زنان در قرآن

در بسیارى از سوره‏هاى قرآن، خداوند درمورد حقوق و وظایف زنان سخن گفته است. اگر به فهرست سوره‏هاى قرآن مراجعه کنید، با توجه به نام سوره‏ها مى‏توانید برخى از سوره‏هایى را که درباره زنان سخن گفته پیدا کنید؛ به عنوان نمونه نام چهارمین سوره قرآن، نساء است و نساء به معناى زنان است. در این سوره مطالب فراوانى درباره زنان آمده است؛ مسایلى مانند ارث، راه برطرف کردن اختلافات خانوادگى، لزوم پرداخت مهریه زنان، زنانى که ازدواج با آنها ممنوع است و ....

چند سوره دیگر که در مورد زنان سخن گفته عبارتند از:

1. سوره مریم؛ خداوند در این سوره از حضرت مریم، مادر حضرت عیسى سخن مى‏گوید؛ زنى الگو که اسوه‏اى براى همه زنان و مردان مؤمن و پاکدامن است.

2. سوره نور؛ این سوره از سوره هایى است که بسیارى از وظایف زنان در آن آمده است و در روایات، زنان به خواندن این سوره تشویق شده‏اند؛ مثلًا حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم فرمودند: به زنانتان سوره نور را بیاموزید. «1»

3. سوره مجادله؛ این سوره پنجاه و هشتمین سوره قرآن است و در آن داستان زنى ذکر شده که نزد پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم آمد و (از دست شوهرش) واین که مى‏خواست او را به روش جاهلیت طلاق دهد، به خداوند شکایت کرد آمده است، که خداوند درباره این زن و حکم مسئله آیاتى نازل کرد.

4. سوره طلاق؛ اگر به نام این سوره دقت کنید مى‏توانید حدس بزنید که درباره چه مطلبى در این سوره سخن گفته شده است.

غیر از این سوره‏ها، در ده‏ها سوره دیگر از قرآن مطالب مهمى درباره زنان آمده است؛ مثلًا با خواندن سوره بقره درمى‏یابید که آیات 223، 226- 228 و 234 آن درباره زنان است.

                    

__________________________________________________

 (1). طبرسى، مجمع البیان، ج 5، ص 245

                                                                               سرسفره خدا، ص:61 -  62

/ 0 نظر / 3 بازدید