اقسام توسل‏

1. انجام فرائض‏

انجام واجبات یکى از اسباب تقرب به درگاه الهى است، امیرمؤمنان (علیه السَّلام) در یکى از سخنان خود چنین مى گوید:

«إنَّ أَفْضَلَ ما تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوسِّلُونَ إِلَى اللّهِ تَعالى الإِیمانُ بِهِ وَبِرَسُولِهِ وَالجهادُ فى سَبِیلِهِ وَإِقامُ الصَّلاةِ فَإِنَّها الْمِلَّة وَإِیتاءُ الزَّکاةِ». «1»

«بهترین چیزى که متوسّلان به خدا بدان توسل مى جویند، ایمان به خدا و به رسول و جهاد در راه خدا و به پاداشتن نماز که اساس طریقه و شریعت است و دادن زکات مى باشد».

2. توسل به اسما و صفات خدا

یکى از اقسام توسل، خواندن خداوند به اسما و صفات اوست. این نوع توسل در روایات، بالأخص در ادعیه اهل بیت (علیهم السَّلام)، فوق العاده بارز و چشمگیر است.

در این مورد به دو حدیث بسنده مى کنیم:

الف. ترمذى در سنن خود از «بریده» نقل مى کند، پیامبر (صلَّى اللّه علیه و آله و سلَّم) شنید مردى چنین مى گوید:

«اللّهُمَّ إِنّى أَسْأَلُکَ بِانّى أَشْهَدُ أَنّکَ أَنْتَ اللّهُ لا إِلهَ إِلّا انْتَ، الأَحَدُ، الصَّمَدُ، الّذِى لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَد، وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ».

«خدایا من از تو درخواست مى کنم به گواهى ام بر این که تو آن خدایى هستى که جز تو خدایى نیست، تو احد و صمد هستى که نه مى زاید و نه زاییده شده است و نه براى او مانندى یافت مى شود».

فقال النبى: لَقَدْ سَألتَ اللّهَ بِاسْمِهِ الأَعْظَمِ الّذى إِذا دُعِىَ بِهِ أَجابَ، وَإِذا سُئِلَ بِهِ أَعْطى. «2»

پیامبر (صلَّى اللّه علیه و آله و سلَّم) فرمود: تو خدا را به وسیله اسم اعظم او خواندى، که اگر او به آن اسم خوانده شود، اجابت مى کند و اگر از او چیزى خواسته شود، عطا مى نماید.

ب. در دعایى از امام باقر و صادق ( (علیمها السَّلام)) (معروف به دعاى سمات) چنین وارد شده است:

«اللّهُمَّ إِنّى أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ العَظِیمِ الأَعْظَمِ، الأعَزِّ الأَجَلِّ الأَکْرَمِ الَّذى إِذا دُعِیتَ بِهِ عَلى مَغالِقِ أَبْوابِ السَّماءِ لِلْفَتْحِ بِالرَّحْمَةِ انْفَتَحَتْ، وإِذا دُعِیتَ بِهِ عَلى مَضایِقِ أَبْوابِ الأَرْضِ لِلْفَرجِ انْفَرَجَتْ، وَإِذا دُعِیتَ بِهِ عَلى العُسْرِ لِلْیُسْرِ تَیَسَّرَت». «3»

«خدایا من از تو سؤال مى کنم به نام بزرگ و بزرگتر، گرامى تر و برترت، نامى که اگر به آن نام براى باز شدن درهاى بسته آسمان خوانده شوى باز مى شود، واگر به آن نام بر گشایش درهاى زمین خوانده شوى گشوده مى گردد، و اگر به آن نام براى آسانى خوانده شوى آسان گردد».

دعاى جوشن کبیر نمونه اى بارز از این نوع توسل است که در شب هاى قدر مى خوانیم.

ادامه در پست بعدی ................................................................................................................

______________________________
(1). نهج البلاغه، خطبه 110.  (2). سنن ترمذى: 5/ 515، شماره 3475. (3). طوسى، مصباح المتهجد: 374.

 

                                                         راهنماى حقیقت، ص: 139 - 140

 

/ 0 نظر / 6 بازدید