آمیزش مستحب‌ زن و شوهر

در سخنانى که از پیشوایان دین علیهم السلام رسیده آمیزش در موارد زیر مستحب و پسندیده شمرده شده است:

1- شب دوشنبه و شب سه‌شنبه و شب پنج‌شنبه و شب جمعه و بعد از ظهر روز پنج‌شنبه و عصر جمعه؛ در روایت مفصلى که از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم دربارۀ تشویق آمیزش در این زمانها نقل شده آمده است فرزندى که به سبب این آمیزش منعقد شود و به دنیا آید امکان دارد به اوصاف ویژۀ زیر آراسته باشد:

<الف-> آمیزش شب دوشنبه؛ فرزند حافظ قرآن گشته و به آنچه خداوند نصیبش ساخته راضى خواهد بود.

<ب-> آمیزش شب سه‌شنبه؛ فرزند بدن و دهانش خوش‌بو گشته، و داراى قلب مهربان، دست بخشنده و زبانى که از دروغ و غیبت و افترا پاک است مى‌گردد، و بعد از گواهى به وحدانیت خداوند و پیامبرى حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم شهادت روزى‌اش مى‌گردد، و هرگز همراه با مشرکان دچار عذاب نمى‌شود.

<ج-> آمیزش شب پنج‌شنبه؛ فرزند یا منصب حکومت پیدا کرده یا از دانشمندان مى‌گردد.

<د-> بعد از ظهر پنج‌شنبه؛ فرزند تا زمان پیرى شیطان به سراغش نیامده و فردى پابرجا (یا فهیم و دانا) بوده و خداوند تندرستى در دنیا و سلامتى در دین را به او ارزانى مى‌دارد.

<ه‍-> شب جمعه؛ فرزند سخنرانى زبردست و بلیغ مى‌گردد، و اگر آمیزش در نیمۀ شب باشد امید این است که فرزند از بزرگان گردد.

<و-> عصر جمعه، فرزند فردى معروف و مشهور و دانشمند خواهد شد. «1»‌

2- شب اوّل ماه مبارک رمضان. «2»‌

3- وقتى که چشم شخصى به بیگانه افتاده و زیبایى او فریفته‌اش ساخته است؛ از پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده که فرمودند: «وقتى نگاه یکى از شما به زیبا رخى افتاد سراغ همسرش برود؛ چرا که همسر نیز همان خیرى را دارد که او داراست». «3»‌

4- هنگامى که زن میل به آمیزش داشته باشد؛ در روایتى آمده است که زنى نزد رسول اللّه صلى الله علیه و آله و سلم آمد و از شوهرش به خاطر عدم توجه به او شکایت نمود، حضرت به او گفت: خود را براى او زیادتر خوشبو کن، زن گفت: هیچ بوى خوشى نیست که به کار نبرم ولى او از من کناره‌گیرى مى‌کند. پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: اى کاش مى‌دانست که چه ثوابى برایش به خاطر توجه به تو وجود دارد. زن گفت: چه ثوابى؟ حضرت فرمود: وقتى او به سوى تو آید دو فرشته او را محافظت نموده و همانند کسى خواهد بود که در راه خدا شمشیر از نیام برکشیده، پس وقتى آمیزش نماید گناهانش مثل ریختن برگ درخت ریخته مى‌شود و وقتى غسل نماید از تمام گناهان بیرون شود. «4»‌

______________________________
(1)-وسایل الشیعه ، باب 151، ح 1، صص 254- 255.

(2)- همان، باب 30 از ابواب احکام شهر رمضان، ح 1، ج 10، ص 349.

(3)- همان، باب 47 از ابواب مقدمات النکاح، ح 2، ج 20، ص 105.

(4)- همان، باب 49، ح 2، صص 108- 109.

                                                          نرم افزار جامع فقه

 

/ 0 نظر / 9 بازدید