آخرین اعزام‏

در این دوران رسول خدا صلى اللّه علیه و آله دشمنان و جنگ‏افروزان داخلى را مهار کرده بود و بیشتر مردم به اسلام گرویده بودند. از این پس دیگر تهدیدات بیشتر از ناحیه شمال و روم شرقى بود. از این رو حضرت در اواسط ماه صفر سال یازدهم هجرت سپاهى فراهم کرد تا روانه روم کند. فرماندهى آن را به اسامة بن زید سپرد و مهاجر و انصار از جمله ابوبکر، عمر و ابو عبیده جرّاح در بین این سپاه بودند. چون اسامه جوان بود و بیش از هجده سال نداشت این کار بر عده‏اى گران آمد و گفتند نوجوانى را به فرماندهى بزرگان صحابه نصب کرده است.

در این ایام بود که پیامبر بیمار شد و در بستر افتاد. اما همواره بر این تأکید داشت که سپاه اسامه حرکت کند. یعقوبى 2/ 113 و شیخ مفید 98 گویند: پیوسته مى‏فرمود: «فأنفذوا جیش أسامة» سپاه اسامه را بفرستید. به نقل شهرستانى در الملل و النحل 1/ 23 مى‏فرمود: «لعن اللّه من تخلّف عنه» خدا لعنت کند کسى را که از سپاه اسامه تخلف ورزد. شیخ مفید/ 196 و ابن ابى الحدید 1/ 261 گویند: مقصود رسول خدا از این همه تأکید این بود که مدینه از وجود کسانى که طمع خلافت و ریاست داشتند و مخالف امامت حضرت بودند خالى شود و کار امامت بدون مشکل به ایشان منتقل گردد. خود على علیه السلام نیز به روایت خصال شیخ صدوق/ 371 به این امر تصریح کرده است.

ابن سعد 2/ 191 گوید: اسامه به جرف لشکرگاه سپاه اسلام آمد و در صدد حرکت بود که پیک ام ایمن رسید و خبر داد حال پیامبر دگرگون شده و رحلت آن حضرت نزدیک است.

از این‏رو اسامه و سپاه او توقف کردند و افراد بهانه‏جو از این مأموریت سرباز زدند و آرزوى رسول خدا با آن همه تأکید جامه عمل نپوشید.

                                                                             پیام آور رحمت ، ص 230

/ 1 نظر / 11 بازدید
مرتضی

سلام، عزیز مطلب قشتگنو خوندم. خیلی خوب بود، ادامه بده. اگر دوست داشتی یه سری به وبلاگ منم بزن، خیلی وقته به روزش نکردم، امّا یه چیزایی دارم مینویسم، همین دیگه اگه خواستی سری بزن به وبلاگم. 1bandekhoda.persianblog.ir یا علی مدد