ویژگی های مهم امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری

ویژگی های مهم حضرت امام (ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری اینگونه تبیین شده است:
1. امام بزرگوار ما، مجسمه ای از ارزش های انقلاب ما بود... او اسلام انقلابی مجسّم، اسلام ناب مجسّم در زندگی و اخلاق و احساسات و تصمیم گیری ها و نیز فانی برای خدا بود. خدای متعال هم به او پاداش داد. کاری که به دست این بزرگوار در این دوران انجام گرفت ، کاری بی نظیر بود.(1)
2. رهبر حکیم و فقیه که عبد صالح و الگوی مسلمانی بود، خود پیشاهنگ این حرکت «منظور حرکت به سوی استقرار شریعت» در ایمان و عمل شد و این ایمان، جان او را چنان لبریز کرده بود، که توانست دل های بی ایمان و ظرف های تهی را از فیضان ایمان خود در صحنه های عمل، لبریز و سیراب کند و فروغ ایمان و امید او، دیوارهای قطور یأس و بی ایمانی را بشکافد و فضای مبارزه و عمل را پُر کند.(2)
3. «امام» مردی بود که در راه آرمان های بزرگ و در راه تکلیف شرعی، هیچ مشکلی نمی توانست مانع راه او بشود.(3)
4. مرد مسنّی در سنین نزدیک به هشتاد سال در آن زمان «1356»، وقتی که فرزند فاضل و برجسته اش از دنیا رفت «مرحوم سیّد مصطفی» جمله ای که از او نقل شد ،این بود که «مرگ مصطفی از الطاف خفیّه الهی است»... ببینید چه قدر عظمت می خواهد در یک انسان! این مصیبت ها و این سختی ها و این شدت هایی که در دوران انقلاب بر این مرد بزرگ وارد آمد و او مثل کوه استواری آنها را تحمل کرد، ریشه اش در همین عظمت روحی است که در مقابل مرگ عزیزی این چنین، چنین برخوردی پیدا می کند.(4)
5. آنچه که در دوره ‌بعد از تشکیل نظام اسلامی، از ابعاد وجودی امام مشاهده شد، به مراتب مهم تر و عظیم تر بود از آنچه که قبلاً دیده شده بود، زیرا در دوران حکومت، هم رهبر و زمامدار بود و هم یک زاهد و عارف. ترکیب این دو با هم، از آن کارهایی است که جز در پیامبرانی مثل داود، سلمان، سلیمان، حضرت محمد - صلی الله علیه و آله - و برخی اولیای خاص الهی مثل حضرت علی - علیه السلام- نمی توان یافت.(5)
6. در چهره یک حاکم و زمامدار و رهبر، امام بزرگوار مردی هوشیار با شهامت، با تدبیر، با ابتکار و دریادل بود. امواج سهمگین در مقابل او چیز کم اهمیتی محسوب می شدند. هیچ حادثه سنگینی نبود که بتواند او را شکست بدهد. او را به خضوع در مقابل آن حادثه وادار کند.(6)
7. او معتقد به مردم بود. حقیقتاً به آراء مردم اعتقاد داشت... به مردم از صمیم قلب علاقه داشت. به مردم عشق می ورزید و آنها را دوست می داشت. امام به مردم اعتماد داشت و به آراء مردم احترام می گذاشت.(7)
8. آنچه در زمامداران مختلف عالم، مایه امتیاز آنها می شد، اغلب آن صفات را، ما در امام مجتمع می دیدیم. او، هم عاقل بود، هم دوراندیش بود، هم محتاط بود، هم دشمن شناس بود، هم به دوست اعتماد می کرد، هم ضربه ای را که به دشمن وارد می کرد، ضربه قاطع وارد می کرد. همه آن چیزهایی که برای یک انسان لازم است تا بتواند در چنین جایگاه حساس و خطیری انجام وظیفه کند و خدا و وجدان خود را راضی بکند، در این مرد جمع بود.(8)
9. بُعد حاکم و رهبر بودن امام، در موضع یک انسان مقتدر و یک انسان با اراده بود... امّا همین انسان، در چهره زندگی شخصی و خصوصی خود، وقتی انسان آن جا را نگاه می کند، او را در چهره یک انسان زاهد و عارف و منقطع از دنیا می بیند.(9)
10. آن بزرگوار برای خود، زخارف دنیوی و ذخیره و افزون طلبی نداشت و نخواست. بلکه بعکس، هدایای فراوانی برای امام می آوردند. که آن هدایا را در راه خدا می داد.(10)
11. او اهل خلوت، اهل عبادت، اهل گریه نیمه شب، اهل دعا، تضرّع، ارتباط با خدا، شعر و معنویت و عرفان و ذوق و حال بود. آن مردی که دشمنان ملت ایران را می ترساند و به خود می لرزاند، آن سدّ مستحکم و کوه استوار، وقتی که این مسائل عاطفی و انسانی پیش می آمد، یک انسان لطیف، یک انسان کامل، یک انسان مهربان بود.(11)
12. همه اینها را امام از عمل به دین، از پایبندی به دین، از تقوا و از مطیع امر خدا بودن داشت. خود او هم بارها این مضمون را در گونه گونه کلمات خود بر زبان می آورد و بیان می کرد: هر چه هست از خداست.(12)
خط امام(ره) خطی است که ویژگیها و اندیشه های تابناک امام (ره) آنرا ترسیم نموده است. خط امام (ره) تبلور ویژگیها و اندیشه های شخصیت جامعی همچون امام (ره) است که جامع ارزشهای والای انسانی و اسلامی است. خط امام حرکت در مسیر اهدف مقدس انقلاب اسلامی است اهدافی که در کلام و سیره عملی آن بزرگوار به خوبی تبیین شده بود و در وصیت نامه الهی، سیاسی آن حضرت ترسیم شده است.

نرم افزار پاسخ

 

پاورقی:

1. حدیث ولایت، ج 4، ص 274.
2. همان، ص247 و 248.
3. خطبة اول نماز جمعه 14 خرداد 1378.
4. همان.
5. همان.
6. همان.
7. همان.
8. همان.
9. همان.
10. همان.
11. پیشین.
12. پیشین.

/ 0 نظر / 9 بازدید