شب یلدا و اقامه نماز
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شب یلدا و اقامه نماز ،فقط هندوانه خوردى، تخمه شکاندى ،دو ساعت و نیم تخم کدو مى‏شکنیم

برادرها و خواهرها وضع نماز در مملکت ما، در شأن جمهورى اسلامى دارد مى‏شود. ولى هنوز نشده است. هنوز نشده است. پاویون ما که شخصیت‏ها مى‏روند نمازخانه‏اش دو متر در دو متر است. یعنى 5 نفر نمى‏توانند در آن نماز بخواند. پاویون یعنى رجال سیاسى در آنجا مى‏روند. سالن فرودگاه ما، نمازخانه‏هایش کوچولو، کوچولو، کوچولو، یا تنگ، به خصوص وقت‏هایى که حج و اینها مى‏آیند بروند، اینقدر شکایت براى وضع نماز شده است، جاده‏هاى ما کمى خوب شده است ولى باز مشکل دارد. مدارس ما داغان است. عرض کردم یاسوج، بسیارى از استان‏هاى دیگر، یک همتى بکنیم، دینمان را نسبت به نماز انجام ندادیم. افرادى براى نماز سختى کشیدند، براى نماز سیلى خوردند، خدا رحمت کند همه‏ى جانبازها و اسرا و شهدا و آزادگان را، مرحوم ابوترابى در اجلاس نماز بلند شد، گفت: یک خاطره براى شما بگویم. زمانى که ما اسیر بودیم، صدام دستور داد 17 نفر سران دانه درشت‏ها و اسیرها را بگیرید، با شکنجه اینها را بکشید. خوب یک نفر را آوردند، دو نفر را آوردند، چنان در سر و این طرف و آنطرف چشمش زدند که چشمش روى موزاییک‏ها افتاد. یعنى مثل کله پاچه‏اى که چنین مى‏کنى مغزش مى‏ریزد، خود ابوترابى را میخ گذاشتند، گفتند: همه‏ى هفده تا را با شکنجه امشب نابود کنید. هرکدام را یک شکنجه‏اى رفتند. ما در خون خودمان افتادیم. حال اینکه آخ بگوییم نداشتیم. به هر حال یک سفیدى دیدیم فکر کردیم سپیده‏ى صبح است. همان در خون خودمان دو رکعت نماز خواندیم. بعد فهمیدیم این سپیدى سپیده‏ى صبح نبوده است، یعنى یک سفیدى دیگر بوده است. بعد سپیده که زد، یکبار دیگر هم نماز خواندیم. مى‏گفت: آن روزى که در خون خودمان غلتیدیم، دو تا نماز خواندیم. ما شب‏ یلدا، شب‏هاى 16 ساعتى، تازه نماز صبح قضا مى‏شود. دو دقیقه نماز نمى‏خوانیم، ولى دو ساعت و نیم تخم کدو مى‏شکنیم. دو ساعت و نیم تخمه‏ ى کدو مى ‏شکنیم. ولى دو دقیقه با خدا حرف نمى‏زنیم. . و یا توى این همه شب‏ یلدا فقط هندوانه خوردى، تخمه شکاندى، طولانى‏ترین شب یک ساعت مطالعه نکردى؟

 البته تک و تا اینطور هستند. ولى تک و تا هم نباید ... در کشور حضرت مهدى نباید یک تارک الصلاه باشد. در کشور امام زمان یک بى‏سواد نباید باشد.

خدایا آنچه غفلت کردیم، گذشته‏ى ما را ببخش، توفیق جبران مرحمت بفرما. صلوات بفرستید. (صلوات حضار)

«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

برنامه درسهایى از قرآن سال 87، انقلاب‏واسلام‏ناب، ص: 1