. منکرات خانوادگى‏
ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: منکرات خانوادگى‏ ،هدف از آفرینش جنسى ،روزى شیطان با حرامزاده‏اى ،بداخلاقى با همسر

خانواده مى‏تواند اساس تربیت و تقوا باشد؛ همانگونه که مى‏تواند سرچشمه فساد و گناه باشد. اسلام به‏خاطر اهمیت خانواده از همان گامهاى اول، دقیق‏ترین سفارشها را فرموده است؛ از جمله:

1- در انتخاب همسر، به فکر عقاید و افکار او باشید. «1»

2- همسر زیبایى که از خانواده فاسد است، مثل گل زیبایى است که ریشه آن در زباله‏ها باشد. «2»

3- مراسم و مهریه را ساده و کم بگیرید. «3»

4- هدف از آفرینش جنسى، باید نسلى باشد که نور چشم شما در دنیا «4» و ذخیره قیامت‏تان باشد. «5»

5- سفارش درمورد نامگذارى، محبت، آموزش قرآن و شنا و هنر و علم، مساوات میان فرزندان و فرق‏نگذاشتن بین پسر و دختر، تغذیه حلال و سالم از دوران حاملگى مادر تا پس از تولد و تا آخر عمر، انتخاب شغل و صدها سفارش دیگر، نشانه اهمیت‏دادن به نظام خانواده است. در نهج‏البلاغه عفیف بودن همسر و صالح بودن خانواده حتى در عزل و نصب مسؤلیتهاى بزرگ سیاسى مورد توجه حضرت على (ع) است. اولین هرزگى، آلودگى و خلافکاریها در خانواده، سرچشمه هرگونه گناه و فساد و تبه‏کارى در آینده و جامعه است.

داستان‏

مى‏گویند:" روزى شیطان با حرامزاده‏اى در فتنه‏گرى و ایجاد فساد مسابقه گذاشت. غروب که براى گزارش کار کنار هم جمع شدند، شیطان گفت: من امروز یک زنا بوجود آوردم. حرامزاده گفت: من امروز چند برابر تو فتنه‏انگیزى کرده‏ام. با فتنه من، افرادى به هم ناسزا گفتند. سوءظن‏ها و غیبت‏ها و رشوه‏گیریهایى به وجود آمد و ...

شیطان به او گفت: آمار تو از من بیشتر است؛ ولى بدان که من با ایجاد یک زنا، حرامزاده‏اى تولید کردم که او مثل تو هر روز صدها فتنه به‏پا کند. آرى! من یک گناه تولید کردم؛ امّا یک گناه کلیدى."

مسائل خانواده بسیار مهم است و گناهان والدین و سهل‏انگاریهاى آنان در تغذیه، در عمل، در عبارت و گفتگوها، سرچشمه صدها فتنه و فساد در نسل آنها مى‏شود.

از دیگر منکرات خانوادگى، سوء استفاده از سرمایه همسر، مهریه‏هاى زیاد، توقع مراسم و تشریفات بیش از حد و دخالتهاى نابجاى بستگان عروس و داماد است.

حضرت شعیب (ع) همین‏که خواست دخترش را به‏ حضرت موسى (ع) بدهد، فرمود:

" انتخاب مهریه‏هاى پیشنهادى باشماست؛ ولى بدان که من بناندارم بر تو سخت بگیرم و تو را به مشقّت بیندازم." «6»

یکى از منکرات خانوادگى، بعضى از ازدواجهایى است که آثار بسیار شومى‏ دارد. در فقه مى‏خوانیم:" اگر کسى با پسرى لواط کرد، نمى‏تواند خواهر آن پسر را به همسرى بگیرد. اگر چنین ازدواجى صورت بگیرد، باید فوراً از هم جدا شوند؛ حتى اگر سالها گذشته باشد و فرزندانى به دنیا آمده باشند."

از دیگر منکرات خانوادگى، بى‏توجهى به فرزندان، تبعیض میان آنها و کم گذاشتن شیر از مدتى که در قرآن معین شده است را مى‏توان نام برد؛ همان‏گونه که شوخیهاى نابجا، انتقادات ناصحیح و خداى ناکرده سخنان نارواى والدین در حضور فرزندان و یا دروغهایى که والدین به یکدیگر مى‏گویند و فرزند آن را مى‏فهمد، هریک آثار شومى در تربیت فرزندان و سرنوشت آینده آنها خواهد داشت.

بداخلاقى با همسر

یکى از یاران پیامبر اکرم (ص) از دنیا رفت. حضرت پابرهنه به تشییع جنازه او آمد و فرمود:" هزاران فرشته جنازه او را همراهى مى‏کردند و با مراسم خاصى دفن شد."

مادر این شخص گفت:" گوارا باد براى تو مرگى که با این همه عزّت و سربلندى بود و پیامبر اکرم و فرشتگان براى دفن تو حاضر شدند."

رسول خدا (ص) فرمود:" اى مادر، زود قضاوت نکن! فرزند تو با همه خوبیهایى که داشت، به خاطر بدرفتارى با همسرش، گرفتار فشار قبر خواهد شد." «7»

انکار کردن مهریه، آمیزش جنسى در ایام خاص، ترساندن همسر و بهانه‏گرفتن، فرزندکشى، سقط جنین، توقع نابجا از همسر، نام بد روى همسر گذاشتن، بى‏اعتنایى به خواست‏هاى طبیعى همسر، بى‏عدالتى نسبت به همسر و فرزند، تحکّم نابجا و ده‏ها نمونه دیگر از منکرات خانوادگى است. در قرآن و روایات براى نافرمانى همسر و جلوگیرى از شقاق و طلاق میان دوهمسر و رفتار و حقوق متقابل آنان، صدها دستور آمده است.

 

______________________________
(1)- ..... وَ لَامَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکَةٍ ..../ بقره/ 221

(2)- ایاکم و خضراء الدمن/ بحار/ ج 103/ ص 232

(3)- احسنهن وجها و اقلهن مهراً/ بحار/ ج 103/ ص 237

(4)- وَ مِنْ ذُرِّیاتِنَا قُرَّةَ اعْیُن .../ فرقان/ 74

(5)- وَ قَدِّمُوا لَانْفُسِکُمْ .../ بقره/ 223

(6)- وَ ما ارِیدُ انْ اشُقَّ عَلَیْکَ ..../ قصص/ 27

(7)- ... انّه کان فى خلقه مع اهله سوء/ بحار/ ج 6/ ص 220

امر به معروف و نهى از منکر، ص:308-  311