در وجوب انجام و فریضه‏ ها

 1- حضرت على بن الحسین زین العابدین علیه السلام فرمود: هر که‏

عمل کند بر آنچه خدا بر او فرض و واجب کرده است از بهترین مردم است.

2- امام صادق علیه السلام در باره این آیه: «شکیبائى کنید و صابر باشید و مرابطه کنید (آل عمران/ 298)»  فرمود: یعنى، صبر کنید بر انجام فریضه‏ها، و غلبه کنید با صبر بر مصیبتها، و مرتبط باشید با امامان معصوم علیهم السلام.

3- کلینى رضوان اللَّه علیه گوید: در روایت ابن محبوب از ابى سفاتج از معصوم علیه السلام چنین آمده است: بپرهیزید پروردگارتان را در آنچه بر شما فرض کرده است.

4- امام صادق علیه السلام فرمود: محبوب نمى‏شود بنده‏ام نزد من به چیزى بهتر از انجام آنچه بر او فرض کرده‏ام.

5- امام صادق علیه السلام در باره قول خداوند: «شکیبائى کنید و با شکیبائى‏ غلبه کنید و پى بگیرید لشکر اسلام را. (آل عمران/ 198)» فرمود: یعنى، صبر کنید بر انجام فریضه‏ها.

6- از امام صادق علیه السلام نقل شده که پیغمبر خدا (ص) فرمود: به فرائض و واجبات الهى عمل کن تا از بهترین و پرهیزکارترین مردم باشى.

7- امام سجاد علیه السلام فرمود: هر که عمل کند به آنچه خدا بر او واجب کرده از عابدترین مردم باشد.

8- حضرت على (ع) در نهج البلاغه مى‏فرماید: خداوند فریضه‏هائى بر شما واجب کرده آنها را تباه و ضایع نکنید، و حدودى بر شما معین کرده از آنها تجاوز نکنید، و از چیزهائى شما را نهى کرده آنها را عمل نکنید، از چیزهائى سخن به میان نیاورده البته نه از جهت فراموشى پس شما خود را در انجام آنها به زحمت نیاندازید.

9- رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: به فرائض و واجبات خدا عمل کن تا از پرهیزکارترین مردم باشى، و به قسمت خدا راضى شو تا از بى‏نیازترین مردم باشى، و از حرامهاى خدا دورى کن تا از با پرواترین مردم باشى، و در همسایگى به همسایه‏ات نیکى کن تا مؤمن باشى، و نیکى کن به رفیقت تا مسلمان باشى.

جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، ص:125 -  127

 

________________________________________
شیخ حر عاملى، محمد بن حسن - صحت، على، جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، 1جلد، انتشارات ناس - تهران، چاپ: اول، 1364ش.

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
کوچه

سلام ما دور مداری از خطر می گردیم تا صبح به دنبال سحر می گردیم سوگند به لاله ها که همچون خورشید زرد آمده ایم و سرخ برمی گردیم[گل][گل][گل]

غریب آشنا

سلام[لبخند] با عنوان فریاد عدالت انسانی بروزم [گل][گل][گل][گل][گل]

ملیحه

خیلی خوشحال شدم از وبلاگ پر محتواتون دیدن کردم خوشحال میشم بهم سر بزنین.[گل]