منکرات فرهنگى‏

منکرات فرهنگى که به‏یک معنا همان منکرات اعتقادى است، با ابزار قلم، بیان، هنر، فیلم، تبلیغات، شایعه، وسوسه و ایجاد مجالس گناه و لهو و لعب بناى ساختمانها و تأسیساتى که رونق مراکز مذهبى را کم کند، صورت مى‏گیرد؛ نظیر آنکه مسجد اموى را در شام ساختند تا رونق مسجد نبوى در مدینه کم شود یا مراکز علمى را به بغداد کشاندند تا در برابر درس امام صادق (ع) رقیب‏تراشى کنند. روزى به‏نام مستشار، مستشرق، کارشناس و این روزها هم از طریق ماهواره و دیسکتهاى کامپیوترى کار را به جایى رسانده‏اند که در چند قدمى مسجدالحرام، فیلم دختر ژاپنى (اوشین) پخش مى‏شود و نامى از دختر پیامبر خدا نیست.

خوشبختانه مقام معظم رهبرى مسأله تهاجم فرهنگى را قبل از هرکسى درک و مسئولان را متوجه کرد و اکنون حرکتهایى انجام شده است.

خواننده عزیز! شما اگر در قرآن به کلمه" وَدَّ" مراجعه کنید، خواهید فهمید که دشمن چه چیزهایى را دوست و چه آرزوهایى دارد. مهمترین آنها، آرزوى انحراف و دست‏برداشتن از عقاید، اصول و ارزشهاى دینى و نظام اسلامى ماست. «1»

داستان‏

به تهاجم فرهنگى در قرآن اشاراتى شده است؛ براى مثال، عده‏اى از بزرگان یهود توطئه‏اى را برنامه‏ریزى کردند که بر اساس آن، صبح به پیغمبر اسلام ایمان آوردند و غروب به یهودیت برگردند «2». آنها با این کار، دو هدف را دنبال مى‏کردند:

یکى اینکه، هیچ یهودى به فکر مسلمان شدن نیفتد و با خود بگوید:" اگر اسلام دین کاملى بود، علمایى که ضبح مسلمان شدند، غروب برنمى‏گشتند."

دوم اینکه، در مسلمانها این دلهره را ایجاد کنند که اگر اسلام دین کاملى بود، علماى یهود را نگه‏مى‏داشت. خداوند پرده از این توطئه برداشت و به پیامبر اعلام کرد" به مسلمانان بگو که امروز قبل از ظهر عده‏اى از چهره‏هاى یهودى مسلمان خواهند شد و غروب به کیش خود برخواهند گشت. از آمدن آنان دلگرم نشوید و از رفتن آنان نیز دلسرد نشوید که این یک توطئه است."

بنابراین، تهاجم فرهنگى ریشه قدیمى دارد. خوشبختانه حتّى نوجوانان ما دشمنى استکبار را فهمیده‏اند و مى‏دانند که چرا آنها فرمولهاى علمى هواپیماسازى را به دانشجویان ایرانى و خوش‏فکر ما یاد نمى‏دهند؛ امّا در کاغذ آدامس، عکسهاى مستهجن براى بچه‏هاى ما مى‏فرستند.

______________________________
(1)- وُدَّ کَثِیرٌ مِنْ اهْلِ الْکِتابِ لَو یَضُلُّونَکُم/ بقره/ 109

(2)- امَنُوا وَجْهَ النَّهارِ وَ اکْفُروا اخِرَه .../ آل عمران/ 72

امر به معروف و نهى از منکر، ص:289 -  290

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید