عیسویان کیانند ؟

عیسویان همان مسیحیانی هستند که پیرو حضرت عیسی می باشند و به نصاری و عیسوی نیز مشهورند.(1) در مورد این که آنان چه کسانی هستند و اعتقاداتشان چیست می توان گفت که بر اساس تعالیم کتاب مقدس، یهودیان در انتظار شخصی بودند که خداوند او را برای نجات قوم بنی اسرائیل خواهد فرستاد و این قوم را از زیر ظلم و ستم خواهد رهانید و حاکم جهان خواهد کرد که نامش مسیح است. ولی پس از ظهور حضرت عیسی که بنابر آموزه های یهود همان مسیح بود، او را قبول نکردند با او دشمنی ورزیدند. ولی با این همه کسانی بودند که او را مسیح وعده داده شده در کتاب مقدس می دانستند و طرفدار و پیرو ایشان بودند.
که در این میان دوازده نفر از آنان نسبت به دیگران برتر بودند و به حواریون نیز معروف بودند که پس از عروج حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و به صلیب کشیده شدن فرد دیگری به جای آن حضرت توسط یهودیان، به شهرهای مختلف سفر کردند و دین آن حضرت را ترویج دادند که به مسیحیان یا همان عیسویان یعنی طرفداران و پیروان آئین حضرت عیسی ملقب گشتند.
دین حضرت مسیح ـ علیه السلام ـ دین توحیدی مبتنی بر شریعت حضرت موسی ـ علیه السلام ـ بوده است که در ابتداء حواریون و طرفداران واقعی حضرت مسیح ـ علیه السلام ـ موحد و قائل به یگانگی خدا و رسالت حضرت مسیح بوده اند ولی در همان سده اول میلادی برخی از افراطیان یهودی مثل پولس و امثال او به دین مسیح درآمده و باعث ایجاد تحریف در دین مسیح ـ علیه السلام ـ گردیده و در رأس آن مسئله تثلیث را پایه گذاری می کنند و بدین ترتیب مسیحیان به دو دسته تقسیم می شوند و سپس به تدریج طرفداران تثلیث غلبه نموده و طرفداران توحید از بین می روند و امروز عیسویان جهان قائل به تثلیث هستند و حضرت مسیح را پسر خدا می دانند.
عیسویان معتقدند که خداوند مرکب از سه جزء پدر، پسر و روح القدس می باشد یعنی می گویند پدر خداست، پسر خداست، روح القدس خداست، اما این سه خدا یک خدا را تشکیل می دهند و از لحاظ قدرت و عظمت برابرند و هیچ یک پیش از دیگری به وجود نیامده است و هر سه ازلی هستند.(2)
آنان معتقدند که مسیح شخصیتی با دو ذات الهی و بشری است و با ارزش ترین نمایه خدا و بشریت می دانند، او هم انسان است و هم خدا، که هر کدام آثار ویژه خود را دارد که ترکیب شده و هماهنگ می باشند.(3) آنان معتقدند که حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ از قدیم و قبل از تولدش بوده است و حادث نشده است در کتاب مقدس در مورد حضرت عیسی می گوید که «از تو (بیت لحم ) کسی برای من ظهور خواهد کرد که از ازل بوده است».(4)
و هم چنین معتقدند که اولین کسی که خداوند آفرید حضرت عیسی بود(5) و هم چنین نخست زاده تمامی آفریدگان می باشند و آن چه در آسمان و بر زمین است از چیزهائی دیدنی و نادیدنی از طریق عیسی آفریده شده اند.(6)
مسیحیان یا همان عیسویان مجموعه ای با عنوان «کتاب مقدس» را کتاب آسمانی خود می دانند که از دو بخش عمده تشکیل شده: 1. عهد قدیم. 2. عهد جدید.
1. عهد قدیم بخش عمده این مجموعه را شامل می دهد که مشترک بین یهودیان و مسیحیان است و هر دو آن را مقدس و معتبر می دانند.
2ـ عهد جدید که شامل نوشته های متنوع است ویژه مسیحیان می باشد و منبع اصلی اعتقادات آن ها و نیز تنها منبع تاریخ قرن اول مسیحیت به شمار می رود.(7)
عهد جدید شامل بیست و هفت کتاب و رساله است و معروف ترین بخش آن چهار انجیل منسوب به متی، مرقس، لوقا، یوحنا است که در ابتدای این مجموعه جای داده شده است. آنگاه به ترتیب، کتاب اعمال رسولان، 13 یا 14 رساله منسوب به پولس، رساله یعقوب، دو رساله منسوب به پطرس، سه رساله منسوب به یوحنا، رساله یهودا و کتاب مکاشفه یوحنا بخش های دیگر این مجموعه را تشکیل می دهد.(8) مسیحیان معتقد نیستند که این مجموعه یا بخشی از آن یا هیچ کتاب دیگری را حضرت عیسی آورده باشد بلکه می گویند: اساساً معنا ندارد عیسی کتابی بیاورد چون کتاب، وحی است و وحی بر واسطه بین خدا و انسان نازل می شود و چون خدا خود را در عیسی کشف کرده پس او خودش وحی است. به این ترتیب آنان می پذیرند که مجموعه عهد جدید به دست انسان های عادی، پس از صعود حضرت عیسی نگاشته شده است.(9)

فرقه های مسیحیاکثر قریب به اتفاق مسیحیان یا همان عیسویان جهان در یکی از سه شاخه مهم مسیحیت یعنی کاتولیک، ارتدکس، پروتستان جای می گیرند که مسیح را خدای متجسد و شخص دوم تثلیث می دانند و در آموزه های مسیح شناسی اختلافی ندارند.(10) و فرقه های باقیمانده از سده های نخست که تعداد آن ها بسیار کم می باشد به قرار زیر می باشد.

1. کلیسای ارامنه: بیشتر در ارمنستان زندگی می کنند و تعداد آن ها به چند میلیون می رسد. کلیسای ارامنه از لحاظ اصول اعتقادی «طبیعت واحدی» است و شعائری نظیر شعائر کلیسای ارتدکس دارد.

2. کلیسای آشوری (نسطوری): که کمتر از یک میلیون نفر می باشند و در عراق و ایران زندگی می کنند که کلیساهای آنان بسیار ساده و از به کار بردن تمثال ها خودداری می کنند.

3. کلیسای یعقوبی: این گروه در اصل متعلق به سوریه است و پیروان آن به «طبیعت واحدی» اعتقاد دارند.

4. کلیسای قبصلی: کلیسای قدیمی مصر است که در سال 451 م با رد اصول و شورای کالسدون، مستقل شد.(11)
علت افتراق مسیحیان و تبدیل شدن به چند شاخه مهم، یکی انتقال پایتخت امپراطوری روم به قسطنطنیه در سال 330 م می باشد که با این تغییر روم اهمیت سیاسی خود را از دست داد ولی این امر بر قدرت پاپ روم افزود چون پاپ قدرت سیاسی را که در شهر رها شده بود به ارث برد و نقش امپراطوری را بازی کرد که این امر باعث هموار شدن جدایی بین دو اسقف نشین قسطنطنیه (کلیسای ارتددکس شرق) و روم (کلیسای کاتولیک) در سال 1054 م شد.(12)
دیگر علت جدایی و افتراق مسیحیت که در سده های 16 ـ 15 میلادی اتفاق افتاد و سومین جدایی مهم در تاریخ الهیات مسیحی را رقم زد(13) عوامل متعددی چون فساد مالی ـ فساد اخلاقی ـ فروش آمرزش نامه ـ تفتیش عقاید بود.(14) که شخصی به نام مارتین لوتر طلایه دار این قیام بر ضد کاتولیک شد که پروتستان نامیده شدند.(15)
امروز عیسویان 33% جمعیت دنیا را تشکیل می دهند که بیشتر در قاره آمریکا و اروپا ساکن هستند.

                                                             نرم افزار پاسخ

 

پاورقی:

1. لغت نامه دهخدا، ج 29 ـ 38، حرف میم و عین.
2. دایره المعارف کاتولیکی.
3. زیبایی نژاد، محمد، مسیحیت شناسی مقایسه ای، انتشارات سروش، تهران، چاپ اول 82، ص 41.
4. کتاب مقدس، میکاه : 5.
5. همان، مکاشفه، 3:14.
6. همان کلوسیان 1: 15ـ16.
7. سلیمانی اردستانی، عبد الرحیم، مسیحیت، انتشارات زلال کوثر، چاپ اول زمستان 81 قم، ص 63.
8. همان، ص 63.
9. همان، ص 65.
10. ادیب آل علی، سید محمد، مسیحیت، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، چاپ سپهر قم، اول، ص 111.
11. سلیمانی اردستانی، عبدالرحیم، مسیحیت، انتشارات زلال کوثر، چاپ اول زمستان 81 قم، ص 160.
12. همان، ص 165.
13. همان، ص 197.
14. ادیب آل علی، سید محمد، مسیحیت، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، چاپ اول، ص 117.
15. همان، ص 125.

/ 0 نظر / 18 بازدید