تکالیف و وظایف مشترک زن و شوهر

تکالیف و وظایف مشترک زن و شوهر

1. وفادارى‏

زن و شوهر موظّف اند، در ایجاد رابطه عاطفى که یکى از ارکان علقه بین زوجیّت است، تلاش نموده و این عاطفه را خالصانه و بى‏شائبه حفظ نمایند.

عدم وفادارى هر یک از طرفین، خیانت به عاطفه و احساس خالصانه طرف دیگر است که ضربه‏اى جبران‏ناپذیر بر پیکر خانواده وارد مى‏سازد چرا که امکان بخشش کمتر است.

2. معاضدت و همکارى در تربیت فرزند

تربیت فرزند به عهده هر دو پدر و مادر است و مسئول تربیت و پرورش فرزند در جنبه‏هاى مختلف هستند و هر یک باید نقش خود را ایفا نمایند. به جهت اینکه بیشتر نیازهاى عاطفى و جسمى کودک توسط مادر تأمین مى‏شود، وظیفه مادر بیشتر است لذا حقّ عاطفى مادر نیز بیشتر است. البتّه در صورت تزاحم حقّ عاطفى مادر با حقّ مالى پدر، حقّ پدر مقدّم است، چنانکه حقّ همسر بر حقّ والدین مقدّم است.

3. رعایت حقوق یکدیگر

وظیفه اصلى زن و شوهر رعایت حقوق شرعى و قانونى یکدیگر است.

در این صورت است که خانواده از نظام استبدادى و زن سالارى و مرد سالارى نجات یافته و حقّ خواهى و حقّ سالارى و تکلیف مدارى، حاکمیّت مى‏یابد.

  4. امر به معروف و نهى از منکر

در قرآن با 9 بار تکرار، وجوب امر به معروف و نهى از منکر بر زن و مرد مسلّم گردیده بنابر این، بر همه مسلمانان از جمله زن و شوهر لازم است یکدیگر را در معروف و منکر تذّکر دهند: «وَالمُؤْمِنُونَ وَالمُؤْمِناتِ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ المُنْکَرِ» «1»

 

 «مردان و زنان مؤمن بر یکدیگر ولایت دارند، یکدیگر را به کار نیکو وادار و از کار زشت منع مى‏کنند».

و همچنین، حدیثى مسئولیّت همگانى را بیان مى‏دارد: «کلّکم راعٍ و کلّکم مسئوول عن رعیّته».

 

والسلام على‏ من اتبع الهدى‏__________________________________________________

 (1). توبه، آیه 71 (2). بحارالانوار، ج 35، ص 38

                        حقوق وظایف زن و شوهر، ص: 57

/ 0 نظر / 4 بازدید