احکام نجاسات‌

طهارت و پاکى بدن و محیط زندگى، در اسلام داراى اهمّیت بسیارى است. انسان باید از خوردن و آشامیدن چیزهاى نجس دورى کرده و بدن و لباسش براى «نماز» که بهترین شیوۀ پرستش پروردگار عالم است، پاک باشد و بهتر است تمیزترین لباس را بپوشد. بنابراین شناختن چیزهاى نجس و آموختن شیوۀ پاک کردن آنها نیز لازم است.

مسأله 23: همه چیز پاک است، مگر یازده چیز و آنچه بر اثر برخورد با اینها نجس شود.

مسأله 24: چیزهاى نجس عبارت است از: 1- ادرار (بول). 2- مدفوع (غائط). 3- مَنى. 4- مردار. 5- خون. 6- سگ. 7- خوک. 8- شراب. 9- آبجو. 10- کافر؛ که تمام اقسام آن نجس است، مگر اهل کتاب (یهود و نصارى و مجوس) که پاک مى‌باشند. 11- عرق شتر نجاست خوار.

مسأله 25: ادرار و مدفوع انسان و حیوان‌هاى حرام گوشت که خون جهنده دارند، نجس است.

مسأله 26: حیوان‌ها دو دسته‌اند، برخى خون جهنده دارند؛ یعنى اگر رگ آنها بریده شود، خون با فشار از آن بیرون مى‌آید و برخى دیگر خون جهنده ندارند؛ یعنى اگر رگ آنها بریده شود، خون با فشار بیرون نمى‌آید.

مسأله 27: ادرار و مدفوع حیوان‌هاى حلال گوشت؛ مانند گاو و گوسفند و حیوانهایى که خون جهنده ندارند؛ مانند مار و ماهى، پاک است.

مسأله 28: بول و غائط حیوانهایى که گوشت آنها مکروه است، پاک مى‌باشد؛ مانند اسب و الاغ.

مسأله 29: فضله (مدفوع) پرندگان حرام گوشت؛ مانند کلاغ، پاک است.

احکام جوانان (فاضل)، ص: 62‌

 

 

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
پرتال تبلت ایران

پرتال تبلت ایران با سلام خدمت شما دوست عزيز من و چند تن از دوستان شما يک سايت با موضوع تبلت ها راه اندازي کرده ايم و در انجمن هاي تخصصي سايت به بررسي اخبار ،اينترنت و تکنولوژي در پيرامون تبلت ها و گوشي هاي هوشمند و برنامه نويسي و دانلود برنامه هاي مرتبط با اين گوشي ها پرداخته ايم. با توجه به فعاليت خوبي که شما در اينترنت داريد، خواستم تا از شما دعوت کنم که به جمع ما بپيونديد و من و دوستان خودتون رو ياري کنيد .شما مي تونيد با ارسال اخبار حوزه اينترنت و تکونولوژي هاي جديد و يا ارسال برنامه ها و ابزار ، سيستم عامل هاي مختلف نظير اندرويد ، اپل، ويندوز و ... در سايت فعاليت خوبي داشته باشيد پيشنهاد مي کنم يک بار به سايت ما سر بزنيد و در خبر نامه و تالار گفتگو عضو بشيد تا از جديدترين مطالب سايت مطلع شويد اميد وار هستم فعاليت خوبي با هم داشته باشيم. لينك سايتwww.TabletIR.com لينك انجمن ها http://forum.tabletir.com مي توانيد سوال هاي خودتون رو هم از طريق ايميل يا ياهو با بنده در ميان بگذاريئ Admin@TabletIR.com