رونق دادن به نماز مساجد

با توجه به این که قرآن مسجد را براى عبادت خداوند قرار داده است (سوره حج آیه 25) از چه راهى مى‏توان مردم را براى اقامه نماز صبح و حضور در نماز جماعت، ترغیب نمود تا مساجد از رونق بیشترى برخوردار شود؟

همانطور که اشاره شد نماز خواندن در مسجد بر مکان دیگر ترجیح دارد (سوره نساء آیه 108) براى ترغیب و تشویق مردم و حضور آنان در مسجد و اقامه نمازها بویژه نماز صبح اجراى امورى لازم است؛ از جمله:

1. بازگو کردن اهمیت نماز جماعت؛ چنان که خداوند مى‏فرماید:

 «واقیموا الصَّلوةَ وءاتوا الزَّکوةَ وارکَعوا مَعَ الرّ کِعین؛ (بقره، 43) نماز را اقامه کنید و زکات بپردازید و (نمازتان) با رکوع کنندگان، رکوع کنید.» که مقصود از «وارکَعوا مَعَ الرّ کِعین»، شرکت در نماز جماعت نیز مى‏باشد. «1» و در روایتى در این‏باره مى‏خوانیم: اگر یک نفر به امام جماعت اقتدا کند هر رکعت از نماز آنان ثواب صد و پنجاه نماز دارد و اگر دو نفر اقتدا کنند، هر رکعتى ثواب ششصد نماز دارد ... و هر چه بیشتر شوند، ثواب نمازشان بیشتر مى‏شود تا به ده نفر برسند و عدّه آنان که از ده گذشت، اگر تمام آسمان‏ها کاغذ و دریاها مرکب و درخت‏ها قلم و جن و انس و ملائکه نویسنده شوند، نمى‏توانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند! «2»

2. پخش کردن اذان از بلندگوى مساجد، به خصوص پخش اذان صبح؛ (البته با ملاحظات خاص)

3. داشتن امام جماعت درمساجد، به خصوص رعایت حضور به موقع امام در مساجد و رعایت کردن وقت و حوصله نمازگزاران؛

4. اجراى برنامه‏هاى متنوع در مساجد و رعایت کردن نظم و انضباط در آغاز و پایان آنها و ... «3».

__________________________________________________

 (1). مجمع البیان، علامه طبرسى، ج 1، ص 215، ذیل آیه 43 سوره بقره‏

 (2). بحارالانوار، ج 85، ص 14

 (3). ر. ک: امام خمینى؛ آداب نماز، عباس عزیزى، تفسیر و پیام آیات نماز؛ سازمان مرکز اولیاء و مربیان، نماز در سیماى خانواده‏

                                                  پرسمان قرآنى نماز، ص:132 -  133

/ 0 نظر / 8 بازدید