آثار و فوائد حجاب:

پوشش و حجاب زن خصوصاً اگر همراه پرهیزکارى و تقوا باشد ثمرات و آثار قابل توجهى را به همراه دارد، که نمونه‌هایى از آن بدین قرار است:

1- سبب پاکى و طهارت از انحرافات جنسى گردیده و عفت و پاکدامنى زن را حفظ نموده و از پایمال شدن شخصیت او و افتادن در ورطۀ ابتذال و فساد و فحشا جلوگیرى مى‌نماید.

زنى که به همراه تقواى الهى پوشش خود را حفظ مى‌نماید ارزش والاى انسانى خود را پیدا نموده و بازیچۀ مردان هوسران قرار نگرفته و به واسطۀ جاذبۀ جنسى‌اش تا سرحد یک کالاى بى‌ارزش سقوط نکرده و وسیله‌اى براى تبلیغ کالاهاى مصرفى و ابزارى براى دکور شدن در اطاقهاى انتظار و جلب جهانگردان و مسافران و اشباع هوسهاى سرکش افراد آلوده نمى‌گردد.

خداوند متعال در قرآن کریم با ذکر یک جملۀ کوتاه هدف و انگیزۀ برخى از دستوراتى را که در زمینۀ حجاب زنان پیامبر صادر شده چنین بیان مى‌کند:

______________________________
(1)- همان، باب 98 از ابواب مقدمات النکاح، ح 2، ج 20، صص 184- 185.

(2)- همان، باب 145، ح 1، ص 248.

«ذٰلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ» «1» یعنى: «این کار دلهاى شما (مردان مؤمن) و آنها (همسران پیامبر) را پاکتر مى‌دارد».

از تاریخ به دست مى‌آید که زنان قبل از بعثت پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم حجاب درستى نداشتند و دنبالۀ روسریهاى خود را به پشت سر مى‌انداختند به گونه‌اى که گلو و قسمتى از سینه و گردنبند و گوشواره‌هاى آنان نمایان مى‌شد، و لذا خداوند در قرآن زنان پیامبر را از این که همچون زنان جاهلیت در میان مردم ظاهر شوند منع نمود و هدف از قرار دادن این دستور را پاکى آنها و دورى از پلیدى و گناه ذکر کرد. «2»‌

بدیهى است که تکیه بر زنان پیامبر به جهت تأکید بیشتر به خاطر موقعیت آنهاست وگرنه این دستور شامل زنان دیگر نیز مى‌شود.

در دستور دیگرى خداوند به رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم چنین مى‌گوید: «اى پیامبر! به همسران و دختران و زنان مؤمنان بگو: روسریهاى بلند خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى این که (از زنان غیر عفیف) تشخیص داده شده و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است». «3»‌

2- باعث مى‌شود کامیابى جنسى خواه از طریق نگاه و گفت و شنود و لمس و خواه از راههاى دیگر تنها مخصوص همسر باشد، و اندام زن و زینت‌ها و زیبایى‌هاى او نزد بیگانگان آشکار نگشته و هر گونه تحریک شهوت از محیط اجتماع برچیده شده و به محیط زندگى زناشویى اختصاص یابد، تا بدین طریق کانون خانواده مستحکم شده و عشق و عواطف و احساسات بین زن و شوهر زیاد گشته و دو همسر تعلق به یکدیگر پیدا نموده و زندگى زناشویى و خانوادگى از هم متلاشى نگردد.

______________________________
(1)- سورۀ احزاب (33): آیۀ 53.   (2)- همان، آیۀ 33.     (3)- همان، آیۀ 59.

وجود زنان برهنه با انواع آرایش‌ها شهوت مردان را برانگیخته آنها را به هوسرانى واداشته و هر روز دل آنها را در گرو دلبرى قرار مى‌دهد و در نتیجه پیمان زناشویى مفهوم خود را از دست داده و کانون خانوادگى به سرعت از هم گسیخته و متلاشى خواهد شد.

3- از گسترش دامنۀ فساد و فحشا جلوگیرى مى‌نماید؛ زیرا بى‌بندوبارى و برهنگى زن غریزۀ بیگانگان خصوصاً جوانان را شعله‌ور ساخته و آنها را به سوى فساد و کارى که شایسته یا حلال نیست مى‌کشاند.

بدیهى است هر چیزى که دامنۀ فساد جنسى را در اجتماع گسترده‌تر سازد تهدیدى براى امنیت جامعه محسوب گشته و مشکلات و عواقب خطرناکى را به همراه خواهد داشت.

معارف و احکام بانوان، ص: 214 -  216‌

 

 

 

 

/ 2 نظر / 13 بازدید
پریسا

آخه چرا؟ چرا ما خانم ها باید خودمون رو کاملا بپوشونیم بلند نخندیم در محدودیت کامل باشیم تا شما آقایون به انحراف نرسید... پس در تمام کشور های خارجی اگر اینطور باشد همه در حال منحرف شدن هستند.تو کشور ما که خیر سرش اسلامیه فساد داره غوغا میکنه.آخه چرا باید تو این دنیا انقدر به خودمون سخت بگیریم.چرا نباید از حال لذت ببریم... به این میگن اسلام؟من دارم به خیلی چیزها شک میکنم.به خیلی چیزها هم دیگه اصلا اعتقاد ندارم...

....

من با وجود حجاب کامل 2 بار مورد مزاحمت بد آقایون هرزه قرار گرفتم... به جای این که خانم ها را منع کنید و گشت ارشاد تو خیابون ها خانم های بیگناه رو بگیره و ازشون اخاذی کند بهتره برند و مردهای هیز و هرزه رو ارشاد کنند.مردها هر غلطی که دلشون میخواد میتونن انجام بدن دیگه.چند تا زن بگیرن اشکال نداره.زنا بکنن اشکال نداره آخه تقصیر زنه بوده به زنش میگن ببین نیازهای شوهرتو برطرف نکردی شوهرت زنا کرده حالا بیشتر مراقبش باش... اما اگر یه خانم زنا کنه حکمش سنگساره همه بهش هزارتا لقب بد میدن.به این میگن اسلام؟به این میگن برابری بین زن و مرد!!!