آزادی بیان برای کجاست ؟

بنده هم مثل دیگر هموطنان از اتفاق دیروز مجلس و برخورد ی که صورت گرفت نگران شدم چرا که زیبنده فرهیختگان ایران اسلامی در خانه ملت  نبود .

کاش نمایندگان محترم با احترام به آزادی بیان بخصوص نماینده مردم آنهم در خانه ملت احترام می گذاشتند تا حرف های خود را با آرامش بیان کند و نمایندگان محترم علمی جواب ایشان را بدون اغتشاش می دادند .

درست است وحدت، وفاق و آرامش  در کشور بسیار ضروری است؛ بنابراین رسانه ها هم تلاش کنند این فضا حاکم شود.

در عین حال «نمایندگان مجلس در مقام ایفاى وظایف نمایندگى، در اظهارنظر و رأى خود کاملًا آزادند و نمى‏توان آنان را به سبب نظراتى که در مجلس اظهار کرده‏اند، یا آرایى که در مقام‏ ایفاى وظایف نمایندگى خود داده‏اند، تعقیب یا توقیف کرد.» (اصل 86 قانون اساسی )

« آیین‏نامه داخلى مجلس، وظایف نمایندگى را از این قرار مى‏داند: نطق قبل از دستور، بحث‏هاى داخلى دستور، بحث‏هاى جلسات کمیسیون‏ها، اظهارنظرهایى که براى اعمال اصل 84 قانون اساسى انجام مى‏شود و سایر موارد نظارتى و قانونى.»

نا گفته نماند من معتقدم نمایندگان محترم اگر چه آزادی بیان دارند و مدافع حقوق مردم هستند باید

اولا : موقعیت کشور ایران اسلامی رادر نظر بگیرند ،

 ثانیا: مطالب سنجیده تر را بیان بدارند

 ثالثا : عاقبت اندیشی داشته باشد .

چرا که ...

اسلام در امورى که به مردم مربوط است بر مراجعه به آراى ایشان تأکید کرده و مردم را نیز به اظهار نظر حکیمانه و آزادانه فراخوانده است. در این‏گونه موارد نادیده گرفتن آراى مردم، بى‏احترامى به آنان و موجب کیفر در پیشگاه خدا است. این نوع احترام در هیچ یک از مکاتب حقوقى جهان که دم از دموکراسى مى‏زنند، مشاهده نمى‏شود.

امیرمؤمنان علیه السلام درباره پاسدارى از حرمت انسان، به فرزند خود مى‏فرماید:

لاتکن عبد غیرک و قد جعلک اللّه حرّاً.

« برده دیگرى نباش؛ زیرا خدا تو را آزاد آفرید.»  (نهج‏البلاغه، خطبه 17.)

انواع آزادی :

1. آزادى ذاتى‏

2 . آزادى اجتماعى‏

3 . آزادى فردى‏

4 . آزادى فکرى و اعتقادى‏

5 . آزادى اقتصادى‏

6 . آزادى در یارگزینى‏

7 . آزادى اخلاقى‏

8 . آزادى احزاب‏

9 . آزادى مطبوعات‏

10 . آزادى احزاب‏

11 . آزادى و اقلیّت‏هاى مذهبى‏

12 . آزادى اصناف‏

13 . آزادى زنان‏

و ...

تعریف ازادی و محدوده آن

آزادى یک مسئله‏اى نیست که تعریف داشته باشد. مردم عقیده‏شان آزاد است. کسى الزامشان نمى‏کند که شما باید حتماً این عقیده را داشته باشید. کسى الزام به شما نمى‏کند که حتماً باید این راه را بروید. کسى الزام به شما نمى‏کند که باید این را انتخاب کنى. کسى الزامتان نمى‏کند که در کجا مسکن داشته باش یا در آن‏جا چه شغلى را انتخاب کنى، آزادى یک چیز واضحى است.

نکته : اگر چنانچه مضرّ به حال ملّت نباشد همه چیز آزاد است. چیزهایى آزاد نیست که مضرّ به حال ملّت ما باشد. مارکسیست‏ها نیز اگر فقط بیان عقیده باشد و مضرّ به حال ملّت نباشد آزادند.

در جمهورى اسلامى هر فردى از حق آزادى عقیده و بیان برخوردار خواهد بود ولکن هیچ فرد یا گروه وابسته به قدرت‏هاى خارجى را اجازه خیانت نمى‏دهیم. حدود دارد آزادى، آزادى در حدود قانون است. همه جاى دنیا این‏طور است که آزادى که هر ملّتى دارد در حدود قانون آزادى دارد، نمى‏تواند کسى به اسم «آزادى»، قانون‏شکنى کند.

آزادى این نیست که شما بایستید در کوچه و به هر کس که رد مى‏شود یک مثلًا ناسزایى بگویید- خداى نخواسته- یا با چوب بزنید او را که من آزادم. آزادى این نیست که قلم بردارید هر چه دلتان مى‏خواهد بنویسید ولو بر ضدّ اسلام باشد، ولو بر ضد قانون باشد. معنى آزادى این نیست که کسى بخواهد توطئه کند، در توطئه هم آزاد است، نه، در توطئه آزاد نیست. یا حرف‏هایى را بزند که شکست ملّت است، شکست نهضت است. این آزادى نیست.

درچارچوب این نهضت انقلاب اسلامى همه مردم آزاد هستند. کسانى که حرف دارند حرف‏هایشان را مى‏زنند، حتّى هر فرقه‏اى هم که باشند، امّا اگر بخواهند توطئه کنند و بخواهند اسلام را بشکنند، بخواهند نهادهایى را که الآن مشغول فعالیّت اسلامى هستند، اینها را بشکنند .

منبع : آشنایى با قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران ، محمد رضا مجیدی ؛ درسهایی از وصیت نامه امام خمینی ( ره )  ، شفعی مازندرانی .

/ 1 نظر / 57 بازدید
آپلود نامحدود فايل

سلام يه سايت جديد براي آپلود نامحدود فايل بدون محدوديت مي تونيد عضو بشيد تو اين سايت و تا 1 ترابايت فضاي رايگان بگيريد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم پول در بياريد و تا روزانه 10 دلار درآمد داشته باشيد براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه... دوست داشتيد يه نگاهي بهش بندازيد. http://bankupload.com