کدام یک از نامزدهای ریاست جمهوری همه‌ امتیازات لازم را دارد تا رئیس جمهور شود؟
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: کدام یک از نامزدهای ریاست جمهوری همه‌ امتیازات ،نامزدهای ریاست جمهوری ،معیارهای رئیس جمهور ،راه نجات جامعه اسلامی

پرسش:

کدام یک از نامزدهای ریاست جمهوری همه‌ امتیازات لازم را دارد تا رئیس جمهور شود؟

پاسخ:

قبل از هر چیز باید امتیازات لازم یا همان شرایط اساسی که اصلحیت فرد برای کسب مقام ریاست جمهوری را محرز می کند، را به خوبی شناخت. ‌وقتی این امتیازات و شرایط شناخته شود هر فردی می تواند با مطالعه و جستجو در برنامه ها و شعارها و سوابق نامزدها، فرد اصلح که دارای همه‌ امتیازات و شرایط می باشد را بشناسد.
چون رئیس جمهوری کشور، می خواهد متصدی اجرای قوانین و اداره‌ کشوری شود که مردمش مسلمان و متعهد به اسلام می باشند، لاجرم باید معتقد به اسلام،وباید مجری قوانین اسلام طبق مقررات شرعی باشد.چنان که امام راحل (ره) در بیان معیارهای رئیس جمهور مطلوب می فرمایند:« دنبال یک نفر باشید که صددرصد مکتبی باشد، اسلامی و در خط اسلام را برای ریاست جمهوری انتخاب کنید.(1)» یقیناً مراد ایشان از مسلمان بودن، هم در اعتقادوهم در عمل است، یعنی،‌ علاوه بر اعتقاد قلبی التزام عملی هم به اسلام داشته باشد، همچنین امام راحل (ره) سابقه خوب داشتن را هم یکی از شرائط اساسی رئیس جمهور می داند، ایشان فرموده اند: «نامزد ریاست جمهوری باید سوابق خوب داشته باشد.(2)»
لذا باید برای توجیه این نکته در سوابق افراد تحقیق درست و اساسی به عمل آورد افرادی را باید برگزید که در مواقع ضروری امتحانشان را خوب پس داده باشند، زمان هایی که در پست های پایین تر بودند اگر در شرائط بحرانی واقع می شدند، چگونه عمل می کردند. افرادی که در چنین موقعیت ها (بحرانی) ضعف مدیریت بخرج می دادند و یا اظهار عجز از ادامه مسئولیت نشان می دادند، یقیناً نمی توانند فردی صالح برای کسب پست ریاست جمهوری که به مراتب مهمتروحساستراز پست های قبلی افراداست، باشند. زیرا یک رئیس جمهور در هر آنی ممکن است با بحران (نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... ) مواجه شود که باید مدیریت بحران داشته باشد یا لااقل سابقه بدی در مدیریت در مواقع بحرانی نداشته باشد. همچنین همان طوریکه رهبر کبیر انقلاب حضرت امام (ره) درباره ریاست جمهور می فرمایند: «نباید با اجانب پیوند داشته باشد، از خودتان باشد.»(3)رئیس جمهور باید خواهان اجرای برنامه هایی باشد که احیاگر فرهنگ اسلام در جامعه باشد،و دغدغه دین و مذهب داشته باشد.امام راحل (ره)دراین زمینه می فرمایند: «به کسی رای دهید که مملکت را آن طور که خدا می خواهد اداره کند».(4)
لذا او باید خدا محوری که در دل مردم همچنان موج می زند را در جامعه هر چه بیشتر نهادینه کند. رئیس جمهور باید کسی باشد که بتواند، درد مردم و جامعه را لمس کند، او باید درست بفهمد که نیاز مردم و جامعه چیست؟ یقیناً کسی که زجر کشیده نباشد، به فکر زجرکشیده ها هم نیست، کسی که از قشر مرفه باشد، کسی که دستش در دستان غارتگران بیت المال فشرده می شود، افرادی که اطرافیانشان به کمک آنان در راه کسب ثروت ،ره صد ساله را یک شبه پیموده اند، کسانی که به دلائلی مدیون مفسدان اقتصادی هستند. هیچ وقت نمی توانند مدافع حقوق بیچارگان و پابرهنگان باشند. نیز حضرت امام(ره) در این باره می فرمایند: «توجه داشته باشید رئیس جمهور و... از طبقه ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشد، نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدر نشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی توانند بفهمند.»، همچنین ایشان وفاداری به قانون اساسی بخصوص به اصل 110 که مربوط به ولایت فقیه و اختیارات او می باشد را یکی دیگر از شرائط رئیس جمهور مطلوب می داند.(5)
از دیگر معیارهای رئیس جمهور شجاعت و بی باک بودن او در بعد سیاست خارجی می باشد، نباید در مقابل تهدیدهای خارجی خم به ابرو بیاورد و با زیاده خواهان و دین ستیزان از سرسازش سخن نگوید، به معاندان چراغ سبز نشان ندهد،و روی کار آمدن او نباید باعث امیدواری آنان گردد و گرنه یقینا چنین کسی لایق این مقام مهم نیست .و در مسائل داخلی هم آنچه از همه مهمتر است این که عدالت محوری را پیشه سیاست خود قرار دهد، چیزی که اگر تحقق پذیرد نه فقری پدیدار می گردد و نه فسادی رشد می کند و نه آنکه تبعیض رخ می دهد. عدالت یعنی هر چیزی را سرجایش گذاشتن، هر کس را که بر هر پستی که لایقش نیست نگماشتن و برنامه هائی را که نیاز اساسی جامعه نیست اجرا نکردن و بالاخره هر چه شایسته جامعه اسلامی نیست را رئیس جمهور باید برای محو آن تلاش کند، لذا باید با فقر و فساد و تبعیض مقابله کند، زیرا این مسائل با ماهیت حکومت اسلامی در تعارض هستندو آینده آن را تهدید جدی می کنند، لذا باید به حداقل ممکن برسند،هرچه این سه( فقر و فساد و تبعیض) در جامعه کمترشوند،عدالت بیشتر می گردد.
مقام معظم رهبری به کرات از تحقق عدالت اجتماعی به عنوان راه نجات جامعه اسلامی یاد کرده اند و ایشان در بیاناتی که در آستانه‌ دهه مبارکه‌ فجر امسال داشتند کسی را لایق تصدی پست ریاست جمهوری دانستند که بتواند عدالت را در جامعه به نفع مردم نهادینه کندو با فقر، فساد و تبعیض به مبارزه برخیزد(6) و ریشه آن را بخشکاند، نیز ایشان به مردم توصیه کردند که کسی را برگزینند که روحیه‌ اجرای این سه برنامه را برای تحقق عدالت در جامعه داشته باشد.(7)

                                                                                   نرم افزار پاسخ

 


پاورقی:

1. انتخابات و مجلس در کلام و پیام امام، تنظیم و نشر آثار امام (ره)، قم، چاپ اول، 1370، ص 235.
2. صحیفه نور، چاپ اول، 1378، ج 11، ص 484 و 485.
3. همان.
4. ر.ک: صحیفه نور، چاپ اول، 1378، ج11، ص 484 و 485.
5. ر. ک: انتخابات و مجلس در کلام و پیام امام(ره)، پیشین.
6. جمهوری اسلامی، 11:11:1382، شماره 4709، ص 3.
7. همان.