سیمای احمد بن موسی ( شاهچراغ )

نام مبارک: احمد

القاب معروف: شاهچراغ و سیدالسادات

پدر: حضرت موسی‌بن جعفر (ع)

مادر: ام احمد

ولادت: تاریخ دقیق تولد حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (س) مشخص نیست.

محلّ ولادت: مدینة منوّره

تاریخ شهادت : تاریخ وفات احمد بن موسی دقیقاً معلوم نیست، ولی برخی تاریخ وفات را حدود 203 که همزمان با شهادت امام هشتم(ع) است

محل دفن : شیراز

تاریخچه آرامگاه احمد بن موسی (ع): در سال 475 (هـ.ق) مادر شاه شیخ ابواسحاق اینجو پادشاه فارس، ملکه تاشی خاتون اقدامات نیکویی بر بارگاه آن حضرت انجام داد. این بانوی نیکوکار، اقدام به بهسازی بارگاه کرد و در عرض 5 سال از سال 745 تا 750 (هـ.ق) آرامگاهی وسیع و گنبدی بلند آن ساخت. همچنین در جنب آرامگاه، مدرسه ای وسیع بنا کرد. او همچنین تعداد زیادی از مغازه های بازار نزدیک حرم و ملک میمند فارس را وقف بر این آستان مقدس کرد.

 

زندگینامه حضرت سید میر احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ ع

در میان تمام فرزندان حضرت ابو الحسن ع فرزند بزرگوارش حضرت ابو الحسن على بن موسى الرضا ع از همه بزرگوارتر و عالیقدرتر و داناتر و فاضلتر بوده.

 بنا به نقل منابع ،احمد بن‏ موسى‏: مردى کریم و بزرگوار و پرهیزکار بود و حضرت موسى بن جعفر این فرزند بزرگوار را دوست میداشت و بر سایر فرزندان مقدم میداشت و یکى از باغهاى معروف خود را در «یسیره» به او بخشیده بود .

بیعت حضرت احمد بن موسی(علیهما السلام)و  مردم مدینه با علی بن موسی الرضا(علیهما السلام)

می گویند : وقتى خبر شهادت موسى بن جعفر علیه السّلام در مدینه منتشر شد اهالى مدینه بدر خانه ام احمد آمدند احمد با آنها بطرف مسجد رفت چون خیلى با جلالت و عابد و پارسا و با فضل بود و کراماتى نیز داشت مردم خیال کردند خلیفه و جانشین پدرش اوست با او بامامت بیعت کردند از آنها بیعت گرفت بعد بر فراز منبر رفت و خطبه‏اى در نهایت بلاغت و فصاحت ایراد کرد آنگاه گفت: مردم! همان طور که اکنون همه شما با من بیعت کردید و بیعت من بگردن شما است من نیز با برادرم على بن موسى الرضا بیعت کرده‏ام بدانید او امام و خلیفه پیغمبر است بعد از پدرم او ولى اللَّه است که اطاعتش بر من و شما از جانب خدا و پیغمبر واجب است هر دستورى بما بدهد.

تمام حاضرین گفتار او را با جان و دل پذیرفتند از مسجد خارج شدند پیش رو آنها احمد بن موسى بود بدر خانه حضرت رضا آمدند با على بن موسى الرضا علیه السّلام تجدید بیعت کردند. حضرت رضا علیه السّلام براى احمد دعا کرد و او پیوسته ملازم خدمت برادر بود تا اینکه مأمون از پى حضرت رضا فرستاد و او را براى ولایت عهد بمرو دعوت کرد.

این احمد همان کسى است که در شیراز دفن شده و معروف بسید سادات و اهالى شیراز او را شاه چراغ مینامند. در زمان مأمون با گروهى قصد شیراز کرد منظورش این بود که خدمت برادرش حضرت رضا علیه السّلام برسد وقتى قتلغ خان فرمانرواى شیراز از طرف مأمون این جریان را شنید بدفع او از شیراز خارج شد و در محلى بنام خان زینان که هشت فرسخ از شیراز فاصله داشت روبرو گردید بین دو طرف جنگ درگرفت یکى از سپاهیان قتلغ گفت: اگر منظور شما رسیدن خدمت حضرت رضا است او از دنیا رفته. اطرافیان احمد که این حرف را شنیدند از گردش پراکنده شدند با او جز چند نفر از بستگان و برادرانش باقى نماند وقتى امکان بازگشت برایش نبود بجانب شیراز رهسپار گردید مخالفین از او تعقیب کردند و در محلى که دفن شده او را کشتند.

بعضى در شرح حالش نوشته‏اند که وقتى وارد شیراز شد در گوشه‏اى پنهان گردید و مشغول بعبادت پروردگار شد تا باجل خود از دنیا رفت کسى بمحل دفن او مطلع نبود تا زمان امیر مقرب الدین مسعود بن بدر الدین که از وزراء مقرب اتابک ابى بکر بن سعد بن زنگى بود او مشغول تعمیرى بود در محل مرقد احمد بن‏ موسى‏ ناگاه جسدى صحیح که تغییر نیافته پیدا شد که در انگشت انگشترى داشت و نوشته بود: «العزة للَّه احمد بن‏ موسى‏» جریان را بگوش ابى بکر رساندند بر فراز قبر او قبه‏اى بنا کرد پس از گذشت سالها مشرف بخراب شدن گردید.

ملکه تاشى خاتون مادر سلطان شیخ ابو اسحاق پسر سلطان محمود ساختمان آن را تجدید نمود و قبه‏اى عالى ساخت و در پهلوى آن مدرسه‏اى بنا کرد و قبر خود را کنار قبه آن جناب قرار داد تاریخ تجدید بنا در حدود 750 هجرى است.

در سال 1243 فتحعلى شاه قاجار ضریحى از نقره خالص براى او ساخت روى قبرش نصف قرآن بخط کوفى خوب یافت شد که روى پوست آهو نوشته بودند نصف دیگر آن با همین خط در کتابخانه حضرت رضا علیه السّلام است، در آخر آن نوشته‏ است: کتبه على بن ابو طالب بهمین جهت گفته‏اند خط حضرت على است.

ولى بعضی از محققین قرآن بخط على علیه السّلام فقط پیش حضرت حجت خواهد بود نویسنده قرآن که نوشته است بخط على بن ابى طالب است آن على بن ابى طالب مغربى است که معروف بنوشتن خط کوفى بوده نظیر همین قرآن نیز در مصر در مقام رأس الحسین علیه السّلام هست چنانچه گفتیم نظیرش در مرقد علوى مرتضوى است که جزو آنچه سوخت مقدارى از آن آتش گرفته. بعضى گفته‏اند که مدفن سید احمد پسر موسى بن جعفر در بلخ است خدا عالم است.

 

              منبع : نرم افزار معصومین ساخت مرکز کامپیوتر اسلامی نور

/ 0 نظر / 9 بازدید