کلید نجات بشر

« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ‏ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ، فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فِی شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ، إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ، ذلِکَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْوِیلا »

هان اى کسانى که ایمان آوردید خدا و رسول و اولى الأمر خویش را اطاعت کنید، و چون در امرى نزاعتان شد حل آن را از خود خدا و رسول بخواهید، و اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید استبداد براى خود مکنید که این براى شما بهتر، و داراى عواقبى نیکوتر است." سوره نسا آیه: 59"

این آیه یکی از کلیدی ترین آیات قرآن مجید است ولی متأسفانه مسلمانان بخاطر تفسیر نادرست این آیه و یا عمل نکردن به این آیه گرفتار مشکلات فروان شده اند.

اگر جامعه ی مسلمین به خود می آمد و فقط به این آیه شریفه در تمام محورهای زندگی فردی و اجتماعی عمل می کردند امروزه این اختلافات نبود . به عبارت دیگر این آیه منشور هدایت و کلید حل اختلافات بشری است .

بنا بر سفارش قرآن اطاعت سه گروه واجب است :

1 – خداوند متعال .

2 – رسول خدا صلی الله علیه و آله .

3 – اولی الامر .

در این آیه جهان اسلام درآنچه اختلاف کردند اولی لامر می باشد چرا که تعدادی از محققین مسلمان معتقدند اولی الامر یعنی فرماندهان لشگر و برخی دیگر قائلند منظور رؤسای قبایل می باشد .

از میان  نظرها ی مختلف دو نظریه ی زیر خیلی مهم شمرده شده است :

یک : دانشمندان شیعه معتقدند مراد از اولی الامر معصومین است .

دوم : فخر رازی می گوید منظور اهل حل و عقد است .

نکته ی حائز اهمیت این است که خود اینها این آیه را گفتند باید با معصوم منطبق باشد چرا که خداوند بطور مطلق اطاعت از آنها را واجب کرده است . و همچنین  چون اولی الامر در ردیف خدا و رسول خدا قرار داده شده است پس حتما باید شخص معصوم باشد .

با این وصف دوباره می گویند نخبگان هر جامعه اهل حل و عقد هستند و باید از آنها اطاعت کرد .

اگر مختصری با تاریخ آشنا باشیم چه فسادها و انحراف ها به توسط این اهل حل عقد ها انجام گرفته است و همین ها در تلاش بوده و هستند سنت پیغمبررا به انحراف بکشانند .

  در صورتی که  بنا بر ادله ی قطعی اولی الامر بر معصومین دلالت دارد ولی عده ای تفسیر به اهل حل و عقد کردند . و به سبب همین افراد حل و عقد  چه جنایت ها بر بشر بخصوص بر مسلمانان شده است  مثل کشتن مسمانان بی گناه و همچنین حکم  جهاد نکاح که زنان را می فرستند تا با خونریزهای نا محرم ارتباط داشته باشند و با این دو کار خود آبروی  اسلام و مسلمانان را بردند .

اگر تمام مسلمانان از خدا ، رسول خدا  و معصومین اطاعت می کردند این همه آبرو ریزی و اختلاف در جامعه ی مسلمانان نبود . و اگر همه به درستی زیر چتر اسلام ناب محمدی می رفتند اینگونه مسلمانان تحقیر نمی شدند .

نکته ی جالب توجه اینکه ما شیعیان حتی ولی فقیه را اگر چه اطاعت آن را واجب می دانیم ولی در زمره ی اولی الامر تلقی نمی کنیم .

حال به نظر می رسد مسلمانان باید بطور جدی و حقیقی قرآن و امام شناسی داشته باشند  تا اینکه از هر گونه اختلاف و آدم کشی نجات پیدا کنند . و کلید حل اختلافات بخصوص کلید حل تکفیری ها رجوع به امامت و محور قرار دادن اهل بیت علیه السلام است .

حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند : «مثل اهل بیت من چون کشتى نوح است که هر کس بر آن سوار شد نجات یافت و هر کس بر جاى ماند هلاک شد...

 اگر اهل‏ بیت‏ علیهم السّلام تنها راه نجات هستند و همه امت فقط باید در مقابل آنان سر تعظیم فرود آورند، پس این راهى که امّت اسلامى در پیش گرفته‏اند و از این کشتى نجات تخلف ورزیده و در مقابل هر کسى جز ایشان سر تعظیم فرود آورده‏اند، آیا نتیجه‏اى جز هلاکت در بر خواهد داشت؟ پس هیچ تعجبى ندارد که معتقد باشیم آن عده از امت اسلامى که مهمترین دستور پیامبر خود را که پیروى از اهل‏ بیت‏ علیهم السّلام است رها کرده‏اند، راه جهنم را پیش گرفته‏اند و خود را به هلاکت انداخته‏اند.

 حضرت رسول اکرم صلی لله علیه و آله در جای دیگر می فرمایند : « انَّ الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة »

همانا امام حسین علیه السلام چراغ هدایت و کشتی نجات است .

 

منبع : با الهام از سخنرانی آیت الله فاضل لنکرانی

 

منبع : با الهام از سخنرانی آیت الله فاضل لنکرانی

/ 0 نظر / 4 بازدید