لزوم مبارزه با نفس‏

1 - امام صادق (ع) فرمود: پیامبر (ص) گروهى را به جنگ با کفار فرستاد و چون بازگشتند، فرمود: خوشا به حال مردمى که جهاد کوچک را به پایان رسانده و جهاد بزرگتر بر ایشان باقى مانده است! سؤال شد: اى رسول خدا! جهاد بزرگتر کدام است؟ فرمود: جهاد با نفس! 2- امام صادق (ع) فرمود: بار خود را بر خودت حمل کن که دیگرى بارت را بر نخواهد داشت (بر نفس خود مسلط باش و از آن براى نجات و کمال خویش استفاده کن).

3- امام صادق (ع) به مردى فرمود: همانا تو بر خودت طبیب قرار داده‏شده‏اى، براى تو بیماریت بیان شده است، و نشانه سلامتى بر تو شناسانده گشته، و به دارویت رهنمائى‏شده‏اى، پس بنگر که قیام و پاسداریت بر نفست چگونه مى‏باشد! 4- امام صادق (ع) به مردى فرمود: قلب خود را قرین و همراه نیکو و فرزند شایسته‏اى براى خود قرار ده، دانش خود را براى خودت پدرى قرار ده که از آن پیروى کنى، و نفس خود را براى خویش دشمن قرار ده که با آن مبارزه کنى، و مال خویش را عاریتى قرار ده که آن را برگردانى.

5- از سخنان رسول خدا (ص) این بود که مى‏فرمود: شدید و استوار آن کسى است که بر نفس خویش غلبه کند.

6- حضرت صادق (ع) فرمود: هر که قلب خود را واعظ خویش قرار ندهد و از وجود خویشتن باز دارنده‏اى نداشته باشد و همراه خود ارشادکننده‏اى نداشته باشد دشمن بر وى قدرت یابد.

7- امام صادق (ع) از پدرانش روایت کرده که پیغمبر (ص) ضمن وصیت خود به على بن ابى طالب (ع) فرمود: اى على! بهترین جهاد انسان این است که صبح کند و در فکر ظلم به کسى نباشد.

8- امام صادق (ع) فرمود: هر که بر نفس خویش هنگام ذوق، رغبت، ترس، وحشت، خشم و خوشنودى مالک شود، خداوند جسد او را بر آتش حرام مى‏کند.

9- حضرت امیر (ع) فرمود: بهترین جهاد، جهاد کسى است که با نفس خویش مبارزه کند. (چون قسمت اول حدیث در حدیث اول ذکر شد در اینجا آن قسمت حذف گردید).

10- پیامبر اکرم (ص) فرمود: مجاهد کسى است که با نفس خویش جهاد کند.

 

جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه صحت، ص:4 -  6

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
دوست

سلام . وبلاگ خوبی داری چند تا نظر گذاشتم که بدونی خیلی دوست دارم

دوست

سلام . وبلاگ خوبی داری چند تا نظر گذاشتم که بدونی خیلی دوست دارم