آیا امام زمان به همه جای دنیا می رود؟

پاسخ:

آن چه از روایات و حکایات معتبر استفاده می شود، این است که امام زمان ـ علیه السلام ـ در زمان غیبت کبری در مکان خاص و یا در شهر معینی استقرار ندارد که از آن جا خارج نشوند و محل سکونت دائمی او باشد، بلکه حضرت ممکن است به اماکن مختلفی برود، و از جمله شهرهایی که مسلّما آن بزرگوار به آن جا می روند و آن شهرها با قدوم او مزیّن می گردد، مکّه معظّمه، مدینه منوره، نجف اشرف، کوفه، کربلا، کاظمین، سامراء، مشهد مقدس، قم و بغداد است.
اماکن و مقاماتی که آن حضرت در آن جا تشریف فرما شده اند متعدد است مانند مسجد جمکران قم، مسجد کوفه، مسجد سهله، مقام حضرت مهدی در وادی السلام نجف و در حلّه، و از برخی روایات و ادعیه استفاده می شود که حضرت درمیان مردم است و همه جا هست و مکان خاصی ندارد . «بنفسی انت من مغیب لم یخل منّا، بنفسی انت من نازح ما نزح منا»(1) جانم فدای تو که تو آن شخص جدا از مائی که ابدا جدا نیستی.
بنابراین آن حضرت در بین مردم بوده و از مردم جدا و کنار نیست و او با ماست، این ما هستیم که او را نمی بینیم(2)
برخی روایات که دلالت دارند آن حضرت به طور ناشناخته در میان مردم و بازار های آنان و هم چنین خانه های آن ها در رفت و آمد و تردد می باشد و در ایام حج حاضر می شود:
از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود: صاحب الامر ـ علیه السلام ـ از این جهت به یوسف شباهت دارد که برادرانش هر چند عاقل و دانا بودند و قبلا نیز با وی معاشرت داشتند وقتی او را دیدند نشناختند، و با این که بین او و یعقوب بیش از هیجده روز راه فاصله نبود، یعقوب از وی اطلاعی نداشت. پس چرا این مردم انکار می کنند که خدا همین عمل را در مورد امام زمان و در باره حجت خود، حضرت صاحب الامر، نیز انجام دهد؟! آن جناب هم، در بین مردم تردد کند، در بازار شان راه برود و بر فرش شان قدم بگذارد، ولی او را نمی شناسد و به همین وضع زندگی کند، تا هنگامی که خدا اجازه دهد، خودش را معرّفی کند».(3)
به هر حال «مسکن آن جناب تعیین نشده و شاید جای معینی نباشد و به طور ناشناس، در بین مردم، و درجاهای مختلف زندگی و رفت و آمد کند، هم چنین ممکن است نقاط دور افتاده را برای زندگی برگزیند.(4) در احادیث می خوانیم که در موسم حج، حاضر می شود و در اعمال آن شرکت می کند، او مردم را می شناسد، اما مردم او را نمی شناسند.(5) بلکه از پاره ای از روایات استفاده شود که آن حضرت به همه جای دنیا رفت و آمد می کند. امام علی ـ علیه السلام ـ در توصیف امام مهدی ـ علیه السلام ـ فرمودند: «قسم به خدای علی، حجّت خداوند بر روی زمین است... و شرق و غرب عالم را در می نوردد».(6)
شرح احوالات بعضی از بزرگان و اولیا الهی در ملاقات با امام زمان ـ علیه السلام ـ و تشرف به خدمت آن بزرگوار نیز این مطلب را تأیید می کند چه آن که بر اساس حکایات و نقل های موثق بعضی از بزرگان و مومنین مخلص در مکان های مختلف و متفاوت، آن حضرت را ملاقات نموده اند.
به هر حال حضرت ـ علیه السلام ـ به هر کجای عالم که بخواهند و لازم باشد، می روند و مانعی برای حضور ایشان یا اطلاع ایشان وجود ندارد.

                                                                       نرم افزار پاسخ

 

پاورقی:

1. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، دعای ندبه.
2. طاهری، حبیب الله، سیمای آفتاب، ص352ـ353.
3. الغیبة، نعمانی، ص163. بحارالانوار، ج 52، ص 154.
4. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، ج2، ص440.
5. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص200.
6. الغیبه نعمانی، ص144.

/ 0 نظر / 3 بازدید