استمرار انقلاب‏
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: استمرار انقلاب‏ ،مختار را چه کسی کشت ؟ ،حاج محمد رشاد عجینه

کشتن مختار به وسیله فرزند زبیر، به تضعیف روحیه انقلابى نزد شیعیان نینجامید؛ زیرا قیامهاى دیگرى وجود داشت که نوادگان امام حسین علیه السّلام و نوادگان برادرش امام حسن علیه السّلام آنها را رهبرى کردند؛ چون انقلابى عظیم، «زید بن على» که براى نبرد با ظلم و ستم بپاخاست و آتش انقلاب را پس از او، فرزندش «یحیى»، شعله‏ور ساخت، آنان، اصول حضرت حسین علیه السّلام را شعار خود قرار داده و انتقام خون وى را طالب بوده‏اند.

انقلابها، همچنان ادامه یافت تا اینکه پرچمهاى سیاه همراه با طلیعه‏هاى سپاه مسلمین به فرماندهى ابو مسلم خراسانى سرازیر گشتند و تاج و تخت اموى را سرنگون ساختند و غرور و جبروتش را در هم کوبیدند.

(1) در اینجا سخن ما به اختصار در مورد رهاوردهاى انقلاب که در زمینه‏هاى فکرى و اجتماعى محقق شده‏اند، پایان مى‏یابد و بدین گونه صفحات پایانى این کتاب را نیز به آخر مى‏بریم. و آنچه را بارها گفته‏ام، تکرار مى‏کنم که این تلاش با گستردگى و شمول و دربرگیرندگى خود، جز صفحه‏اى از زندگانى این امام بزرگ را نمایان نمى‏سازد که احساسات مردم و عواطف آنان را تسخیر نموده و در دلها و اندیشه‏هایشان جاى گرفته است. من یقین دارم که آنچه در مورد آن حضرت، تألیف یافته و آنچه تألیف خواهد یافت، تمامى جنبه‏هاى شخصیت حضرتش را دربرنمى‏گیرد و واقعیت زندگى آن حضرت را شامل نمى‏شود؛ حیاتى که ادامه زندگى جدش، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و ارشادى که به نفع انسانیّت در نظر داشت، مى‏باشد.

(2) وفادارى صادقانه اقتضا مى‏کند که از دوستى و معرفت انسان نیکوکار بزرگوار، «حاج محمد رشاد عجینه» که در راه نشر این کتاب اقدام کرد یادى کنم، او که در نشر آثار اهل بیت و ابراز فضایلشان کوشش مى‏کند، با ایمان به اینکه از گران‏قدرترین خدمتهایى که به امت تقدیم مى‏شود و از لازم‏ترین و ماندنى‏ترین آنان، این خدمت است. وى براى چاپ آن از ارثى که پدر مرحومش «حاج محمد جواد عجینه» وصیت کرده بود، مبالغى را منظور نمود که از خداوند آرزومندم عمل وى بهره قبولى یابد و از سوى خداوند، مغفرت عایدش گردد همچنانکه این را هم براى خود آرزو دارم و هم براى برادرم «هادى» که در مراجعه بسیارى از منابع و اشراف بر مباحث این کتاب تفضّل نمود که خداوند، وى را از سوى من پاداش دهد؛ بهترین پاداشى که برادرى به برادرش مى‏دهد «2».

زندگانى حضرت امام حسین علیه السلام ،ج‏3،ص:547

 

______________________________
(1) جواهر المطالب 2/ 278.   (2) خداوند را شکر مى‏گذارم که ترجمه جلد سوم این مجموعه نیز در مورخه 4/ ماه مبارک/ 1417 ه ق. برابر با 25/ 10/ 1375 ه. ش به پایان آمد و به خامه طبع سپرده شد. الحمد للّه اولا و آخرا و صلى اللّه على سیّدنا محمد و آله الطاهرین.