چرا بعضی از افراد مورد لطف خدا و امام زمان(عج) هستند.........

چرا بعضی از افراد مورد لطف خدا و امام زمان(عج) هستند به گونه ای که از ابتداء جزء یاران آن حضرت می باشند؟

پاسخ:

در پاسخ به سئوال مورد نظر توجه به دو نکته ضروری است:
الف- سنت قطعی خداوند متعال بر این استوار است که هر کس به اندازه استعداد و توانایی که برگرفته از ویژگی ها و خصوصیات موجود در او می باشد از نعمت های مادی و معنوی در عالم بهره مند می گردد. انزل من السماء ماء فسالت أودیة بقدرها...(1) خدا از آسمان آبی نازل کرد که در هر رودی به قدر ظرفیت و وسعتش آب جاری شود.
ب- خداوند متعال حکیم علی الاطلاق است و هیچ گونه رفتار و گزینشی بر خلاف حکمت از او سر نمی زند، همان گونه که مقتضای عدالت او بهره مند نمودن هر کسی را به اندازه لیاقت و استحقاق او می باشد.
یاران و اصحاب خاص امام زمان (عج) افراد و اشخاص ویژه هستند که دارای ویژگی ها و شخصیت های منحصر به فرد و ممتازاند. چنانچه در روایات می خوانیم: «... رجالٌ مؤمنون عرفوا الله حق معرفته...»(2) مردان مؤمنی که خدا را آن گونه که سزاوار است شناخته اند. و از بقیه افراد و عامه مردم و حتی شیعیان امتیاز دارند و دارای ویژگی هستند و اینکه از ابتداء مورد توجه و الطاف خاصه خداوند متعال و اولیاء معصوم او قرار دارند از باب تبعیض نبوده بلکه به خاطر امتیازات و ویژگی هایی است که در آنها وجود دارد و بقیه افراد فاقد آن ویژگی ها و خصوصیات می باشند و به شاگردان ممتازی می مانند که معلم و استاد آنها را بر اساس استعداد و لیاقتی که دارند بر بقیه شاگردان در یک مدرسه ترجیح داده و مورد توجه بیشتر قرار می دهد.و لذا ممکن است گاهی هم بر معلم و استاد اشکال و اعتراض شودکه چرا برای برخی از شگردان امتیاز قایل می شوند.
البته اینکه به یاران و اصحاب خاص امام زمان اشاره نمودیم از این جهت است که آنها مصداق بارز و اکمل در سئوال و پاسخ مورد نظر می باشند. والا هر کسی به اندازه معرفت و اخلاصی که دارند و در حد وجود شرایط و خصوصیات معنوی و روحی اش مورد توجه خداوند متعال و ائمه طاهرین ـ علیهم السلام ـ قرار خواهند گرفت.
بنابراین خداوند متعال با علم ازلی که نسبت به افراد وخصوصیات و اوصاف معنوی آنها دارد و نیز امام زمان (عج) که وارث علوم نبوی و عالم به امور به اذن الله است و از احوالات مردم و خصوصاً شیعیان اطلاع کامل دارد طبیعی است که بعضی افراد بر اساس وجود شرایط و ویژگی هایی در آنها مورد توجه بیشتر قرار می گیرند.
و البته از آنجا که کسی یاران امام مهدی(عج) را نمی شناسند، هر کس می تواند پیش خود این احتمال را بدهد که شاید از یاران امام مهدی(عج) و مورد عنایت آن حضرت باشد. بنابراین با وجود این احتمال می تواند با تمام توان بکوشد با کسب تقوی و ورع خود را از اصحاب ویاران آن امام عزیز قرار دهد و اگر با این انگیزه کوشید و شایستگی های لازم را به دست آورد چه بسا نام او در زمره اصحاب خاص امام مهدی(عج) ثبت شود. ان شاء الله.

 

پاورقی:

1. رعد : 17.
2. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص611.

/ 0 نظر / 5 بازدید