سؤال مامون و پاسخ حضرت رضا (ع)

صدوق در کتاب «عیون اخبار الرضا» بسند خود از حسن بن جهم روایت مى کند که مأمون (خلیفه دانشمند عباسى) بحضرت رضا علیه السّلام عرضکرد: در باره رجعت چه میفرمائید؟ حضرت فرمود: رجعت درست است بازگشت بعضى از مردگان در امتهاى پیشین سابقه داشته و قرآن هم ناطق بآنست، و پیغمبر صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: آنچه‏ در امتهاى پیشین بوده است طابق النعل بالنعل در این امت نیز خواهد بود و هم پیغمبر فرمود: موقعى که فرزند من مهدى قیام میکند عیسى بن مریم از آسمان فرود آمده و پشت سر او نماز میگذارد، و هم فرمود: اسلام با غربت آشکار گشت و عنقریب نیز غریب مى‏شود، پس خوش بحال غربا. عرض شد یا رسول اللَّه بعد از آنکه اسلام دوباره غریب شد چه مى‏شود؟ فرمود: حق بصاحب حق بازگشت میکند.

قطب الدین راوندى در کتاب «خرایج» از جابر جعفى از حضرت امام باقر علیه السّلام روایت کرده که فرمود: امام حسین علیه السّلام پیش از آنکه شهید شود بیارانش فرمود: جدم پیغمبر خدا بمن فرمود: اى فرزند! تو را بعراق میبرند و آن سر- زمینى است که پیغمبران و جانشینان بآن برخوردند و آنجا «عمورا» خوانده مى‏شود.

تو در آنجا شهید میشوى و جماعتى از اصحاب تو که احساس اسلحه و آهن را نخواهند کرد نیز با تو بشهادت میرسند.

آنگاه این آیه را تلاوت نمود: قُلْنا یا نارُ کُونِی بَرْداً وَ سَلاماً عَلى‏ إِبْراهِیمَ‏ « سوره انبیاء آیه- 69» و سپس فرمود: آتش جنگ بر تو و آنها سرد و سلامت خواهند شد. پس مژده باد شما را!.

بخدا قسم اگر این قوم ما را بقتل رسانند، ما بنزد پیغمبرمان برمیگردیم.

آنگاه من تا مدت زمانى که خداوند بخواهد خواهم ماند. من نخستین کسى خواهم بود که قبرش شکافته گردد و بموازات برانگیخته شدن امیر المؤمنین از قبر و قیام قائم ما از گورم بیرون مى‏آیم.

آنگاه جماعتى از فرشتگان‏ آسمان بامر الهى فرود مى‏آیند، جبرئیل و میکائیل و اسرافیل با لشکرى از فرشتگان‏ بسوى من نازل میشوند ... سپس محمد و على و من و برادرم (امام حسن) و تمام آنها که خدا بواسطه ایمان کامل بر آنان منت نهاده بر مرکبهاى ابلق که همه از نورند و تا آن روز آفریده‏اى بر آنها سوار نگشته فرود مى‏آئیم. سپس محمد صلّى اللَّه علیه و آله پرچم خود را باهتزاز درآورده و آن را با شمشیر خود بقائم ما میدهد، و بدین گونه بعد از آن تا زمانى که خدا تقدیر فرموده در جهان خواهیم زیست ...

من هر جنبنده حرام گوشتى را کشته و نابود میگردانم، بطورى که جز حیوانات حلال گوشت در روى زمین باقى نماند. سپس من یهود و نصارى و سایر ملل را بدین اسلام دعوت میکنم و آنها را در برگزیدن اسلام و شمشیر مخیر مى‏گردانم. هر- کس اسلام آورد بر وى منت مینهم و هر کس امتناع ورزید، خون او را میریزم.

و نیز در کتاب «منتخب البصائر» از جمیل بن دراج روایت کرده که گفت: تفسیر این آیه را إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذِینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ یَقُومُ الْأَشْهادُ یعنى: ما فرستادگان خود و کسانى را که ایمان آورده‏اند، در دنیا و روزى که شهیدان برمى‏خیزند، یارى میکنیم: از حضرت صادق علیه السّلام پرسیدم، فرمود: بخدا قسم این در رجعت است. نمى‏دانى که بسیارى از پیغمبران در دنیا یارى نشدند و کشته گشتند و ائمه هم کشته شدند و کسى آنها را یارى نکرد؟ تأویل این آیه در رجعت است.

مهدى موعود ع، متن، ص: 1202

 

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید