14 شاخصه ناب امام خمینی کبیر ( ره ) در 14 خرداد

برای همه ما  ایرانیان بلکه امت های آزاده یک افتخار است که بعد از 25 سال، همچنان عشق به امام، احترام به امام و حرکت در راه و مسیر امام برای همه ایرانیان و مسلمانان علاقمند به ایشان وجود دارد.

من مطمئن هستم که گذشت تاریخ، محبوبیت و عشق مردم نسبت به امام راحل، و اندیشه‌های ایشان را بیشتر خواهد کرد .

چرا که بدلیل جهانشمولی شخصیت حضرت امام(ره)  شناخت همه جنبه‌های شخصیتی حضرت امام‌ خمینی(ره) نیازمند گذشت زمان بیشتری است . و من معتقدم اندیشه‌های امام خمینی(ره) برای تمام ملل جهان سودمند است و برای همیشه جاودانه باقی خواهد ماند. 

در این مجال 14 نکته از اهداف و اندیشه های ناب معظم له اشاره می کنم  که بدین شرح می باشد :

1 - امام در برابر استکبار قاطعانه و محکم ایستاد و به هیچ وجه کوتاه نیامد با شجاعت می گفت « آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند »

2 – نظریه امام مبنی مردم شخص پرست نشوید و مکتب دوست باشید . ما باید از این کلام ناب درس بگیریم مکتب محور دوستی ها و حمایت ها باشد تا اگر کسی اهل مکتب ما شد الگو و محبوب دل های ما است . متاسفانه امروزه افراد بدون ملاحظه مکتب مرید اشخاص می شوند . به نظر من این جز شخص پرستی چیزی نیست !

3 -  امام خمینی با اعتقادات و باورها و اندیشه‌ها و کردارش  منادی انسجام و وحدت اسلامی بود . و نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از طرف ایشان  برای حمایت از مسلمانان و تلاش برای متحد کردن جهان عرب و اسلام برای  مقاومت در برابر استعمار و استکبار جهانی، دفاع از مستضعفین جهان بود . و به عبارت دیگر ، روز قدس؛ فرصت و فضایی برای بلند کردن فریاد مشترک بر بنیاد «درک» و «درد» دینی در دنیای اسلام است.

4 - پیوند دهنده تعالیم قران با مباحث روز امت و تشکیل حکومت اسلامی که بر گرفته از حکومت حضرت رسول اکرم و ائمه مصومین علیهم السلام است . چرا که تمام تلاش ایشان بر قراری ارزش‌هایی همچون حق وعدالت و مساوات  در کشور ایران و سایر کشورهای اسلامی بود .

5 – افکار و خط و مشی  امام خمینی(ره) اساس و آغازی شد برای تأمل تازه و تولید فکرو علم  جدید که توان تبیین و تحلیل  بالایی را در خود داشت .

6 - اقدامات مبتکرانه و افکار ارزنده امام خمینی(ره) معطوف به نفع و نجات کشور خاصی نبود، بلکه امام راحل‎(ره) می‎خواست عزت و ابهت امت اسلامی را احیا کند و به همین دلیل اهداف و افکار وی به پیدایش جبهه و جریان جهانی ضد استکبار انجامید.  

7 - حضرت امام خمینی(ره)  یک چهره داخلی یعنی ارانی و برای ایران نبود بلکه چهره یک رهبر جهانی برای مسلمانان جهان ظاهر شد و شعاع اثرگذاری وی در جغرافیای خاصی محدود و متوقف نش و نخواهد شد .

8 - امام خمینی پایه‌گذار سیاستی برای ایران بود که این کشور را تبدیل به بازیگری اساسی در عرصه منطقه‌ای کرد و موجب شد تا مردم ایران به اصول و مبادی خویش همواره پایبند و معتقد و همراه و یاور نظام خویش در تمام عرصه‌های اقتصادی و سیاسی باشند.

9 - ایران پس از پیروزی انقلاب بخاطر انیشه های بر گرفته از اسلام ناب موجب ایجاد تغییر و تحولات بزرگ در منطقه شد و ایران را از ژاندارم آمریکا در منطقه به کشوری حامی مقاومت و کشورهای مقاوم تبدیل کرد.

10 –  یکی دیگر از اندیشه های امام حکومت دینی بود و این رهبر فرزانه  نشان داد با قدرت ایمان می‌توان آحاد ملت را متحد ساخت، بنیانگذاری سیستمی نوین یعنی ولایت فقیه  برای اداره حکومت در جهان معاصر و حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی در این مسیر و دستیابی به قله‌های پیشرفت شد .

11 – اندیشه های امام معطوف به آینده نگری خاصی  بود .

12 - امام خمینی(ره) معمار مفهوم بیداری و پیشتاز تمام جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در منطقه و جهان بود. رهبر جهان اسلام  با انقلابی که بپا کرد عرش و شوکت دیکتاتورهای منطقه را به لرزه درآورد.

13 - امام خمینی(ره) نمونه و الگوی بسیار زیبایی برای منادی ساده زیستی و متواضع بودن روحانیت ایران در میان مسلمانان جهان  شناخته ‌شدند .چرا که  تجملگرایی پدیده‌ای است که موجب ایجاد فاصله با امام و انقلاب می‌شود.

14 - امام خمینی (ره) دانش را با تزکیه همراه کردند، خصی اگر فقط در مسیر مدی بدون تزکیه قرار گرفت ضایع خواهد شد ومادی گری و مادی نگری فقط  یکی از آفت‌های بزرگ رهبران جهان اسلام است .

ما امیدواریم که همه از زندگی و خط مشی امام خمینی درس بگیرند و آن را در زندگی‌ شان پیاده کنند، چراکه ایشان همواره پیاده کننده دین اسلام بود.

چرا که وقتی نام انقلاب اسلامی و یا جمهوری اسلامی ایران در هر کجای جهان برده می‌شود بلافاصله سیمای امام خمینی به عنوان معمار و رهبر آن در ذهن‌ها نقش پیدا می‌کند.

منبع : برگرفته از اندیشه های اندیشمندان جهان


/ 0 نظر / 7 بازدید