ترک نمازوعواقب‏ اخروى‏

چرا خداوند متعال در آیه 13 سوره جن مى‏فرماید: هر کس به خداى خود ایمان آورد دیگر از نقصان خیر و ثواب و از احاطه رنج و عذاب بر خود نترسد؟ آیا اگر نماز را که بر آن تأکید شده، انجام ندهیم، همین طور است؟

ایمان به پروردگار متعال و ایمان به آن‏چه بر پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم نازل شده و انجام دادن و تسلیم دستورهاى الهى که نماز نیز از جمله آنهاست، باعث مى‏گردد شخص نه از نقصانى بترسد و نه از ظلمى هراس داشته باشد و در صورتى که آن را ترک نماید این اجر و پاداش از او گرفته خواهد شد و کسى که به دستورهاى خداوند عمل نکند ایمان واقعى ندارد. قرآن کریم در این‏باره مى‏فرماید: «مَا سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ* قَالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ* وَلَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکِینَ* وَکُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضینَ* وَ کُنَّا نُکَذّبُ بِیَوْمِ الدّینِ» « مدثر، آیه 42- 46»؛ چه چیز شما را به دوزخ فرستاد؟ مى‏گویند: ما از نمازگزاران نبودیم و اطعام مستمند نمى‏کردیم! و پیوسته با اهل باطل هم‏نشین و هم‏صدا بودیم و همواره روز جزا را انکار مى‏کردیم. این آیه به خوبى نشان مى‏دهد که تا چه حدّ ترک این فریضه الهى خطرناک است که مى‏تواند سبب سقوط در دوزخ شود. به جا آوردن نماز آن قدر از نظر اسلام مهم است که طبق بعضى از روایات معروف، به نخستین چیزى که در نامه اعمال نگاه مى‏شود نماز است، که اگر در نامه اعمال وجود داشت به سایر اعمال نیک نگریسته خواهد شد وگرنه به بقیه نگاه نمى‏شود و چنین کسى روانه دوزخ مى‏گردد. «1»

__________________________________________________

  (1). ر. ک: شیخ حر عاملى، وسائل الشیعه، ج 3، کتاب الصلوة، باب ششم و هفتم و هشتم، ص 22، ج 10، ص 19، ح 6؛ همان، تفسیر نمونه، ج 25، ص 116

                        پرسمان قرآنى نماز، ص: 82

/ 0 نظر / 3 بازدید