آثار حفظ حریم در روابط زن و مرد

خداوند خالق ماست او برای ما قوانین و دستوراتی وضع کرده که منافع آن‌ها به سود خود ماست. او به همه چیز آگاه است، همه کارهایش از روی حکمت است و از مادر به ما مهربان تر. است پس هر دستورش منشاً فوائد روحی روانی(دنیوی و اُخروی) زیادی است از جمله این دستورات رعایت حفظ حریم در روابط زن و مرد است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌نمایم:
1. رضایت خداوند: رعایت حفظ حریم ها یعنی متعبّد بودن به دستورات خداوند و سپاسگذاری از خالق هستی. این امر آن قدربزرگ است که با هیچ اثر دیگری قابل مقایسه نیست، چیزی که انسان را به بهشت نزدیکی به خدا نزدیکتر می کند.
2. پرهیز از آزار و اذیت ها: گاهی از مواقع بخاطر عدم رعایت این حدود و حریم ها انسان ها دچار اذیت هایی می شوند یکی از نمونه های بارز آنها اذیت های خیابانی دختران بدحجاب می باشد.
3. پرهیز از قرار گرفتن در موضع تهمت: در برخی مواقع افرادی که بدون قصد این حدود و حریم ها را حفظ نمی‌کنند مورد تهمت قرار می‌گیرند ولی کسی که این حریم ها را رعایت می کند از آرامش روانی بیشتری برخوردار است و کس بر او تهمتی نمی زند.
4. تفاهم بیشتر: آمار و دادگاه های طلاق و اقرار بسیاری از زوج‌ها نشان دهنده این است که افرادی که به رعایت حریم ها و مسایل محرم و نامحرمی توجه دارند زندگی شیرین‌تری دارند و در مسائل زناشویی از تفاهم بیشتری برخوردارند. به همین خاطر این امر باعث تحکیم خانواده، آرامش روانی فرزندان، وفاداری همسران به یکدیگر می‌گردد.
5. تربیت فرزندان: پدر و مادرانی که خود به این مسائل شرعی(رعایت حریم ها) توجه دارند برای فرزندان خود الگوی مناسبی می باشند. اما برخی از والدین به‌خاطر بی توجهی به این، ناخواسته فرزندان خود را وارد این میدان فساد می‌کنند و یک زندگی بی ثباتی را برای آنها به ارمغان می‌آورند. برخی از دختران فراری در گزارش های خود اعلام داشته‌اند که پدران و مادران ما نسبت به این حریم‌ها بی مبالات بوده اند و حتی ما را تشویق به دوستی های غیر شرعی می کردند و از مهمانی‌ها با افراد نامحرم مسائل شرعی را رعایت نمی‌کردند.
6. پیشرفت تحصیلی: افرادی که به این حریم ها توجه دارند کمتر دچار مصرف گرایی، چشم و همچشمی در مد گرایی های افراطی، غیبت های طولانی در کلاس و بی عدم تمرکز حواس در کلاس درسهای می شوند. به همین خاطر است که در بین افرادی که این مسائل را رعایت نمی کنند شاهد افت تحصیلی، گریز از مدرسه، بی رغبتی هستیم.
7. در امان ماندن از ازدواج های نامناسب: در ازدواج ملاک‌های اساسی‌ای باید رعایت شود(ایمان، اخلاق، تناسب در زیبایی، اقتصادی، اجتماعی و ....) افرادی که این حریم‌ها را رعایت نمی‌کنند بیشتر گرفتار ازدواج‌های نامناسب می‌شوند. ازدواج‌هایی که با تصمیم عجولانه و بی تدبیرانه انجام می‌گیرد و پس از چند صباحی به سردی می‌انجامد.
8. آرامش روانی: کسانی که در کل به مسائل دینی توجه دارند و آنها را در زندگی خود اجراء می‌کنند از نظر روان شناسی دین، آرامش بیشتری دارند. این امر مورد تأیید روان شناسان و بسیاری از دانشمندان غرب نیز هست، به همین خاطر امروز بسیاری از روان شناسان و روان‌پزشکان به مردم توصیه می‌کنند که برای حفظ بهداشت جسم و روان و نشاط و شادابی در زندگی و دوری از فشارهای زندگی و .... به دین و مسائل دینی توجه بیشتر می کنند و دعا نیایش و توجه به دستورات الهی را در زندگی خود جزء برنامه های همیشگی قرار دهند.

هیچ کنجی بی دد و بی دام نیست
جز به خلوتگاه حق آرام نیست

                                                                                  نرم افزار پاسخ

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
الناز

با سلام به سایت عاشقانه و تفریحی ما سری بزنید . دوست داشتید فعالیت کنید توی سایت و اگر موافق بودید تبادل لینک کنیم . پیشنهاد ما استفاده از مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم هست . یکبار سایت باز بشه دفعات بعدی سرعت لود سایت بیشتر میشه . با تشکر www.DenaPatogh.com