چند دستور و تذکر بهداشتى ( 1 )
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: چند دستور و تذکر بهداشتى ( 1 ) ،اسلام هم به بدن ،زمانى حمام بروید که ،شانه و مسواک و حوله هر کسى باید

در قرآن مى‏خوانیم:

[وَ رَبَّکَ فَکَبرّ وَ ثِیَابَکَ فَطَهِّر] « سوره مدثّر، آیات 3- 4»

اى پیامبر! پروردگارت را بزرگ بدار و لباس خود پاکیزه کن.

مهم آن است که خداوند در کنار دستور تکبیر، [وَ رَبَّکَ فَکَبرّ]، «پروردگارت را بزرگ بدار.» مى‏فرماید: «لباس خود را پاکیزه کن»، یعنى نظافت در کنار تکبیر و عبادت قرار دارد.

اسلام هم به پاکیزگى بدن و هم به پاکیزگى لباس سفارش کرده است. دستور شستن سر و صورت در وضو و شستن تمام بدن در غسل، براى آن است که مردم همیشه پاکیزه و با نشاط باشند.

حتى در وضو اگر انسان با آب سرد وضو بگیرد و آب وضو را با حوله و امثال آن خشک نکند، پاداش زیادى دارد. شاید به دلیل اینکه هرچه آب سرد روى پوست بدن بماند، نشاط بیشترى براى انسان مى‏آورد. به گرفتن ناخن و مسواک کردن بسیار سفارش شده تا آنجا که پیامبر (صلى الله علیه و آله) فرمود: «اگر به خاطر سختى و مشقت مردم نبود، مسواک را واجب مى‏کردم» و خود آن حضرت همیشه مسواک به همراه داشتند.

در حدیث مى‏خوانیم: «خداوند نسبت به افراد کثیف خشمگین است».

خداوند نظافت و زیبایى را دوست دارد و سفارش کرده هرچقدر مى‏توانید نظیف باشید. نظافت نوعى پیش‏گیرى از بیمارى‏هاست.

نظافت و پیشگیرى وظیفه همه هست.

نظافت و پیشگیرى راحت‏تر و ارزان‏تر از درمان بیمارى است.

لباس نظیف در روح و روان انسان اثر دارد و غم و اندوه را برطرف مى‏کند.

سفارش شده زمانى حمام بروید که نه گرسنه باشید و نه با شکم پر باشید و هنگام خروج از حمام حتى در تابستان سر خود را بپوشانید.

در هر هفته روزهاى جمعه غسل جمعه کنید، یعنى اول سر و گردن بعد سمت راست بدن همراه با دست و پاى راست و بعد سمت چپ را بشویید.

شانه و مسواک و حوله هر کسى باید مخصوص به خود او باشد و دیگران استفاده نکنند.

اسلام از نگاه داشتن ادرار به شدت نکوهش کرده است و نسبت به نگاه به آب و سبزى و زیبایى سفارش کرده است.

تا گرسنه نشده‏اید، غذا نخورید و قبل از آن که به طور کامل سیر شوید، از خوردن فاصله بگیرید.

میوه‏ها را قبل از خوردن با آب بشویید.

اسلام مى‏فرماید: لقمه را کوچک بگیرید و بسیار بجوید و زمانى را که مشغول خوردن غذا هستید، از عمرتان حساب نمى‏شود، یعنى عجله نکنید. معده، خانهى بسیارى از امراض است، از پرخورى دورى کنید. زیرا شکم انسان دشمن انسان است و اگر مردم کمى کمتر بخورند، استقامت بدنشان بیشتر خواهد شد.

آشنایى با اسلام براى نوجوانان، ص: 99