حسین اللهی‌ها چه کسانی هستند, وجه تسمیه‌شان چیست؟

پاسخ:

در جغرافیای فعلی اسلامی فرقه مستقلی به نام «حسین اللهی» با عقاید یا مناسک خاص که پیروانی داشته باشد نداریم لیکن بیان سه نکته در این باره ضروری می‌باشد.
یکم: قصد ایجاد چنین فرقه‌ای بدست مزدوران انگلیس را در تاریخ اسلامی مشاهده می‌کنیم. در کتاب «خاطرات مستر همفر» می‌خوانیم:
دین سازی و ایجاد فرقه‌های جدید در پیکره سرزمینهای اسلامی: برای این مقصود باید که نقشه دقیق طراحی شود به طوری که هر دینی از این ادیان ساختگی با روحیه‌ای از روحیات ساکنان آن سرزمینها مناسبت داشته باشد. مثلاً ایجاد چهار مذهب و فرقه در پیکره سرزمینهای شیعه نشین ضروری و لازم است ایجاد فرقه «حسین اللهی»، و فرقه‌ای که جعفر بن محمد الصادق را بپرستند، دینی که مهدی موعود ـ علیه السّلام ـ را پرستش کنند، و فرقه‌ای که علی بن موسی الرضا، را عبادت نمایند. و مکان مناسب برای فرقه اولی کربلا و برای دومی اصفهان، برای سومی سامرا و برای چهارمی خراسان است. همان گونه که لازم است که مذاهب چهارگانه اهل سنت را نیز کاملاً از یکدیگر متمایز نماییم و استقلال تام بخشیم که هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند و بایستی که مجدداً اختلافات گذشته را تا حدی که به خونریزی یکدیگر منتهی شود در آنها زنده سازیم.(1)
دوم: در سالیان اخیر با برخی از مداحی‌ها مواجه شدیم که بوی غلو از آن به مشام می‌رسید. این گروه دانسته یا ندانسته الفاظی همچون «من حسین اللهی‌ام» و... را در مدحهای خود بکار بردند. به طوری که موجی از نگرانی را در بین آحاد متدین جامعه و حتی مراجع عظام ایجاد کردند. البته روشن است چنین گرایش‌هایی در مداحی‌ها را نمی‌‌‌‌شود یک فرقه نامید به عنوان نمونه یکی از آنان می‌گوید:
ای سرو سرفراز ریاض رضای تو وی بر قضا رضا و رضا بر قضای حق
مردانه در طریق حقایق زدی قدم افراشتی بکوی حقیقت لوای حق
خلق ارشوند جمله حسین اللهی سزاست چون از قیام توست پرستش برای حق
سروده ای دیگر:
ای برادر، خواهرم دعوی مکن خویشتن را بیش از این رسوا مکن
بهر این ایام دنیای دنی آتش آشوب را برپا مکن
فتنه انگیزی نشاید بهر تو فکر این ایام دنیا را مکن
شوخی و جدی ندارد حرف کذب فکر آب و دانه و خرما مکن
گر تو حرف راست هر دم می‌زنی در مسیر زندگی پروا مکن
ای خوشا آنان که ثاراللهی‌اند روز و شب مست و حسین اللهی‌اند
در اشعار عمان سامانی نیز چنین واژه‌های غلو آمیز را می‌توان یافت:
هست از هر مذهبی آگاهی‌ام اله اله. من حسین اللهی‌ام
بندة کس نیستم تا زنده‌ام او خدای من، من او را بنده‌ام
نی شناسای نبی‌ام نی ولی من حسینی می‌شناسم بن علی
سوم: این چنین اظهارات غلوآمیز نه تنها ارتباطی با اهل‌بیت خصوصاً امام حسین ـ علیه السّلام ـ ندارد بلکه ائمه اطهار به هر مناسبتی غلو را محکوم نموده و غالیان را طرد می‌کردند. امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «احذرو علی شبابکم الغلاه لا یفسدوهم فان الغلاه شر خلق الله یصغروا عظمه الله و یدعون الربوبیه لعبادالله و... جوانان خود را از غلات برحذر دارید تا آنان را فاسد نکنند. چون اینان عظمت خدای را کوچک شمرده و برای بندگان خدا ادعای ربوبیت می‌کنند.(2)

                                                                              نرم افزار پاسخ

 

پاورقی:

1. خاطرات مستر همفر.
2. بحارالانوار، ج 25، ص 265.

/ 0 نظر / 32 بازدید