راه‏هاى پى‏ بردن به اهمیت نماز

چه کنیم که براى نماز صبح خواب نمانیم و یا اگر پدر و مادر صدا زدند از خواب بلند شویم؟

در این‏باره به نکات زیر دقت و عمل کنید:

1. کتاب‏هایى درباره اهمیت و ارزش نماز مطالعه کنید، تا شناخت شما در مورد نماز بیشتر شود. وقتى بدانیم نماز به معناى ارتباط و سخن گفتن مستقیم با خداوند بزرگ است و این بالاترین توفیقى است که یک انسان مى‏تواند از آن برخوردار باشد، سعى مى‏کند همواره خود را آماده سازد.

قرآن کریم مى‏فرماید:

«... وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْأَخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَى‏ صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ» « انعام، آیه 92»؛ ... آنها که به آخرت ایمان دارند به آن (قرآن) ایمان مى‏آورند و مراقب نمازهاى خویش مى‏باشند.

2. سعى کنید براى نماز برنامه‏ریزى کنید؛ مثلًا شب‏ها کمتر غذا بخورید و زودتر بخوابید و از هر گونه سستى و تنبلى دورى کنید، زیرا سستى و تنبلى به ویژه براى نماز صبح از وسوسه‏هاى شیطان است. براى رهایى از وسوسه‏هاى شیطان شایسته است به خداوند بزرگ پناه برد:

«قُلْ أَعُوذُ بِرَبّ النَّاس* مَلِکِ النَّاس* إِلهِ النَّاسِ* مِن شَرّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاس* الَّذِى یُوَسْوِسُ فِى صُدُورِ النَّاس* مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ» « ناس، آیه 1- 6»؛ بگو پناه مى‏برم به پروردگار مردم، پادشاه مردم، خداى مردم، از شر وسوسه‏هاى شیاطین از جنى و انسانى و ....

رفتار والدین در نشان‏دادن اهمیت نماز

رفتارهاى مناسب و مؤثّر پدر و مادر براى نمازخوان کردن فرزندان را بیان کنید:

برخى از رفتارهایى که پدر و مادر در خصوص نمازخوان کردن فرزندان لازم به رعایت هستند، به شرح ذیل مى‏باشد:

1. بالا بردن سطح آگاهى و شناخت فرزندان به طور غیر مستقیم نسبت به فواید نماز و نقش آن در زندگى انسان.

2. زبان نرم و گویا با حکمت و موعظه و گفت‏وگوى جذاب و دل‏پسند درباره نماز و عمل به واجبات دینى: «ادْعُ إِلَى‏ سَبِیلِ رَبّکَ بِالْحِکْمَةِ

                        پرسمان قرآنى نماز، ص: 57

/ 0 نظر / 6 بازدید