استحکام عمل و کار

حدیث‏

1 الامام الصادق «ع»: قال رسول اللَّه «ص»: إنّی لأعلم أنّه سیبلى و یصل البلى إلیه، و لکنّ اللَّه یحبّ عبدا إذا عمل عملا أحکمه. « «امالى» شیخ صدوق/ 344»

امام صادق «ع»- رسول اللَّه «ص» گفت: مى‏دانم که فرسوده مى‏شود و مى‏پوسد، لیکن خدا بنده‏اى را دوست دارد که چون کارى انجام دهد آن را درست و استوار به انجام برساند.

بنگرید! این سخن، قسمتى است از حدیثى که عبد الله بن سنان از حضرت امام جعفر صادق «ع» روایت کرده است. بخشى از حدیث چنین است:

نزد پیامبر «ص» آمدند و گفتند: سعد بن معاذ در گذشته است.

پیامبر برخاست و اصحاب به همراه او برخاستند. فرمود تا سعد را بشویند. به هنگام شستن سعد به چهارچوب در تکیه کرده بود. چون سعد را شستند و حنوط کردند و کفن پوشیدند و بر تابوت نهادند، پیامبر پاى برهنه و بى‏ردا به تشییع آن پرداخت، و گاه طرف راست تابوت را مى‏گرفت و گاه طرف چپ را، تا آن را به گورستان آوردند و به لب گور نهادند. پیامبر اکرم خود به درون قبر سعد رفت، و لحد وى را بچید و آن را با دست خود بپرداخت؛ و پیوسته مى‏گفت: «سنگ بدهید! گل بدهید!». و بدین گونه میان خشتها را محکم مى‏کرد. هنگامى که کار ساختن لحد را پایان داد و بر آن خاک ریخت و گور را پر کرد، گفت:

«انّى لأعلم انّه سیبلى، و یصل البلى الیه، و لکنّ اللَّه یحبّ عبدا اذا عمل عملا احکمه‏

من مى‏دانم که این گور (و لحد آن) فرسوده‏ مى‏شود و مى‏پوسد، لیکن خدا بنده‏اى را دوست دارد که چون کارى انجام دهد، محکم کارى کند، و آن را درست و استوار به انجام برساند (و سرسرى نگیرد، و از سر وانکند)».

 

الحیاة / ترجمه احمد آرام، ج‏1، ص: 496

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید