چرا بی غیرتی در میان برخی مردان جوانان شایع شده است؟

پاسخ:

در بررسی علل و عوامل ایجاد و گسترش فساد و انحرافات اخلاقی درسطح جامعه، جنبه های مختلفی را باید مورد کنکاش قرار داد. نکتة قابل توجه ای که باید در نظر داشت، این است که این فساد و انحرافات و کج روی ها و رفتارهای نابهنجار و ناشایست، یکباره اتفاق نیفتاده است، بلکه به مرور زمان و در طول ده ها سال ایجاد شده است. ریشه های این بداخلاقی ها به دهه های گذشته بر می‌گردد. در اوایل انقلاب اسلامی فضای عمومی کشور مملوّ از رفتارهای مذهبی و اخلاقی در صحنه های مختلف اجتماع بود. معنویت و عدالت در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی موج می‌زد. در زمان هشت سال دفاع مقدس نیز، متأثر از جنگ و شهادت، مردم دارای روح درستی و ایثار و معنویت بودند. هرچند در همان زمان ها هم عدّه ای در گوشه و کنار، رفتارهای غیر اخلاقی و غیرشرعی انجام می‌دادند. لذا وضعیت نابسامان کنونی، مختص به همین سالیان اخیر نیست. ولی مشکل عمده، ظهور و گسترش روز افزون این پدیدة زشت اجتماعی در چند سال اخیر است.

ریشه یابی انحرافات اجتماعی:به نظر می‌رسد که ریشة اصلی این بی بند و باری ها و نابهنجاری های اجتماعی را باید در ابعاد مختلف اجتماع، جستجو کرد. جاهایی را مورد نگاه قرار داد که پایه های اصلی اخلاق و رفتار پی ریزی می‌شود و تربیت شکل می‌گیرد. مراکزی مثل، خانواده، مدارس، دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و اجتماعی و ... امروز خانواده‌ها به خصوص والدین نظارت دقیقی بر فعالیت های فرزندان خود ندارند.(1)
مشکل اصلی خانواده ها ورود مهمان های ناخوانده ای به نام ماهواره و اینترنت، نوار، عکس مبتذل و ... است. فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی که برنامه های ماهواره و اینترنت و ... وارد خانه ها می‌کند، کم کم و به مرور زمان بنیان‌های مستحکم و اصیل و باورهای دینی خانواده ها را نابود می‌کند. در اکثر خانواده‌ها، استفاده از این دو ابزار رسانه‌ای در بازی‌های تفریحی و سرگرمی‌های غیراخلاقی خلاصه شده‌است.
برخی مدارس و دانشگاه‌ها که باید کانون تعلیم و تربیت اسلامی باشند، خواسته یا ناخواسته به مراکز ترویج و گسترش فساد و انحرافات اجتماعی تبدیل شده‌اند. و این معلول بی توجهی و تعلّل و بی برنامه‌گی مسئولان می‌باشد. صدا و سیما، باید مهمترین ابزار تبلیغاتی برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب باشد. خود گاهی مواقع به ترویج الگوهای غربی از طریق سریال‌ها و فیلم‌ها می‌پردازد البته مخصر کردن رشد دامنه فساد به این امور صحیح نیست و مسائلی چون فقر، فشار مالی، فساد ها و تبعیض های اجتماعی جر دامنه فحشا می افزاید. نبود امکان اشتغال برای جوانان، زیاد شدن سن ازدواج را در پی دارد و همین امر موجب رشد فساد و چشم چرانی می شود.
بدحجابی: گسترده ترین ناهنجاری اجتماعی که در سطح جامعه دیده می شود، مشکل بدحجابی برخی از زنان است. پوشش بسیار بد و نامتعارف برخی از زنان، امروز نماد بسیاری از بی نظمی‌ها و ناهنجاری‌های فرهنگی، اجتماعی، عرفی و اخلاقی است. در یک نگاه کلی می توان ریشة این نابسامانی را در موارد زیر خلاصه کرد:(2)
1. نبود الگوهای مناسب برای پوشش بومی و ملی و مذهبی، و در مقابل عرضة گستردة الگوهای غربی از طرق مختلف مثل فیلم ها و سریال های داخلی و خارجی، مجلات، ماهواره و اینترنیت.
2. عدم نظارت و کنترل منظّم بر تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک.
3. کم کاری و بی توجّهی مسئولان فرهنگی و اجتماعی کشور و عدم هماهنگی بین ارگان‌ها و نهادهای فرهنگی.
4. برخوردهای سلیقه ای و مقطعی با این پدیدة اجتماعی و عدم رعایت اصول و مراحل امر به معروف و نهی از منکر.

راه کارهایی برای رفع مشکل:1. نظارت بر بازار تولید و عرضة پوشاک و بهبود کیفیت چادر و مانتو و مقنعه.
2. اصلاح شیوه‌های برخورد با بدحجابی و مقابلة جدّی، با مظاهر فساد و بدحجابی در ادارات دولتی جایگزینی ارشاد به جای قوه قهریه.
3. هماهنگی ارگان‌های فرهنگی کشور و تدوین نظام جامع فرهنگی مثل مجلس، دولت، سازمان تبلیغات و...

نگاه حرام (چشم چرانی):به دنبال وجود بدحجابی ها در صحنه های اجتماعی، نگاه‌های حرام گسترش پیدا خواهد کرد. وقتی خانم یا دختری بدون ملاحظات عرفی، شرعی و قانونی با وضعی بسیار نامناسب در انظار عمومی ظاهر می شود، عرصة اجتماع را به فساد، شهوت رانی و نگاه های آلوده و مسموم، بدل خواهد کرد.(3)
زمانی که حریم مرد و زن از هم پاشید و دختران و زنان همچون عروسک های بزک کرده، دل جوانان و مردان را ربودند، عفت و حیا درجامعه کمرنگ می‌شود، چشم چرانی، گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسی و اخلاقی است.
نگاه آلوده تخم شهوت را در دل می‌کارد. نگاه مسموم تیری از تیرهای زهرآگین شیطان است. نگاه حرام از بزرگترین عامل ایجاد فتنه و فساد در یک جامعة دینی است.(4) مهمترین عامل ایجاد و گسترش این نگاه‌های آلوده، وجود بدحجابی و آرایش‌های افراطی در زنان جامعه می‌باشد.(5) به‌دنبال این نگاه‌های شیطانی، فسادها و انحرافات گستردة دیگری ایجاد خواهد شد. خانواده‌ها از هم پاشیده می‌شود. بدبینی‌ها گسترش می‌یابد. سرقت، اعتیاد، و بسیاری دیگر از ناهنجاری‌های اجتماعی ایجاد خواهد شد.
عامل مهم دیگر در ایجاد این ناهنجاری ها، وجود مجلاّت و سی دی های مبتذل در سطح جامعه، و عدم کنترل و نظارت دقیق توسّط مسؤلان انتظامی و قضایی کشور بر مبادی ورودی کشور است.
عامل اساسی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد: ارتباط محرم و نامحرم است. در فیلم ها و سریال هایی که از صدا و سیما پخش می‌شود، ارتباط محرم و نامحرم با ضوابط شرعی منطبق نیست و گویا اصلاً مسئله ای به نام محرم و نامحرم در شرع وجود ندارد، و نباید هیچ حریمی حفظ شود.(6)

راه حل‌هایی برای مقابله با این بیماری : 1. آسان سازی امر ازدواج و ایجاد اشتغال و تأمین مسکن برای جوانان 2. تقویت باورهای مذهبی در افراد جامعه 3. مبارزه با فساد و تبعیض در ادارات دولتی 4. ساخت برنامه های فرهنگی مطابق با اصول مذهبی و عرفی جامعه و نظارت بر تولیدات فرهنگی.

                                                                        نرم فزار پاسخ

 

پاورقی:

1. روزنامه جمهوری اسلامی، 12شهریور 84.
2. پرتو سخن (هفته نامه)، نهم شهریور 1384، 8 تیر 1384.
3. پرتو سخن (هفته نامه)، سوم شهریور 1384.
4. کتاب فضایل و رذایل، نمایندگی ولی فقیه در سپاه، چاپ سوم، 1373.
5. به قلم جمعی از نویسندگان، کتاب چشم چرانی، الزهراء، چاپ اول، 1358.
6. روزنامة کیهان، سوم شهریور 84.

/ 0 نظر / 15 بازدید