اگر در بهشت مردها و زن‏ها با هم هستند وپس محرم و نامحرمى ....

پرسش: آیا در بهشت مردها و زن‏ها با هم هستند و محرم و نامحرمى وجود ندارد، یا نه، مانند این جهان است؟

و اگر آن‏ها از هم جدا هستند، مى‏توانند با هم ازدواج کنند؟

پاسخ: براى روشن شدن پاسخ لازم است به چند نکته توجه شود، اول این که زندگى در بهشت به خلاف زندگى دنیا، فردى است؛ یعنى بهشتیان نیازى به زندگى اجتماعى ندارند؛ چرا که اصلى‏ترین عامل زندگى اجتماعى «نیاز» است و این عامل به کلى در بهشت منتفى است (مانند آیه 71 زخرف: «وَ فِیهَا مَا تَشْتَهِیهِ الْأَنفُسُ وَ تَلَذُّ الْأَعْیُن ...؛ و در آن [بهشت‏] آن چه دل‏ها بخواهد و چشم‏ها از آن لذت ببرد موجود است ...») و اگر هم دیدارها و مجالسى در بهشت برپا شود، به جهت لذّت بردن از مصاحبت با اخیار و بهشتیان است و نه زندگى اجتماعى.

 

دیگر این که در بهشت گناه نیست و اساساً زمینه‏اى هم براى آن وجود ندارد و خدا آن‏ها را از میل به سوى گناه به هر صورت آن، با اعطاى خواب و نعمت‏هاى فراوان و برآوردن خواست‏هاى آن‏ها باز مى‏دارد. «1»

و نکته پایانى این که قوانین آخرت با قوانین دنیا متفاوت است و هر قوانین متناسب با خود دارد؛ بنابراین، مقایسه آخرت و بهشت با زندگى دنیایى نادرست است.

از مطالب گفته شده این استفاده بعید نیست که مردها و زن‏هاى نامحرم با هم ارتباطى نداشته باشند، چرا که هیچ گونه زمینه‏اى براى چنین ارتباطى فرض نمى‏شود، البته در بهشت ازدواج هست و آیات و روایات متعددى بر آن دلالت، بلکه تصریح دارد (بقره، 25 و نساء، 57 و ...) و پایه‏هاى این ازدواج در دنیا شکل گرفته است که اگر مرد و زن هر دو بهشتى باشند، در صورت تمایل مى‏توانند به زندگى زناشویى خویش ادامه دهند و اضافه بر آن خداى متعال در بهشت از بهشتیان با حورالعین پذیرایى مى‏کند.

در پایان توجه شما را به وجود «حجاب» براى زنان بهشتى جلب مى‏کنیم:

پیش از پاسخ، به دو نکته ضرورى اشاره مى‏کنیم:

الف) در بهشت، طاعات، عبادات و اعمالى که در این دنیاست وجود ندارد؛ چون بهشت دار تکلیف و و نشئه اختیار نیست و آزمایش و امتحانى وجود ندارد. در آن‏جا بهشتى‏ها، عاشقانه خدا را مى‏ستایند و از ستایش او لذت مى‏برند، «نیایش آنان در آن‏جا سبحانک اللهم [خدایا! توپاک و منزهى‏] و درودشان در آن‏جا سلام است، و پایان نیایش آنان این است که:

الحمدللَّه رب العالمین [ستایش ویژه پروردگار جهانیان است‏].» «2»

ب) محرمات و زشتى‏ها، همچون غذایى نامناسب براى روح انسان است و به طور مسلم روح سالم اشتهاى چنین غذایى را ندارد و بهشت، عالمى است که انسان کاملًا با واقعیت‏ها هماهنگ مى‏شود و به گفته شاعر:

          آنچه بینى دلت همان خواهد!             و آنچه خواهد دلت همان بینى!

 بنابراین، بهشتیان هرگز تمایل به اعمال حرام پیدا نمى‏کنند؛ چرا که تمایل به گناه از ویژگى روح‏هاى بیمار دوزخى است. «3» برخى از آیات قرآن‏کریم، اوصاف زنان و همسران بهشتى را این گونه بیان مى‏کنند:

1. همسران بهشتى، جز به همسران خود چشم ندوخته، و جز به آنها عشق نمى‏ورزند: «فیهن قاصرات الطرف»؛ «4»

2. تمام صفات کمال و جمال یک همسر مطلوب در آنها جمع است؛ «فیهن خیراتٌ حسان» (الرحمن، 70)

3. آنها فقط به همسرانشان تعلق دارند و از دید دیگران پنهانند؛ «حور مقصورات فى‏الخیام» «5»با توجه به این آیات، مشخص مى‏شود که زنان در بهشت حجاب‏هایى دارند که نشأت گیرنده از فطرت آنها (عفت، پاکدامنى و ...) است و پوشش بدن، آن گونه که در این جهان معمول است- بر فرض نداشتن- هیچ شکل اخلاقى براى مردان یا زنان دیگر به وجود نمى‏آورد؛ چون از دید دیگران مستورند.

__________________________________________________

(1). ر. ک: کشف المراد، علامه حلى، ص 411 و 412

 (2). یونس، 10/ پیام قرآن، آیت‏اللَّه مکارم شیرازى، ج 6، ص 363

 (3). تفسیر نمونه، ج 21، ص 116

 (4). الرحمن، 56/ تفسیر نمونه، همان، ج 23، ص 169

 (5). الرحمن، 72/ همان، ص 183

                        پرسمان قرآنى زن، ص: 156

/ 0 نظر / 4 بازدید