آیا ممکن است یاران امام زمان (عج) از اجنه هم باشند؟

پاسخ:

رسالت حضرت مهدی (عج) یک رسالت جهانی می باشد. و نسبت به همه اقوام و نژادها یک نگاه کریمانه داشته تا همه را به راه هدایت و رستگاری دعوت کند و از طرف دیگر، همة موجودات عالم اعم از انسان و اجنه و یا مخلوقات دیگر باید تابع حضرت باشند. زیرا، رسالت تشریعی پایان یافته و پیامبری دیگری مبعوث نخواهد شد. و تنها واسطه ای میان خالق و مخلوق و حجت الهی در عالم هستی حضرت صاحب العصر مهدی موعود (عج) است که بر همگان ولایت همه جانبه دارد.
طائفة اجنه همانند انسان ها مؤمن و غیر مؤمن دارند. و مؤمنین از اجنه در طول تاریخ با انبیاء الهی و اولیاء آن همکاری داشته و در بسیاری از موارد به کمک و یاری آنها شتافته اند. که از آن میان، چندین هزار نفر از طائفه اجنه به نام «جعفر جنی» در روز عاشورا به یاری امام حسین ـ علیه السلام ـ شتافتند، اما حضرت قبول نکردند. همة آنها در زمین انتظار قیام قائم آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ را دارند. تا اینکه آن حضرت ظهور نموده و با آن حضرت بپیوندند. (1)
حضرت علی –علیه السلام- می فرماید: «... خداوند حضرت مهدی (عج) را با فرشتگان، جن و شیعیان مخلص یاری می کند»(2)
امام باقر ـ علیه السلام ـ نیز می فرماید: یاران خالص قائم آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ 313 نفر مؤمن که از آن میان 50 نفر از آنها زن می باشند. و از انسان های نیرومند در حدود 10 هزار نفر،‌ و از میان فرشتگان 46 هزار و از میان اجنه 46 هزار برای یاری کردن او (حضرت مهدی (عج)) بوده و از هیچ نوع فدارکاری روی گردان نخواهند بود.(3)
بنابراین، همانگونه که انسانهای مومن در انتظار حضرت مهدی (عج) موعود هستند تا از جمال پر نور آن حضرت (عج) بهره مند گردند، فرشتگان الهی و اجنه نیز منتظر آن حضرت می باشند. تا اینکه به یاری آن حضرت بشتابند.

نرم افزار پاسخ

 

پاورقی:

1. صدوق، کامل الزیارات، قم، دارالکتب الاسلامیه، 1395 هـ . ق، ص120.
2. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج52، ص356.
3. کامل سلیمان، یوم الخلاص، ، چاپ چهارم، 1381، ج1، ص77.

/ 0 نظر / 4 بازدید