مراتب و انواع انتظار

بشر در زندگى اجتماعى و فردى خود مرهون نعمت انتظار است و چنانچه شخصى از انتظار تهى گردد زندگى برایش معنى و مفهومى نخواهد داشت.

ارزش هر انسانى مربوط مى‏شود به ارزش و اهمیّت آن انتظارى که مورد نظر او است یکى منتظر پایان سال و گرفتن رتبه و حقوق است، دیگرى در انتظار اخذ مدرک و فردى در انتظار خرید منزل و ماشین و... و یک محقق و متفکّر منتظر است که با تألیف و زحمات خود مشکلات علمى را حل نماید و آن پزشک دلسوز منتظر دیدن نتیجه طبابت خود در مریض است همچنین حزب‏ها و رژیم‏ها، تماماً به انتظار تحقق یافتن اهداف خویش هستند و بالاخره دو لشکر که در مقابل یکدیگر قرار مى‏گیرند هر دو به انتظار پیروزى خودشان هستند.

انتظار پیروان مکتب اهل البیت‏

انتظارى که بر اساس تعلیمات وحى، از سوى پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام به پیروان خودشان توصیه شده، انتظار گسترش عدل و علم و توحید و ایمان و برابرى و برادرى در تمامى نقاط کره زمین است تا همه مردم تحت حکومت و قانونى واحد، در امن و امان زندگى کنند.

تلاش و کوشش، لازمه انتظار واقعى‏

تمامى مردم براى تحقق اهداف خود، در حرکت و تلاش هستند. هر انسانى براى رسیدن به خواسته مورد انتظار خود به‏سر مى‏برد و تلاش مى‏کند تا زودتر و بهتر به آرزوى خود واصل گردد.

اسلام از این عامل حرکت آفرین استفاده نموده و مسلمانان را به نابودى ظلم و استکبار و برقرارى حکومت عدل اسلامى در زیر سایه (انتظار) دعوت نموده، چنان‏که‏

دوازده گفتار درباره حضرت مهدى ع، ص: 182

قرآن کریم مى‏فرماید: «قُلْ کُلٌّ مُتَرَبِّصٌ فَتَرَبَّصُوا فَسَتَعْلَمُونَ مَنْ أَصْحابُ الصِّراطِ السَّوِیِّ وَ مَنِ اهْتَدى‏» «1» «بگو همه ما و شما در انتظاریم (گروهى در انتظار پیروزى حق و تحقق یافتن وعده‏هاى الهى و دیگرى در انتظار نابودى اهل حق) حال که چنین است انتظار بکشید، امّا به زودى مى‏دانید چه کسى از اصحاب صراط مستقیم و چه کسى هدایت یافته است.»

بله اگر در زمانى و یا شرایطى قرار بگیریم که نتوانیم عملًا با ظلم و جور و نابسامانى‏ها مبارزه کنیم و بدانیم که به نتیجه مطلوب نمى‏رسیم، باید در جهت خود سازى بکوشیم و خود را و اهل منزل خود و زیر مجموعه خود را طورى تربیت کنیم که وقتى حضرت بقیة اللَّه اعظم ظهور کرد، در زمره اعوان و انصار او باشیم، و خلاصه این که انتظار حکومت عدل و انتظار ظهور حضرت مهدى علیه السلام به معناى دست روى دست گذاردن و انزوا گزیدن و دورى از مسائل اجتماعى نیست، بلکه همانند تمامى انتظارها انتظار براى حکومت داد گستر نیز با عمل و سعى فراوان مقرون خواهد بود.

همچنان که منتظران یک عزیز سفر کرده، منزل را از حیث نظافت و فراهم آوردن وسایل پذیرائى و استراحت مسافر، مهیّا مى‏سازند و شخصى که در انتظار کسب نمره خوب و قبولى در آخر سال مى‏باشد از خواب و استراحت خود مى‏کاهد و به مطالعه و تحصیل علم مى‏پردازد، و مادرانى که در انتظار داشتن فرزندى برومند مى‏باشند. تمامى مشکلاتى را که در مسیر بچه دارى هست به جان مى‏خرند تا روزى فرارسد که جوانى با شخصیّت و با سواد را در مقابل خود مشاهده کنند.

بدین ترتیب، انتظار ظهور یک مصلح جهانى و برقرارى حکومت عدل در سراسر زمین به مراتب جدیت و تلاش بیشترى را مى‏طلبد.

اینک با مراجعه به لسان روایات در رابطه با انتظار حضرت مهدى ارواحنا فداه خواهیم دید که انتظار را اولًا: از مقوله عمل و تلاش قرار داده و ثانیاً: آن‏را یک کار سخت و دشوار معرّفى نموده است.

على علیه السلام مى‏فرماید: الْمُنْتَظِرُ لِامرِنا کالمُتشحِّطِ بِدمهِ فی‏ سبیلِ اللَّهِ‏ «2» کسى که منتظر

______________________________
(1). سوره طه 135.     (2). منتخب الأثر: ص 497.

دولت ما مى‏باشد مانند کسى است که در راه خدا به خون خود غوطه‏ور است.

قال الصادق علیه السلام: انَّ لَنا دُولَةً یَجِى‏ءُ اللَّه بِها اذا شاءَ ثُمَّ قالَ: مَنْ سَرَّ انْ یَکُونَ مِنْ اصحابِ الْقائِم فَلْیَنْتَظِرْ وَلْیَعْمَلْ بِالْوَرَع وَمَحاسِنِ الاخلاقِ وَهُو مُنتَظِرُ «1»

البته براى ما دولتى است که هر وقت خداوند بخواهد محقق مى‏گردد و هر کس دوست دارد که از اصحاب حضرت قائم علیه السلام باشد باید منتظر باشد، و منتظر هم باید خود را به ورع و اخلاق نیک مجهّز نماید.

دوازده گفتار درباره حضرت مهدى ع، ص: 183

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید