صله رحم

حضرت علی ( ع) : در خطبه متقین به این نکته توصیه می فرماید که یکی از ویژگی های پرهیزگاران ، و ارتباط با ارحام و خویشاوندان است .

با توجه به اهمیت موضوع در اسلام توصیه هی فراوانی به ما رسیده است که از جمله آنها آیات و روایات معصومین و سفارش آنها می باشد  .

صله رحم در قرآن  

در نخستین آیه سوره نساء خداون صریحا دستور می دهد «  از خویشان مبرید »

علامه طبرسی در تفسیر این آیه می فرماید: آیه بر وجوب صله ی ارحام دلالت دارد .

سفارش پیامبران الهی به صله رحم

حضرت مسیح ( ع) خطاب به بنی اسائیل می فرماید :

« آیا نشنیدید که در تورات شما را به صله ی ارحام و کمک به ایشان سفارش کرده اند  ، حال من به شما توصیه می کنم که باکسانی که از شما بریده اند، ارتباط برقرار کرده و به کسانی که از کمک به شما دریغ کرده اند ، بخشش کنید » .

صله ی رحم سیره ی رسول خدا ( ص )

در این باره می توان به بیتی که علامه مجلسی به نقل از امیة بن الصلت ، شاعر عرب ، در وصف رسول مکرم اسلام ( ص ) می نویسد :

نبی الهدی طیب صادق                                     رحیم رئوف بوصل الرحم

پیامبر هدایت ، خوش رفتار و راستگو بود ، در انجام صله ی رحم بسیار مهربان بود .

صله ی رحم سیره ی امامان معصوم ( ع )

امام رضا( ع ) می فرماید :

« ما خاندانی هستیم که با هر که از ما بریده باشد ، ارتباط قرار می کنیم و به هر که نسبت به ما بدی روا داشته باشد ، نیکی می کنیم و قسم به خدا عاقبتی نیک از این رفتار مشاهده می کنیم » .

آثار صله ی رحم

آثار بسیار چشمگیر و شگفت انگیز صله ی رحم بی شک ما را به قدر و اعتبار این ارزش اجتماعی متوجه می کند ، و از آنجا که  بهره مندی مخاطبان گرامی از این بحث در گرو آشنای با آثار و کارکردهای عینی این مسأله است ، به بیان برخی از آثار صله ی رحم می پردازیم ف به امید این که جامعه اسلامی ما با عمل به این سنت الهی و ارزشمند هر چه بیشتر از آثار و برکات آن برخوردار گردند که بدین شرح می باشد :

1 - زیادی عمر         2 - سلامتی در همه امور       3 - زیادی رزق و محبت الهی

4 - رفع فقر و بخشش گناهان    5 - بالا رفتن اعمال      6 - اخلاق نیکو

7 - افزایش محبت در میان خویشان و جلب حمایت آنها       8 - افزایش جایگاه اجتماعی        9 - پاکی روح          10 - سلامت بدن          11 - رهایی از مرگ ناگوار

12 - تأمین حوایج دنیوی             13 - آسانی حساب در قیامت           14 - ایجاد روح سخاوتمندی         15 - استحقاق راه یابی به بهشت .

آثار قطع رحم

1- کاهش عمر         2 - ابتلا به فقر        3 - نابودی دستاوردها          4 - انقطاع نسل 

5 - فنا و نابودی سریع          6 - ابتلا به انده            7 - محرومیت از نعمت های بهشتی         8 - ابتلا به نقمت ها         9 - قاطع رحم ملعون است

10 - مبغوض در پیشگاه الهی      11- بی اثر شدن اعمال نیک        12 - از میان رفتن آسایش       13 - عدم نزول رحمت            14 - ابتلای سریع به عقوبت دنیا و آخرت              15 -  محرومیت از بهشت   

  بر گرفته از ره توشه راهیان نور                                                           التماس دعا

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
میثم

سلام خیلی عالی بود...............

ابوالفضل سلیمانی

سلام-از مطالب وبلاگ شما لذّت بردم .از وبلاگ نا قابل ما هم با نام منتظران مهدي، حاميان ولايت بازديد بفرماييدمنتظر نظرات وانتقادات وپيشنهادات سازنده ي شما هستم.التماس دعا