تصویب قانون برای عدم ثبت مهریه های سنگین

قوانینی که در خصوص دریافت  مهریه در قانون وضع شده ،خلاف  شریعت است وبایداصلاح شود.به گزارش مرکز حوزه،حضرت آیت اللّه مکارم شیرازی  در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ،اظهارداشتند بر اساس آماری که این هفته در مطبوعات منتشر شد بود ،روزنانه6 نفر  به دلیل پرداخت نکردن مهریه به زندان می روند ،که این کار خلاف اسلام است وآبروی اسلام رااز بین می برد.

این مرجع تقلید با بیان این که در شرایط  جوانی که قصد ازدواج دارد ،خوانواده عروس برای حفظ آبرویشان ،مبلغ مهریه را بالا اعلام می کنند،گفتند :وقتی که همسر ،این مهریه سنگین را به اجراءمی گذارد ،پس از این که این جوان به زندان رفته و مشخص می شود ،توان پرداخت مهریه را ندارد ،برای او این مبلغ را قسط بندی می کنند؛به این گونه ای که برای پرداخت ان بیش از صد سال عمر لازم است !معظم له  افزودند:در این عرصه سه قانون خلاف شرع وجود دارد،که امید است مس‍‍‍‍ؤلان قضایی با همکاری مجلس شورای اسلامی ،این سه قانون غیر منطقی را که ابروی اسلام رامی برد،حذف کنند.ایشان زندانی کردن مرد در شرایطی که توان پرداخت مهریه را ندارد را نخستین خلاف قانون شرع دانستند وگفتند :تنها فرد زندانی می شود که ثابت شود پول داردونمی دهد،وپول نداشتن نیاز به ثابت شدن نیز ندارد ،واین خلاف شرع می باشد .حضرت ایت الله مکارم شیرازی دیگر قانون خلاف  مبانی اسلام در این عرصه را  پرداخت  تمامی اقساط برای تمکین زن بر شماردند و گفتند:حال که برای ان مرد برای نمونه یک سکه قرار می دهند ، زمانی که اولین سکه پرداخت می شود ، زن باید به نزد شوهر خود بازگردد ، و این که تمامی مهریه را به صورت کامل پرداخت کند تا زن تمکین نماید ، خلاف شرع  می باشد .

معظم له با اشاره به این که عده ای می گویند ، چنین مسائلی در جلسه ای مطرح شد ، ولی پذیرفته نشد ، خاطرنشان کرد : این جلسات باید در قم و در حوزه و در نزد علما و مراجع مطرح شود .

ایشان هم چنین افزودند : قانون دیگر ، داشتن قصد جدی در عقد می باشد ؛ حال این سؤال مطرح است : آیا جوانیکه سه – چهار میلیون قرض کرده و می خواهد ازدواج کند و مهریه سنگین را تقبل می کند ، قصد جدی در پرداخت آن را دارد ؟ چون عند المطالبه است ، آیا می تواند فردا آن را پرداخت کند .

این مرجع تقلید در ادامه ، راهکاری ارائه دادند و گفتند : چنان چه قانون تصویب شود که مهریه از فلان اندازه بیشتر شود ، دفاتر ازدواج ثبت نکنند . اقدام خوبی است .

                                                                 افق حوزه ، ش 324

/ 0 نظر / 5 بازدید