اهمیت نمازدرآیات وروایات‏

خداوند متعال مى‏فرماید: «اتْل مآ أوحى إلیک مِن الکتب و أقم الصّلوة إنّ الصّلوة تنهى‏ عن الفحشآء و المنکر و لذکر اللَّه أکبر و اللَّه یعلمُ ما تصنعون» « عنکبوت، آیه 45»؛ آنچه از کتاب به سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپادار، که نماز از کار زشت و ناپسند باز مى‏دارد و قطعاً یاد خدا بالاتر است و خدا مى‏داند چه مى‏کنید. در آیه دیگرى مى‏فرماید: «یأیّها الّذین ءامنواْ استعینواْ بالصّبر و الصّلوة إنّ اللَّه مع الصبرین» « بقره، آیه 153»؛ اى کسانى که ایمان آورده‏اید، از شکیبایى و نماز یارى جویید، زیرا خدا با شکیبایان است. هم‏چنین مى‏فرماید: و در دو طرف روز [اول و آخر آن‏] و نخستین ساعات شب، نماز را برپادار، زیرا خوبى‏ها بدى‏ها را از میان مى‏برد .... « هود، آیه 114»

بنابراین، نماز یک تکلیف الهى بوده و بر تمام انسان‏هاى مکلف واجب است و تمام تکالیف و دستورهاى خداوند، در راستاى خوش‏بختى و به کمال رسیدن انسان است. گرچه خوش‏بختى تنها در نماز نیست، اما مى‏توان از نماز و عبادت به بهترین و مؤثرترین عامل خوش‏بختى و عاقبت به خیرى انسان و بهترین و محبوب‏ترین عمل نزد خداوند متعال نام برد؛ چنان‏که از پیامبراکرم صلى الله علیه و آله سؤال شد: کدام اعمال نزد خداوند متعال محبوب‏ترین است؟ فرمود:

الصلاة لوقتها؛ نمازى که در وقت خوانده شود.

امیرمؤمنان على علیه السلام هم مى‏فرماید: هیچ عملى نزد خداوند محبوب‏تر از نماز نیست؛ پس امور دنیا، شما را از اوقات آن و خواندن آن در وقت، باز ندارد و به خود مشغول نکند.

نماز عامل خوش‏بختى است و عاقبت و سرنوشت انسان در روز قیامت به نماز بستگى دارد، زیرا امام‏باقر علیه السلام فرمود: اولین سؤال روز حساب از انسان، نماز است، اگر نماز انسان قبول شود، دیگر اعمال نیز قبول مى‏گردد. «1»

 «نماز» از واجباتى است که در قرآن کریم و روایات اسلامى بیشترین تأکید و سفارش بر آن شده و تکلیف واجبى است که مکلف- حتى در حال مرگ- باید آن را به جا بیاورد و تحت هیچ شرایطى نباید ترک شود و توصیه تمام انبیاى الهى به امت‏هایشان بوده و در روز حساب‏رسى نیز اگر این عمل (نماز) پذیرفته شود، دیگر اعمال نیز مقبول مى‏افتد.

 «حفاظت از نماز» در کدام سوره آمده ا ست درباره حفاظت از نمازها، چهار آیه در چهار سوره آمده است که در یک آیه، خداوند به حفاظت از نماز امر مى‏فرماید و در سه آیه دیگر آن را صفتى براى مؤمنان و یا نمازگزاران ذکر مى‏نماید.

1. «حفِظُواْ عَلَى الصَّلَوَ تِ وَالصَّلَوةِ الْوُسْطَى» « بقره، آیه 238»؛ در انجام همه نمازها و- به خصوص- نماز وُسطى‏ [/ نماز ظهر] کوشا باشید. 2. «وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْأَخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ‏ى وَهُمْ عَلَى‏ صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ» « انعام، آیه 92»؛ [یقین بدان‏] آنها که به آخرت ایمان دارند، به آن (/ قرآن) ایمان مى‏آورند و بر نمازهاى خویش، مراقبت مى‏کنند.

3. سوره مؤمنون آیه 9. 4. سوره معارج آیه 34

__________________________________________________

  (1). علامه طباطبائى، المیزان، ج 16، ص 133 و ترجمه المیزان، ج 16، ص 209

                      پرسمان قرآنى نماز، ص: 63

/ 0 نظر / 11 بازدید