نقش الگویی حضرت علی و فاطمه ( ع )

آیا زندگی حضرت علی و فاطمه ( ع ) می تواند الگوی زن و مرد امروزی باشد یا فاصله زمانی ، این امکان را از بین برده است ؟

آنان می توانند الگوی زن و مرد امروزی باشد ؛ چون سعادت زن و مرد امروزی در زندگی زناشویی ، عمل به ارزش هایی چون صداقت ، وفاداری ، محبت ، فداکاری ، ستم نکردن ، بخشش ، کم توقعی و ... است و آن دو عزیز ، عامل به این ارزش ها بوده اند .

ارزش ها هیچ گاه در طول تاریخ تغییر نمی کنند . ممکن است مصادیق ارزش ها عوض شوند غ اما خود ارزش ها هرگز تغییر نمی کنند . حتی اگر دین هم نمی بود و بر ارزش های اخلاقی صحه نمی گذاشت ، عقل انسان هم می گوید ستم بد اس . دروغگویی درست نیست و خیانت ، رفتاری ناپسد است .

حضرت علی ( ع ) هرگز به همسر خود دروغ نگفتند . آن بزرگوار وفادار بودند و فداکاری ایشان در زندگی زناشویی زبانزد است . آنان یکدیگر را عاشقانه دوست داشتند .

حضرت علی ( ع ) فرمودند :

ما ( من و فاطمه ) مانند دو کبوتر عاشق در لانه ای بودیم ؛

                                                            ( دیوان امام علی ( ع ) ص 89  )

آنان در  عین حال که یکدیگر را عاشقانه دوست داشتند و حضرت علی ( ع ) فاطمه ( س ) را یا حببیتی زهرا ( محبونه من زهرا ) صدا می زدند ، روابط احترام انگیزی با یک دیگر داشتند . آنان یک دیگر را با اقبی که محترمانه تر است ، خطاب می کردند ؛ یابن ابی طالب ، ابوالحسن ، یا بنت رسول الله ام الحسن و ....

یکی از آفات جدی زندگی زن و شوهر ، توقعات بی جا و تجملات است . زندگی حضرت علی و فاطمه ( ع) الگوی بسیار جالبی برای مصرف درست و پرهیز از تجملات و تشریفات است .

حضرت فاطمه زهرا ( ع ) خطاب به حضرت علی ( ع ) بیان می داشت :

« من از خدا شرم دارم تو را به کاری وادارم که نتوانی انجام دهی »

                                                                      بحارالانوار ج 43 ، ص 59 .

/ 0 نظر / 4 بازدید