به کارگزاران خود بگویید که موقع نوشتن نوک قلم خود را باریک کنند ، تا .....!!!!!

حضرت علی ـ علیه السلام ـ به کارگزاران خود می فرمودند که موقع نوشتن نوک قلم خود را باریک کنید تا جوهر زیاد مصرف نشود، حال چرا در انتخابات ایران این همه خرج از بیت المال می شود؟

پاسخ:

کارگزاران نظام اسلامی باید در حفظ بیت المال نهایت دقت را داشته باشند. چون آنچه آنها هزینه می کنند از خودشان نیست بلکه مربوط به حاکمیت و جامعه اسلامی است که همة مردم در آن حق دارند.
در خصوص هزینه های انتخاباتی نیز لازم است از اسراف و تبذیر خودداری شود و نامزدهای انتخابات سعی کنند اهداف و برنامه های خود را به مردم معرفی نمایند و آنچه مصرف می کنند هر چند ملک شخصی آنها است نباید اسراف نمایند که آثار زیانباری برای جامعه اسلامی و فرهنگ عمومی جامعه دارد.
البته آنچه امیر مؤمنان ـ علیه السلام ـ فرموده است خطاب به مسئولان حکومتی است، ولی اسراف برای همه حرام است. هر چند هزینه کردن برای انتخابات نیز یک امر لازم است که بدون آن شور و حال انتخاباتی فضای کشور را فرا نخواهد گرفت و باید مردم به وسائل متنوعی با افکار و آرای کاندیداهای مختلف آشنا شوند. ولی نباید زیاده روی کرد چون هدف از تبلیغات معرفی کاندیدا به مردم است و این هدف با تبلیغی ساده نیز محقق می شود.
نیز لازم است تا هر کس از مواردی اطلاع یافت که یک نامزدی از بیت المال برای تبلیغات خود هزینه کرده، باید به مراجع ذیربط مثل دفاتر نظارتی شورای نگهبان در سراسر کشور اعلان کند تا رسیدگی شود.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید