اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند با نبی اکرم مخالفت کرده است؟

چرا حضرت امام خمینی(ره) می فرماید: اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند با نبی اکرم مخالفت کرده است؟

پاسخ:

حضرت امام همان گونه که در سؤال آمده است، کسانی را که دین را از سیاست جدا می دانند مخالف اسلام و آموزه های اسلامی می دانند, پس چنین افرادی به وضوح معلوم است که مخالف نبی اکرم(ص) هم خواهند بود, زیرا اسلام توسط نبی اکرم(ص) بیان شده است و ایشان هم از طرف خداوند آن را بیان کرده اند و چون معصومند، با دقت و بدون اشتباه آن را بیان کرده اند.
دلایل نقلی فراوانی وجود دارد که سیاست و حکومت از احکام اسلامی است. از جمله آیات قرآنی که امر به اطاعت از اولی الامر می کنند. همان طور که می دانید اولی الامر همان ائمه هستند و ایشان هم در روایات و احادیث و اعمال و افعال خود مطالبی دارند که مشخص می کند سیاست و حکومت جزء دین و یک تکلیف است, مثلا پیامبر اکرم(ص) کارهایی را به عنوان تکلیف و وظیفه انجام داده اند که یقیناً یک کار سیاسی و حکومتی است, مثلا در مدینه رسماً حکومت تشکیل دادند یا به امپراتوران و پادشاهان زمان خود نامه دادند و آن ها را به اسلام دعوت نمودند, هم چنین ائمه ی معصومین ـ علیهما السلام ـ چون امیرالمؤمنین و امام حسن ـ علیهما السلام ـ هم تشکیل حکومت دادند و وقتی فضا برای حکومت آماده شد، آن را تکلیف خود شمردند و به آن عمل نمودند.
البته روایات در این زمینه بسیار است و ما به همین چند نمونه ی محدود بسنده می کنیم و موارد بیش تر را به منابع ارجاع می دهیم. بنا بر این، مسلم است پیامبر و ائمه ی معصومین ـ علیهما السلام ـ مسائل سیاسی و حکومتی را در دین بیان کرده اند و یقیناً این مسائل جزء دین است و اگر کسی با آن ها مخالفت کند، با دین مخالفت کرده و این همان کلام امام است که می فرمایند: اگر کسی معتقد شود که دین از سیاست جداست، با پیامبر مخالفت کرده است, زیرا پیامبر(ص) هم در قول و هم در عمل خود، سیاست را جزء دین می داند. بنا بر این، جدا دانستن دین از سیاست مخالف با سیره ی عملی و گفتاری نبی اکرم(ص) است.

نرم افزار پاسخ

/ 0 نظر / 8 بازدید