راههای کاهش زمینه‌های انحرافی اعم از درونی و بیرونی

متناسب با زمینة انحراف، برای کاهش آن راه‌های متعددی وجود دارد که عبارتند از:

1. نهادینه کردن باورهای دینیبنیادی‌ترین روش برای کاهش زمینه‌های انحرافی فکری و عملی، گسترش زمینه‌های شناخت معارف الهی و درونی سازی باورهای مذهبی است. چرا که مذهب و خداپرستی در آیینة فطرت انسان، نقش بسته و صفت کمال جویی در نهاد انسان نهفته است.(1) لذا هیچ عاملی به اندازة ایمان دینی قادر به کنترل و مهار نفس در جوانی نیست. اگر تحمّل محرومیتی از روی اعتقاد و میل و رغبت باشد، ایجاد عوارض روانی نمی‌کند.

2. حضور مستمر در مکان‌های مذهبیحضور در مساجد، حرم معصومین و بهره‌گیری از برنامه‌های سازنده و روح بخش مذهبی، جوان را با خدا مأنوس می‌سازد و به زیور خوبی‌ها و زیبایی‌ها می‌آراید و در برابر انحرافات ایمن می‌کند.

3. مطالعة کتاب‌های سازندهممکن است برخی جوانان به دلیل تبلیغات رسانه‌های گروهی، نسبت به آگاهی از مسائل دینی احساس بی‌نیازی کنند و انگیزه‌ای برای مطالعه نداشته باشند. ولی بسیاری از انحرافات، از ضعف باورهای دینی و شک و تردید در اصول اعتقادی ناشی می‌شود که این مهم با مطالعة کتب مفید و سازندة فکری و اعتقادی قابل جبران است.

4. انتخاب دوستان خوب و شایستهگاه دیده می‌شود که همة عوامل تربیتی برای یک جوان فراهم بوده، ولی رفت و آمد با دوستان ناباب، او را منحرف کرده و از هدایت و رشد باز داشته است. در دورة جوانی، اثر پذیری از همسالان از هر کس دیگر حتّی خانواده، و معلّم بیشتر است و به همین علّت خطر دوستی‌های نامناسب در این دوران بسیار بیشتر و آثار و عواقبش وخیم‌تر است.(2) لذا جوان می‌تواند با استفاده از تجارب و رهنمودهای پدر و مادر، دوستانی خوب و شایسته برای خود انتخاب کند.

5. استفادة صحیح از اوقات فراغتبیکاری، تنهایی، نداشتن تحرّک و فعالیت، نداشتن سرگرمی‌هایی که توجّه و علاقة جوان را به خود جلب کند، از عوامل ایجاد انحراف و بزهکاری در جوان است. در این سنین بدن انرژی فراوانی دارد که باید به گونه‌ای سالم مصرف شود و در درون انباشته نگردد. ورزش، کوهنوردی، اشتغال به باغبانی، کارهای هنری، و سرگرمی‌های علمی، در این دوران بسیار مفیدند. بالاخره داشتن زندگی پرتحرّک و مثبت و هدفدار و پرهیز از تنهایی و بیکاری و بطالت برای سلامت روانی و اخلاقی جوان ضروری است.(3)

6. اجتناب از پرخوریپرخوری و زیاده‌روی در استفاده از از غذاهای مقوّی و پرانرژی ، استفاده از غذاهای محرّک، خواب و استراحت بیش از حدّ، برخورداری از رفاه و راحتی بیش از اندازه از جمله عواملی هستند که نیروهای اضافی را در بدن جوان انباشته می‌کنند و زمینه را برای تحریکات مداوم جنسی فراهم می‌سازد.(4) بنابراین شایسته است که یک جوان برای کاهش زمینه‌های انحراف در خورد و خواب نیز جانب اعتدال را رعایت کند.

7. عبادت و خضوع در برابر خالقجوانی که در برابر عظمت خداوند سر تعظیم فرود می‌آورد و با به زبان آوردن اسماء حقّ و تفکّر و اندیشه در مفهوم آن، حقیقت خویش را به نور آن ذکر می‌آراید، به حدّ فزاینده ای خود را از انحرافات مصون نگاه می‌دارد. چرا که خداوند می‌فرماید: اقم الصلاة انّ الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر و لذکر الله اکبر...(5) نماز را به‌پا دار که نماز انسان را از زشتی‌ها و گناه باز می‌دارد و یاد خدا بزرگتر است.

8. پرهیز از افکار، گفتار و رفتاری که انسان را به انحراف می‌کشاندمثلاً از فکر کردن دربارة مسائل جنسی پرهیز کند. از معاشرت و سخن گفتن با جنس مخالف و چهره‌های جذّاب در جنس موافق حتّی المقدور خودداری کند. از شنیدن، گفتن و خواندن شوخی‌های رکیک بپرهیزد. در روابط خانوادگی و میهمانی‌ها مسئله محرم و نامحرمی را رعایت کند. از نگاه کردن به فیلم‌های منحرف کننده و از نگاه کردن به نامحرم و حتّی مواضع حساس بدن محارم خودداری نماید.

9. مطالعه و بررسی آثار و عواقب خطرناک انحراف
10. حضور در جلسات دعا، نیایش و توسّل و تذکّرچرا که حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «الدعاء تُرسُ المؤمن»(6) دعا سپر مؤمن (از بلایا و انحرافات) است.

 

پاورقی:

1. روم: 30.
2. سعادت، محمّد علی، راهنمایی پدران و مادران، نشر فرهنگ اسلامی، چ 5، 1374، ج1، ص 95.
3. همان، ص 90 ـ 93.
4. همان، ص 93.
5. عنکبوت: 45.
6. کلینی، اصول کافی، تهران، چاپ مکتبة الصدوق، ج4، ص 214.

/ 0 نظر / 5 بازدید