راه ترغیب به مداومت در نماز

شخصى گاهى بسیار نماز مى‏خواند، ولى بعد از مدتى نماز را ترک مى‏کند و از یاد خدا غافل مى‏شود. راه دائمى خوب بودن و به یاد خدا بودن از نظر قرآن چیست؟

افزون بر عوامل ترک نماز و راه‏هاى برخورد با تارک الصلوة که پیش از این  پست گذشت باید توجه داشت: اگرچه از نظر قرآن یکى از مهم‏ترین عوامل یاد خدا نماز خواندن است، « سوره طه آیه 14» اما منظور از یاد خدا تنها ذکر لفظى نیست، بلکه خدا را در درون جان حاضر دیدن و به یاد علم و قدرت بى‏پایان و رحمت وسیعش بودن است؛ انسان در این موقع، احساس مى‏کند تکیه‏گاه نیرومندى دارد و هیچ قدرتى در برابر آن مقاومت نمى‏کند،

 پس براى این که از خدا غافل نشویم، باید او را در دل فراوان یاد کنیم.

 «واذکُروا اللَّهَ کَثیرًا لَعَلَّکُم تُفلِحون؛ (انفال، 45) و خداوند را فراوان یاد کنید تا رستگار شوید.» «1»

یکى دیگر از راه‏هاى مداومت بر اداى نماز این است که خودمان را به نماز اول وقت عادت بدهیم. مى‏توانیم نذر کنیم که مثلا (تا یک هفته اگر نمازم را اول وقت نخواندم براى خدا بر من [واجب‏] باشد که صد تومان در راه خدا بدهم.» پس از موفقیت در هفته اول، براى هفته دوم و ... خواندن کتاب‏هاى مفیدى چون: حق الیقین تألیف علامه مجلسى، و منازل الاخره نوشته حاج شیخ عباس قمى و ... قطعاً مؤثر است.

علاوه بر آن معاشرت و دوستى با انسان‏هاى مقیّد به نماز و در صورت امکان، کم کردن و حتى قطع رابطه با انسان‏هایى که نماز نمى‏خوانند، در اشتیاق انسان به عبادت خدا بسیار مفید و مؤثر است.

توجه به آثار و برکات نماز، پى‏آمدهاى زیان‏بار ترک نماز و راه لذت بردن از خواندن نماز؛ تا اندازه بسیارى انسان را به هم صحبتى با خدا سوق مى‏دهد. «2»

در ضمن مشکلات مادى و سرخوردگى روحى را نیز به کمى تلاش و مشورت با افراد آگاه مى‏توان برطرف نمود.

__________________________________________________

 (1). «واذکرو الله گثیرا لعلکم تفلحون؛ (انفال، 45) و خداوند را فراوان یاد کنید تا رستگار شوید» «فاذا قضیتم الصلوة فاذکروا الله قیما وقعودا و على جنوبکم؛ (نساء، 103) و چون نماز را به جاى آوردید، خدا را [در همه حال‏] ایستاده و نشسته و بر پهلو آرمیده، یاد کنید ...» ر. ک: آیت الله مکارم شیرازى و دیگران، تفسیر نمونه، ج 7، ص 194 و 195.

 (2). ر. ک: آثار و فوائد نماز و نیز بحارالانوار، ج 79، ص 202 و 207 و 224

                                                        پرسمان قرآنى نماز، ص:93 -  95

/ 0 نظر / 21 بازدید