روز معلم و کارگر ...

12 اردیبهشت روز شهادت معلم جلیل القدرعلامه مطهری رحمه الله علیه

index

سپاس از معلمان و کارگران

لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق  نظر باینکه قدردانى و سپاسگزارى از خیرخواهان و نیکوکاران بخصوص معلمان و کارگران عزیز ، و برگشت آن بشکر خالق و مسبب الاسباب است؛ لهذا لازم دانسته که  صمیمیمانه از معلمان و کارگران  بسیار گرامی که بسرمایه  علمی و تلاش بی دریغ  خود از روشنی بخشان محفل تعلیم و تربیت و پیشرفت این مرز و بوم هستند ؛ تشکر و سپاس‏گزارى نمایم، امید است ، خداوند متعال خیر دنیا و آخرت عنایت فرماید .

images2

جایگاه خدمت به مردم

 

مقام معلم

رسول خدا  صلی الله علیه و آله فرمود: کسى که به شخصى مساءله اى یاد بدهد مالک او مى شود. عرض کردند یا رسول الله ! یعنى مى تواند او را بفروشد؟ فرمود: نه ، ولیکن مى تواند به او امر و نهى کند و دستور و فرمان بدهد.

امام جعفر صادق علیه السلام  ‏فرمود : هر که خیرى را به کسى تعلیم کند، او را چون مزد کسى است که به آن عمل نماید». به خدمت آن حضرت عرض کردم که: پس اگر متعلم آن علم را به غیر خویش تعلیم دهد، این مزد از براى معلم‏ اول جارى خواهد بود. حضرت فرمود که: اگر آن را به همه مردمان تعلیم دهد، این مزد از براى او جارى گردد». عرض کردم که: پس اگر بمیرد نیز چنین خواهد بود؟ حضرت فرمود که: و هر چند بمیرد . « اصول کافی ، ج 1 ، ص 124 »

حقوق معلم

امام سجاد علیه السلام می فرمایند :

حق کسى که با علم، تو را تربیت مى‏کند. این است که:

او را بزرگ بدارى، وقار محضر او را نگاه دارى.

به کلامش خوب گوش بسپارى. به سوى او رو کنى.

صدایت را بر او بلند نگردانى.

اگر کسى از معلّم تو سؤالى پرسید، تو پاسخ ندهى، تا معلّم، خود جواب گوید.

در مجلس او، با دیگرى سخن نگویى.

نزد او از دیگران، غیبت نکنى.

اگر کسى از او، نزد تو بدگویى کرد، حریم او را پاس دارى.

زشتى‏هاى او را بپوشانى. و نیکى‏هاى او را آشکار کنى.

با دشمن او همنشینى ننمایى، و دوست او را دشمن ندارى.

چون چنین عمل کنى، فرشتگان خداى عزّ و جلّ به نفع تو گواهى مى‏دهند، که تو او را براى خداى عزّ و جلّ خواستى. و براى خدا از محضر او کسب علم کردى، نه براى مردم.

و امّا حق کسى که در علم، زیر دست تو است. این است که:

بدانى- خداى عزّ و جلّ، در علمى که به تو بخشیده، تو را قیّم بر آنان قرار داده است. و از خزائن خود بر تو گشوده است.

پس اگر در تعلیم مردم بکوشى، و با ایشان بدرفتارى ننمایى. و بر آنان دلتنگ نشوى؛ خداى از فضل خود، بر تو زیاده مى‏کند.

و امّا اگر علم خود را از مردم، دریغ دارى، یا با مردم هنگامى که از تو کسب دانش مى‏کنند، مهربان نباشى، بر خداى عزّ و جلّ حق است که «علم» و «نور علم» را از تو سلب کند، و جایگاه تو را از دلها پایین بیاورد. « من لا یحضره الفقیه)، ج‏1، ص: 107»

11 اردیبهشت روز کارگر

کارگر عکسی از کارگران خط اهن روز کارگر ...

جایگاه کارگر

امیر مؤمنان علیه السلام پیوسته در نامه‏هایش نیکى کردن به کشاورزان را سفارش مى‏کرد و مقصود از آنان، کارگران‏ روزمزد هستند.»

. پیامبر «ص»- پیامبر براى امیر المؤمنین على بن ابى طالب «ع» پیام فرستاد که: بر منبر بالا رو و مردمان را فراخوان و بگو: اى مردم! هر کس مزد کارگری را کم بدهد، جاى خود را در آتش باز کرده است .

حقوق کارگر

واجب است که از لحاظ کارگران‏ نیز جهات متعدّى مراعات شود، تا حقوق آنان در ترازهاى مختلف چنان به ایشان برسد که به هدفهاى انسانى اسلام نزدیک باشد، پس لازم است که این خصوصیّات در کارگران‏ محفوظ بماند:

(1)- کرامت انسانى، (2)- شخصیّت اجتماعى، (3)- حقوق دینى، (4)- حقوق فردى، (5)- حقوق خانوادگى، (6)- حقوق سیاسى، (7)- حقوق فرهنگى، (8)- حقوق بهداشتى، (9)- حقوق تفریحى (استراحت، گردش، مسافرت)، (10)- حقوق پرورشى و آموزشى، (11)- حقوق رفاهى، (12)- و حقوق قانونگذارى. « الحیاة ، ج‏2، ص:742 -   744»

/ 0 نظر / 3 بازدید