آیا سنی ها امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ را قبول دارند،

آیا سنی ها امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ را قبول دارند، آن ها چه کسی را منجی اسلام می دانند؟

پاسخ:

جامع ترین پاسخ به این پرسش را می توان نظر ابن ابی الحدید معتزلی ذکر کرد. آنجا که می نویسد: «میان همه مسلمین اتفاق قطعی است که عمر دنیا و احکام و تکالیف پایان نمی پذیرد، مگر پس از ظهور مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ ».(1)
پس در این که تمامی فرق اسلامی اعمّ از سنّی و شیعه و نیز کلیّه فرق منشعب از اینها به امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ و ظهور آن حضرت در آخر الزمان معتقدند شکّی نیست. اما در تطبیق این مطلب با مصداق خارجی آن و این که آیا آن حضرت امروزه در قید حیات هستند یا در آخر الزمان متولد خواهند شد بین فرق اسلامی اختلاف است. و این اختلاف در فرق اهل سنت چشم گیر است که می توان این اختلافات را در دو مورد کلی بیان کرد.
1ـ برخی از علماء اهل سنت همچون شیعه بر این باورند که حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ متولد شده و در حال حاضر در قید حیات بوده و در آخر الزمان ظهور خواهد کرد و از این گروه می توان به: حافظ سلیمان بن ابراهیم قندوزی حنفی (1220 ـ 1294 هـ ق) و شیخ مؤمن بن حسن بن مؤمن شبلنجی شافعی و سبط ابن جوزی (م 654 هـ ) و گنجی شافعی (م 658 هـ ) و دیگران اشاره کرد.
قندوزی حنفی در «ینابیع الموده»، به تفصیل در رابطه با پدر و مادر و نحوه تولد آن حضرت به روایت حکیمه خاتون دختر امام جواد ـ علیه السلام ـ پرداخته است.(2)
و شبلنجی در «نور الابصار»(3) و ابن جوزی در «تذکرة الخواص»(4) و گنجی شافعی در «البیان» به مطالبی از این قبیل اشاره کرده اند.(5)
2ـ برخی دیگر از علماء اهل سنت بر این عقیده اند که حضرت مهدی ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ در آخر الزمان متولد شده و سپس ظهور خواهد کرد.
اکثر علماء اهل سنت در زمره این گروه دوم هستند، هر چند که در روایات خود به تناوب آورده اند که آن حضرت از فرزندان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و علی بن ابیطالب ـ علیه السلام ـ و حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ و سپس از فرزندان امام حسین ـ علیه السلام ـ و نیز از فرزندان امام رضا ـ علیه السلام ـ و همچنین از فرزندان امام حسن عسکری ـ علیه السلام ـ می باشد.(6) ولی در نهایت می گویند آن حضرت هنوز متولد نشده است.

 

پاورقی:

1. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، تهران، من منشورات مکتبة الصدر، بی تا، ص3.
2. قندوزی حنفی، سلیمان بن ابراهیم، ینابیع المودة، قم، انتشارات شریف رضی، چاپ اول، 1371، ج2، ص464.
3. شبلنجی شافعی، مؤمن بن حسن بن مؤمن، نور الابصار، بیروت، دارالجبیل، 1409ق، ص342.
4. ابن جوزی، تذکرة الخواص، بیروت، مؤسسة اهل البیت، 1401 ق، ص325.
5. گنجی شافعی، البیان فی اخبار صاحب الزمان(عج)، منشورات مؤسسة الهادی للمطبوعات، 1399ق، ص148.
6. جوینی، ابراهیم بن محمد، فرائد السمطین، بیروت، مؤسسة المحمدی للطباعة و النشر، چاپ اول، 1400ق، ج2، ص318 و 320 و 323 و 329 و337.

/ 0 نظر / 8 بازدید