راه‏هاى جذب جوانان به نماز

راه‏کارهاى عملى افزایش گرایش نوجوانان و جوانان به نماز و دلایل گریز برخى از جوانان از نماز بیان کنید.

راه‏هاى جذب جوانان به نماز و آگاهانیدن آنها نسبت به فلسفه، ارزش و اهمیّت آن، بسیار متنوع و متناسب با شرایط فردى و اجتماعى جوانان است، ولى عمده راه‏هاى تعمیق گرایش‏هاى آنها به مسائل معنوى و نماز، در سه مورد ذیل خلاصه مى‏شود:

1. بالا بردن سطح آگاهى و شناخت آنها درباره نماز؛ این کار مى‏تواند با استفاده از شیوه‏هاى تشویق، اهداى کتاب‏هاى مناسب و تأیید شده و جذّاب، برگزارى مسابقات، جلسات آموزش- تفریحى، اردو و غیر اینها انجام شود.

2. ارائه الگوى مناسب از سوى والدین، مربّیان و دوستان؛ این الگو مى‏تواند اهمیّت دادن به نماز اول وقت، حضور در مساجد و نماز جماعت، مطالعه کتاب‏هایى درباره اهمیت نماز و بازگو کردن آن و کارهایى این چنینى باشد. مسئله ارائه الگو در راه تبلیغ از اهمیت فراوانى برخوردار است. از الگوهاى بسیار قابل توجه دعوت به کار خیر با عمل کردن به آن است؛ چنان‏که امام صادق علیه السلام مى‏فرماید: «کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم»؛ «2»

 شما به رفتار و کردارتان دین را تبلیغ کنید و نه تنها با زبانتان.

3. مشاوره با کارشناسان دینى و تبلیغى، به ویژه در موارد خاص، مفید و در برخى مواقع لازم است.

عوامل مهم بى‏میلى برخى جوانان به نماز، ناآگاهى از حقیقت نماز و فلسفه آن و برخوردهاى نامناسب والدین و برخى مربیان است. نادانى نسبت به اهمیت نماز بستر مناسبى را براى انحراف‏هاى بعدى به وجود مى‏آورد. تحقیر و برخوردهاى نامناسب با جوانان در بى‏رغبتى آنها به نماز دخالت بسیارى دارد.

                                                                            پرسمان قرآنى نماز، ص: 125

__________________________________________________

(1). ر. ک: فیض کاشانى، محجةالبیضاء، ج 1، ص 366- 375؛ قرائتى، پرتوى از اسرار نماز، ص 15- 44؛ مصباح یزدى، معارف قرآن، ج 1/ 2، ص 23- 26 و 394- 434

 (2). بحارالانوار، ج 7، ص 303؛ سیدمصطفى حسینى دشتى، معارف و معاریف، ج 3، ص 474 و 475، مدخل تبلیغ‏

/ 0 نظر / 3 بازدید