شیعه یا سنّى؟
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: شیعه یا سنّى؟ ،ولى حیف که تو شیعه‏اى! ،نه شیعه و نه سنى، فقط قرآن ،انّما یُرید اللّه لِیُذهب عنکم الرّجس

استاد قرائتی در یکى از کشورهاى اسلامى در حضور حدود سیصد نفر از اساتید دانشگاه، موضوعى را با توجّه به آیات قرآن مورد بحث و سخنرانى قرار می دهد . از لطف خدا، مورد توجّه قرار گرفت و یکى از حاضران با صداى بلند گفت: احسنت، خیلى خوب بود ولى حیف که تو شیعه‏اى! بیائید مسلمانان همه با هم یکى بشویم.

گفتم: حرف شما قبول، نه شیعه و نه سنى، فقط قرآن.

تا این مطلب را گفتم مدتى کف زدند و تشویق کردند. کف زدن‏ها که تمام شد، گفتم: با هم به سراغ قرآن برویم و ببینیم قرآن چه مى‏گوید؟

گفتم: تا زمانى که پیغمبر بود، دوگانگى و اختلاف شیعه و سنّى وجود نداشت و پیامبراکرم صلى الله علیه و آله الگوى همه بود. «لقد کان لکم فى رسول اللّه اسوة حسنة» «1»

امّا پس از رحلت پیامبر دو راه پیدا شد: یکى راه اهل بیت او که ما شیعیان پیرو آنان هستیم و دستمان را در دست آنها گذاشته و فقهمان را از آنها گرفته‏ایم و راه دیگر، راهى است که برادران اهل‏سنت آن را انتخاب کرده‏اند.

دلیل اینکه من شیعه هستم وخط اهل‏بیت را انتخاب کردم سه آیه از قرآن است:

1- قرآن در مورد اهل بیت علیهم السلام مى‏فرماید: «انّما یُرید اللّه لِیُذهب عنکم الرّجس اهل البیت و یطهّرکم تطهیراً» «2» خداوند اراده نموده که پلیدى‏ها را از شما اهل بیت دور گرداند و شما را پاک و منزّه گرداند.

خداوند در این آیه به صراحت اعلام فرموده که اهل بیت، از گناه و پلیدى‏ معصومند، آیا راجع به ائمّه اهل سنت چنین مطلبى وجود دارد؟!

2- اهل بیت علیهم السلام از همان ابتداى اسلام پیش گام بوده و در قرن اول بوده‏اند و قرآن پیشگامان را برترى داده و فرموده است: «و السابقون السّابقون اولئک المقرّبون» «1» در حالى که پیشوایان اهل سنت (یعنى ابوحنیفه، مالک، شافعى و احمد حنبل)، همه سالها پس از پیامبر آمده و از متولدین قرن دوم هستند.

3- اهل بیت علیهم السلام در راه خدا جهاد کرده و به شهادت رسیده‏اند و قرآن مجاهدان در راه خدا را بر دیگران برترى داده است. «فضل اللّه المجاهدین على القاعدین اجراً عظیماً» «2» امّا پیشوایان اهل سنت چنین نبوده‏اند.

آرى، پذیرش اطاعت و رهبرى اهل بیت علیهم السلام، مستند به آیات قرآن است، حال شما براى پیروى از دیگران چه دلیل قرآنى دارید؟!

آنان پاسخى جز سکوت نداشتند!

______________________________
(1). سوره احزاب، آیه 21      (2). سوره احزاب، آیه 33

(3). سوره واقعه، آیه 10 و 11    (4). سوره نساء، آیه 95

اصول عقاید، ص:442 -  443