روح در بیان مولا علی ( ع )

 

امام على علیه السّلام درباره روح بیانى دارند که خلاصه آن چنین است:

روح جبرئیل نیست، جبرئیل از فرشتگان است و روح غیر از جبرئیل است. زیرا خداوند به پیامبرش فرموده:

یُنَزِّلُ الْمَلائِکَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلى‏ مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ. فرشتگان را با روح- به فرمانش- بر هر کس از بندگانش بخواهد نازل مى‏کند « نحل/ 2» پس روح غیر از فرشتگان است. و فرموده: لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ* تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ* شب قدر بهتر از هزار ماه است، فرشتگان و روح در این شب به اذن پروردگارشان فرود مى‏آیند « قدر/ 3 و 4.». و فرموده:

یَوْمَ یَقُومُ الرُّوحُ وَ الْمَلائِکَةُ صَفًّا. روزى که روح و فرشتگان در یک صف مى‏ایستند « نبأ/ 38». و درباره آدم علیه السّلام به فرشتگان که جبرئیل نیز با آنان بود، فرموده: إِنِّی خالِقٌ بَشَراً مِنْ طِینٍ* فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی فَقَعُوا لَهُ ساجِدِینَ* من بشرى را از گل مى‏آفرینم، پس هنگامى که آن را نظام بخشیدم و از روح خود در او دمیدم، براى او به سجده افتید! « ص/ 71 و 72» پس جبرئیل همراه با فرشتگان براى این روح سجده کردند. و درباره مریم فرموده: فَأَرْسَلْنا إِلَیْها رُوحَنا فَتَمَثَّلَ لَها بَشَراً سَوِیًّا. ما روح خود را به سوى او فرستادیم، و او به مانند انسانى تمام عیار بر مریم نمایان شد. « مریم/ 17.» و به پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلم فرموده: نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ* عَلى‏ قَلْبِکَ* روح الأمین آن را نازل کرده است. بر قلب تو.

سپس فرموده: لِتَکُونَ مِنَ الْمُنْذِرِینَ* بِلِسانٍ عَرَبِیٍّ مُبِینٍ* تا از بیم‏دهندگان باشى! به زبان عربى آشکار! « شعراء/ 195- 194»

پس روح حقیقتى است واحد با صورتهاى گوناگون‏ « الغارات ص 184 و 185». پایان کلام امام علیه السّلام-

بنا بر این، روح- و خدا بهتر مى‏داند- آن چیزى است که در آدم علیه السّلام دمیده شد، و آن چیزى است که فرشته مرسل به سوى مریم، آن را با خود داشت، و آن چیزى است که فرشته حامل وحى بر پیامبر، با خود مى‏آورد، گاهى نیز به فرشته‏اى که حامل وحى براى پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلم بوده روح الامین گفته شده است. همچنین روح همان روح القدسى است که خداوند عیسى علیه السّلام را به او تأیید فرموده است، و روز قیامت خود روح شخصا با فرشتگان در یک صف قرار مى‏گیرد، و این همان روح است که خدا درباره‏اش فرموده:

وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی.

از تو درباره روح سؤال مى‏کنند، «بگو: روح از فرمان پروردگار من است‏ « اسراء/ 85».

پروردگارا! ما را از خطاى در فهم و لغزش در گفتار مصون دار.

عقاید اسلام در قرآن کریم، ج‏1، ص: 141

 

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید