ویژگی های حضرت ولی عصر(عج)وحکومت او

پاسخ:

اگر مراد از سئوال این است که چه گونه وجود حضرت منشأ نظم وثبات در عالم است. و به واسطه وجود مقدس امام زمان (عج) برکت‌ها و رحمت‌های الهی شامل حال عالم و آدم می‌شود؟ در این مورد باید گفت که حضرت واسطه در فیض می‌باشند و غیبت آن امام هم مانع از فیض رسانی نمی‌باشد، چرا که وجود امام لطف است و تصرفش لطفی دیگر. خود حضرت نیز می فرماید: مردم از وجود من همانند آفتاب پس ابر سود می جویند و من سبب آرامش و امنیت مردم روی زمین هستم همانگونه که ستارگان امان اهل آسمانند.»(1)
و اما اگر منظور از سؤال آن است که با آمدن و ظهور حضرت، چگونه جهان از بی‌نظمی به در آمده و آن حضرت به آن نظم می‌بخشد.
در پاسخ باید گفت: حضور حضرت و حکومت جهانی ایشان در عصر ظهور دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. که با وجود آن ها جامعه بشری و بی‌نظمی‌های موجود در عالم هستی اصلاح گردیده و نظم خاصی پیدا می‌کند. در ذیل اجمالاً به برخی از ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت اشاره که موجب بر قراری نظم وآرامش در جهان می‌شود اشاره می کنیم:
1. خدمتگزاران و کارگزاران حکومت جهانی، از بزرگان و خوبان امت و اولیاء الهی هستند. امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرمایند: «هنگامی که حضرت قائم آل محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ قیام کند، هفده تن را از پشت کعبه زنده می‌گرداند که عبارتند از: پنج تن از قوم موسی ـ علیه السّلام ـ آنان که به حق قضاوت کرده و با عدالت رفتار می‌کنند، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصی موسی، مؤمن آل فرعون، سلمان فارسی، ابادجانه انصاری و مالک اشتر».(2)
و در روایتی تعداد آنان بیست و هفت نفر گفته شده است و قوم موسی را چهارده نفر بیان می‌کند.(3) «یا این که از اصحاب کهف به عنوان وزیران مهدی (عج) یاد شده است».(4)
از این روایات و احادیث همانند آن ها فهمیده می‌شود که بار سنگین حکومت موعود، بر دوش افرادی است که بارها ازمایش شده‌اند و شایستگی خود را در آزمایش‌های گوناگون به اثبات رسانده باشند از این رو می‌بینیم که در رأس حکومت مهدی (عج)، حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ قرار دارد که یکی از پیامبران اولو العزم است.
2. مردم در این عصر از رشد معنویت و اخلاق برخوردارند. امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرموده‌اند: هنگامی که قائم ما قیام کند، شخص شب را به صبح می‌رساند، در حالی که نادان، ترسو و بخیل است و به هنگام صبح داناترین ، شجاع ترین و بخشنده‌ترین انسان‌هاست و از دستورات امام تخلف نمی‌کند.(5) یا این که حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: هنگامی که قائم ما قیام می‌کند کینه‌های بندگان نسبت به یکدیگر از دلهای شان زدوده می‌گردند.(6)
امام باقر ـ علیه السّلام ـ هم می‌فرمایند: هنگامی که قائم (عج) ما قیام می‌کند دستش را بر سر بندگان خدا می‌گذارد و خردهای شان را جمع کرده و اخلاق شان را کامل می‌کند.
3. در حکومت جهانی حضرت در سایه حکومت عدالت محور مهدوی امنیت فراگیر حاکم می‌شود. پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌فرماید: «... زمین را از عدالت پر می‌کند تا جایی که مردم به فطرت خویش باز می‌گردند، نه خونی به ناحق ریخته می‌شود و نه خوابیده‌ای را بیدار می‌کنند».(7)
و امام باقر ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: به خدا سوگند، یاران مهدی (عج) آن اندازه می‌جنگند تا خدا به یگانگی پرستیده شود و به او شرک نورزند و تا آن جا که پیرزنی سالخورده از این سوی جهان به آن سوی رهسپار شود و کسی متعرض او نشود».(8)
4. در عصر ظهور فقر ریشه کن می‌شود. امام صادق ـ علیه السّلام ـ در این باره می‌فرماید: «... زمین گنج‌های خود را بیرون ریخته و آشکار می‌کند، به گونه‌ای که مردم با چشم خود، آن را می‌بینند و دارندگان زکات سراغ کسی می‌گردند که نیازمند باشد تا زکات شان را به او بدهند، ولی کسی یافت نمی‌شود و مردم ـ از فضل و بخشش خداوند ـ از دیگران بی‌نیاز می‌گردند».(9)
5. قضاوت حضرت همانند قضاوت حضرت داود است. یعنی حضرت از انسان‌ها دلیل و شاهد نمی‌خواهد و به باطن و طبق واقع حکم می‌کند و امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرمایند: «دنیا به پایان نمی‌رسد مگر این که مردی از ما اهل بیت خروج کند و به شیوه داود ـ علیه السّلام ـ حکم نموده و از مردم بیّنه نمی‌خواهد».(10)
6. شورشی علیه دولت حضرت پای نمی‌گیرد. امام باقر ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «هیچ چیز نیست مگر مطیع یاران مهدی (عج) است، حتی حیوانات وحشی در زمین، و پرندگان وحشی در هوا، همه خشنودی یاران قائم (عج) را می‌خواهند، تا آن جا که بخشی از زمین به بخشی دیگر افتخار نموده و می‌گوید: امروز یکی از یاران قائم (عج) بر من عبور کرد.»(11)
7. حضرت مهدی (عج) از ارتشی قدرتمند برخوردار است. امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «آن روز که لوط پیامبر ـ علیه السّلام ـ گفت: ای کاش قدرتی می‌داشتم، یا به پناهگاهی محکم دست می‌یافتم، تمنایی جز قدرت قائم ـ علیه السّلام ـ نداشت. او در آن خواهش از توان فوق العاده اصحاب مهدی (عج) یاد نمود، زیرا هر مرد آنان، قدرت چهل مرد را داراست. شمشیرها را باز نخواهند داشت تا آن که خدا را خشنود کنند».(12)
آن چه که ذکر شد بعضی از امکانات و ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت است و امام زمان (عج) با تکیه بر قدرت خدای توانا و چنین امکاناتی نظم عالم گیر را برقرار می‌کنند، زیرا از حکومتی که رهبرش مهدی فاطمه (عج) و کارگزارانش حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ و مالک اشتر و... و اخلاق و معنویت مردم جامعه‌اش رشد یافته باشند و فقر ریشه کن و امنیت در درجه اعلا و قضاوت دستگاه قضائی مطابق با حق و واقع باشد جز باران نظم و فراگیر شدن قانون و تن به مقررات دادن انتظار نمی‌رود.

 

پاورقی:

1. صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، قم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین، ص485.
2. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، بیروت، مؤسسة الوفاء، چاپ دوم، ج 52، ص 346.
3. محمد بن الحسن الحر العاملی، اثبات الهداة، ج 3، ص 573، ح 707.
4. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ناشر مکتبة الصدر، چاپ دوم، ص485.
5. طبرسی، نجم الدین، چشم اندازی به حکومت مهدی(عج)، قم، بوستان کتاب، ص184، به نقل از وافی، ج 2، ص 113.
6. همان، به نقل از خصال، ج 2، ص 254، ح 1051.
7. بحار الانوار، همان، ج 52، ص 290. اثبات الهداة، ج 3، ص 514. طوسی، غیبة، ص 274.
8. بحار الانوار، همان، ج 52، ص 345. عیاشی، تفسیر، ج 2، ص 62. نعمانی، غیبة، ص 149.
9. بحار الانوار، همان، ج 52، ص 337. شیخ مفید، الارشاد، ص 363.
10. همان، ص 319.
11. همان، ص 319.
12. همان، ص 327.

/ 0 نظر / 4 بازدید