آشنایی با مسائل جنسی .......................و غسل ها

آشنایی با مسائل جنسی، دوران نامزدی، و راههای جلوگیری از بارداری و غسل‌ها

پاسخ:

سوال شما دارای 4 بخش است که به صورت جداگانه به آنها می‌پردازیم.

1. دانستنی‌هایی در مورد مسائل جنسییکی از ارکان و اهداف مهم در ازدواج ارضای غریزه جنسی است که متأسفانه گاهی زن و شوهرهای جوان به علّت ندانستن برخی از این مسائل و اکتفا کردن به شنیده‌های خود، که بیشتر از دوستان و اطرافیانی که خودشان هم خیلی وارد نیستند، دچار دردسر می‌شوند. بهترین راه آشنایی با این مسائل مراجعه به کتاب‌های معتبر و مفید و مشورت با افراد خبره و آگاه است. البته باید توجه کنیم که نگرانی بیش از حدّ در این زمینه و وسواس‌های زیاد برای دانستن تمام جزئیات خودش می‌تواند مشکل ساز شود. پس بدون اینکه در خودمان اضطراب و ناراحتی ایجاد کنیم با جدّیت به دنبال آموختن مطالب صحیح در این زمینه باشیم.
چند نکته مهم:
الف) در اسلام به این غریزه به دید یک نیاز مهم و انسانی نگاه شده است، غریزه‌ای که در آن نباید تنها نیاز حیوانی در نظر گرفته شود بلکه در آن تأمین روانی و عاطفی و توجه به مسائل شرعی مطرح شده است. مردان باید توجّه داشته باشند که زنان از رابطه زناشوئی و آمیزش تلقی خاصی دارند و تا از هر نظر آمادگی نداشته باشند، تن به یک رابطه مطلوب و تمام عیار نمی‌دهند.(1)
بنابراین لازم است به این حدیث توجه شود که پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: «سه چیز از ستم است: 1) مردی با مرد دیگر همراه باشد و اسم و کنیه‌اش را نپرسد، 2) شخصی به طعامی دعوت شود و اجابت نکند، و یا اجابت کند و نخورد، 3) آمیزش مرد با همسرش پیش از بازی با او.»(2)
ب) مکان آمیزش باید در جایی باشد که فرد مطمئن است که از دیده‌ها محفوظ می‌باشد و نگران وارد شدن کسی نیست.(3)
ج) در مورد زمان آمیزش مطالب مفصلی در احادیث و توصیه‌های متخصصین آمده به عنوان نمونه اینکه بهترین موقع ساعت‌های آخر شب است و نباید بلافاصله بعد از غذا خوردن و با معده‌ پر باشد، در شب عید فطر و شب عید قربان آمیزش نباشد و یا اینکه آمیزش در شب دوشنبه، آغاز شب سه شنبه، و شب پنج شنبه، و شب جمعه خوب است و ... که البته باید توجّه کرد که در زمانی که انسان نگران است و یا از مطلبی رنج می‌برد و یا بیش از حدّ خسته است یا شدیداً دچار هیجان و اضطراب است آمیزش مناسب نیست.(4)
د) تحقیقات نشان داده که مسائل زناشویی اثر بسیار مهمّی در تفاهم و سازگاری زوج‌ها دارد، لذا اگر مشکلی بود بهتر است هرچه زودتر از طریق مراجعه به کتاب‌ها یا مشورت با مشاورین خبره به حلّ مشکل اقدام شود و هیچ مشکلی را کوچک و بی‌اهمیت ندانیم و یا براثر خجالت و حیا مشکلی را مخفی نکنیم.

2. دوران نامزدی (فاصله بین عقد و عروسی)یکی از اموری که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد «دوران نامزدی» است، که اگر با این دوران، با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به و ظایف مخصوص آن عمل شود، می‌تواند در بالندگی و پرباری و استحکام دوران‌های بعدی، تأثیر عمیقی داشته باشد. در مورد وظایف این دوره می‌توانیم به طور خلاصه چنین بگوییم که:
الف) افزایش شناخت نسبت به یکدیگر برای تفاهم بیشتر: هر چند ممکن است پسر و دختر قبل از عقد با هم آشنایی داشته باشند، امّا نیازمند این هستند که با خصوصیات اخلاقی و ویژگی ‌های هم بیشتر آشنا شوند و آنگاه در پرتو این آشنایی، خود را برای تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک آماده سازند.
ب) اصلاح و تربیت: در دوران نامزدی هنوز روابط زن و شوهر عادّی نشده و نسبت به هم احترام و محبّت خاصی قائلند، در نتیجه پذیرششان از همدیگر بیشتر است و زمینه‌ تحوّل و تغییر و اصلاح مساعد‌تر. پس این دوران وقت مناسبی است تا عادت‌های بد خودمان را تغییر دهیم و اگر رفتاری را در نامزدمان می‌بینیم که از آن رفتار خوشمان نمی‌آید با مهربانی و ظرافت و لطافت از او بخواهیم این اخلاقش را تغییر دهد و البته مواظب باشیم دوران شیرین نامزدی به زمانی برای عیب جویی از یکدیگر تبدیل نشود.
ج) افزایش محبّت و ایجاد امید نسبت به زندگی آینده: چون محبّت و امید دو رکن اساسی هر زندگی هستند زن و شوهر باید در طول دوران نامزدی با رفتار و گفتار مناسب، عشق و محبّت در بین خودشان را پررنگ‌تر کرده و تلاش کنند در دل یکدیگر بذر امید بکارند و آن را تقویت کنند.
د) پایه ریزی استقلال زندگی آینده: از آنجا که قرار است با ازدواج خانواده‌ای جدید به وجود آید، دوران نامزدی دورانی است که پسر و دختر می‌کوشند تا قدرت وارد شدن به یک زندگی مستقل را به دست آورند.
هـ ) بها دادن به احساسات و عواطف یکدیگر: خاطرات دوران نامزدی ـ معمولاً ـ تا آخر عمر در ذهن می‌ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد (چه خاطرات تلخ و چه شیرین). پس بدانیم که بی‌اعتنایی به نامزد و ندیده گرفتن احساسات او اثر نامطلوبی بر آینده خواهد گذاشت و بر عکس توجه به یکدیگر زیربنای یک زندگی شیرین خواهد بود.
و) هدیه دادن: هدیه در جلب محبّت نقش عجیبی دارد، البته لازم نیست هدیه گرانقیمت باشد بلکه لازم است زیبا و مورد علاقه طرف مقابل باشد و مهم‌تر آنکه با ظرافت داده شود.(5)
علاوه بر نکاتی که گفته شد «نامه نگاری‌های محبّت آمیز»، «ملاقات‌های صمیمانه»، «گردش و تفریح و مسافرت‌های کوتاه»، «شرکت مشترک در محفل‌های معنوی» و «مطالعه‌ی کتاب‌های سودمند برای آموختن اداره‌ی زندگی و همسرداری» از کارهای مفید و لازم دوران نامزدی است.
نکته پایانی برای این بخش این است که همان گونه که بی‌توجهی به وظایف این دوران می‌تواند بد باشد سخت‌گیری بیش از حد به خود و دیگران و به خصوص نامزد هم می‌تواند بسیار مخرّب باشد.

3. راههای جلوگیری از باردارییکی از رایج‌ترین راههای جلوگیری برای مردان استفاده از کاندوم است که البته باید توجّه داشت که: از هر کاندوم فقط یک بار استفاده شود. هرگز کاندوم قبل از استفاده باد نشود و یا کشیده نشود. کاندوم توسط ناخن‌های بلند دستکاری نشود چون ممکن است سوراخ گردد.(6)
برای خانم‌ها استفاده از قرص ضد بارداری و یا استفاده از «آی. یو. دی» روش‌های مناسبی است.(7) امروزه در مراکز بهداشتی در قسمت تنظیم خانواده، مأمورین بهداشت با ارائه مشاوره و ابزار رایگان در جهت جلوگیری از بارداری و تنظیم خانواده کمک‌های خوبی انجام می‌دهند که می‌توانید از آنجا کمک بگیرید.

4. غسلبعد از عمل زناشویی، و یا بعد از محتلم شدن واجب است انسان غسل کند. البته انواع دیگری از غسل‌های واجب و مستحب وجود دارد که در رساله‌های عملیه ذکر شده است. که در مورد انجام غسل لازم است توضیح دهیم که غسل به دو صورت انجام می‌شود:
الف) غسل ترتیبی: که در 4 مرحله انجام می‌شود:
الف ـ 1) نیت (یعنی تصمیم بر غسل کردن برای اطاعت از فرمان خدا)
الف ـ 2) شستن سر و گردن.
الف ـ 3) شستن نیمه راست بدن.
الف ـ 4) شستن نیمه چپ بدن.
ب) غسل ارتماسی: که در آن ابتدا باید نیت کرد و سپس کل بدن را در آب فرو بریم.(8)

 

پاورقی:

1. کیهان نیا، اصغر، جوانان و ازدواج، انتشارات مادر، چاپ چهارم، 1379، ص 253.
2. مصطفوی، سید جواد، بهشت خانواده، انتشارات دار الفکر، ج 2، ص 165، به نقل از وسائل الشیعه، ج 14، ص 83.
3. جوانان و ازدواج، ص 253 تا 254.
4. محمدی اشتهاردی، محمد، ازدواج آسان و شیوه همسرداری، مؤسسة انتشارات نبوی، چاپ اول، 1372، ص 249 تا 251.
5. مظاهری، علی اکبر، جوانان و انتخاب همسر، انتشارات پارسایان، چاپ یازدهم، 1378، ص 229 تا 236. با تلخیص و تصرف.
6. کریمی طارمی، کوشیار، قلی زاده، شهناز، هفده روش ضد بارداری، انتشارات نسل نواندیش، چاپ پنجم، 1379، ص 66 تا 68، با تلخیص.
7. همان، ص 34 و ص 70.
8. موسوی خمینی، سید روح الله، رساله توضیح المسائل، انتشارات پیام محراب، 1379.

/ 0 نظر / 6 بازدید