درخت بکاریم یا قربانی کنیم

درخت بکاریم یا قربانی کنیم+پاسخ معاون تبلیغ حوزه علمیه تهران

مدتی است برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی خود را گیاهخوار معرفی می‌کنند و ضمن انتقاد از قربانی‌کردن گوسفندان ـ که اساساً برای چنین مصارفی آفریده شده است ـ کاشت نهال را پیشنهاد می‌دهند. اما آیا این موضوع از نظر فقهی امکان‌پذیر است؟

خبرگزاری فارس: درخت بکاریم یا قربانی کنیم+پاسخ معاون تبلیغ حوزه علمیه تهران
 

حجت‌الاسلام وحید بابادایی، معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران  با بیان اینکه خداوند متعال از بندگان خاص به ویژه از اولیایش امتحان سختی می‌گیرد، ابراز داشت: هدف پروردگار نشان دادن جایگاه بنده‌اش نزد اوست و دیگر اینکه اگر بنده‌ای توانست از آزمایش الهی سربلند بیرون بیاید به رشد وتعالی و ارتقای درجه آن فرد منتهی می‌شود.

*جایزه بزرگی که حضرت ابراهیم از خداوند دریافت کرد

وی با اشاره به ماجرای امتحان خداوند از حضرت ابراهیم(ع)، افزود: حضرت ابراهیم(ع) که یکی از پیامبران اولوالعزم است، طبیعی است صد در صد مورد امتحان الهی قرار گیرد، پس خداوند سخت‌ترین امتحان‌ها را برای او قرار داد و آن هم ذبح فرزندش اسماعیل بود که بعد از سال‌ها به او بخشیده بود.

بابادایی با بیان اینکه هنگامی که حضرت ابراهیم(ع) فرزندش اسماعیل را به قربانگاه می‌برد،‌ نشان‌دهنده اوج مبارزه حضرت با شیطان و خواهش‌های نفسانی است، اظهار داشت: همچنین حضرت ابراهیم(ع) با این کار اوج عبودیت، بندگی و اطاعت از خداوند را به معرض نمایش گذاشت، بنابراین بعد از این واقعه است که می‌بینیم حضرت ابراهیم(ع) از مقام پیامبری به مقام امامت ارتقای درجه پیدا می‌کند.

*عید قربان نمادی از قربانی کردن هوای نفس است/ واکنش امام حسین(ع) به قربانی شدن فرزندانش

وی با اشاره به اینکه همه پیامبران امام نبودند، از بالاتر بودن مقام امامت مطابق با قرآن کریم سخن گفت و ادامه داد: این رفتار حضرت ابراهیم(ع) برای همیشه تاریخ الگویی برای انسان‌های آزاده است،‌ هر چند که آن‌ها در آن اندازه از مقام و جایگاه نیستند که در پیشگاه خدا فرزند و عزیز خود را قربانی کنند، بلکه می‌تواند نمادی برای مبارزه با امیال و نفسانیت باشد.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران با اشاره به تفاوت عملکرد حضرت ابراهیم(ع) با امام حسین(ع)‌ بیان داشت: حضرت ابراهیم(ع) فرزندش اسماعیل را به قربانگاه برد که سرانجام هم ذبح نشد، اما اباعبدالله الحسین(ع) 72 تن از یارانش را به همراه خویشاوندان به قربانگاه برد،‌به گونه‌ای که علی اکبر(ع) و علی اصغر(ع) به بدترین نحو ممکن ذبح شدند.

وی افزود: امام حسین(ع) بدون اینکه از این قربانی کردن نارحت شود -البته به لحاظ عاطفی وقتی جریان شهادت‌ها را می‌بنید ناراحت می‌شود- در محضر خدای متعال ابراز می‌دارد که آیا اکنون از حسینت راضی شدی؟! و این خود درسی برای ما شیعیان است که بتوانیم هوای نفسانی خود را ذبح و قربانی کنیم.

*در روز عید قربان درخت بکاریم یا قربانی کنیم

این کارشناس دینی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه مدتی است در فضای مجازی کاشت درخت در برابر قربانی کردن در روز عید قربان تبلیغ می‌شود، آیا این کار با آموزه‌های دینی منافات دارد، اظهار داشت: کلاً در رابطه با مسائلی که در اسلام وجود دارد،‌ متأسفانه افرادی که مخالف این مسائل هستند و نمی‌توانند با اصل آن مبارزه کنند، سعی می‌کنند آن را به سمت دیگر هدایت کنند و به انحراف بکشانند.

وی با بیان اینکه حکم الهی قابل تغییر نیست، ادامه داد: قربانی‌کردن یک سنت الهی است و آثار زیادی دارد که در روایات به آن اشاره شده است،‌ البته کاشت درخت هم ثواب دارد،‌ اما خواص قربانی‌کردن را ندارد، حداقل فایده قربانی‌کردن این است که گوشت آن میان فقرا تقسیم می‌شود و یا اینکه مطابق روایات در قربانی کردن حیوان حلال‌گوشت دفع بلا وجود دارد که نظیر آن را در مورد عقیقه هم شاهد هستیم.

خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 3 بازدید